Kotły elektrodowe oddane do użytku. Erbud ukończył pionierski projekt

Kotły elektrodowe oddane do użytku. Erbud ukończył pionierski projekt
Radosław Górski z zarządu Erbudu fot. mat. pras.

Erbud oddał do użytku pionierską w Polsce kotłownię wyposażoną w kotły elektrodowe. – Jesteśmy precyzyjni, dokładni i punktualni. Dowód: od podpisania umowy do uroczystego otwarcia minęły co do dnia dwa lata – mówi Radosław Górski z zarządu Erbudu i opowiada o tym, dlaczego to wyjątkowy projekt w historii grupy.

  • Jeszcze w tym sezonie grzewczym mieszkańcy Gdańska i Sopotu będą mieli możliwość skorzystania z ciepła wyprodukowanego w nowej kotłowni.
  • Realizacja inwestycji była bardzo wymagająca. - Waga kotła olejowo-gazowego to nawet 80 ton, transportowaliśmy go specjalnie z Niemiec, proszę sobie wyobrazić, że długość zestawu ciężarowego wynosiła nawet 35 m - wspomina Radosław Górski. 
  • W szczytowym momencie na placu budowy pracował nawet 200 ludzi.
Co nowatorskiego znajduje się w Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Gdańsku?

Uruchomiona kotłownia składa się z czterech kotłów olejowo-gazowych – dwóch o mocy 30 MWt i  dwóch kotłów elektrodowych o mocy 35 MWt. Pionierskie rozwiązanie polega na połączeniu pracy kotłów elektrodowych i olejowych, a docelowo gazowych, co umożliwi szybką reakcję na zmienne zapotrzebowanie na ciepło w zakresie mocy od 2,5 do 130 MWt i rozpoczęcie pracy kotłowni w zaledwie kilka minut.

Co to daje?

- Jeszcze w tym sezonie grzewczym mieszkańcy Gdańska i Sopotu będą mieli możliwość skorzystania z ciepła wyprodukowanego w nowej kotłowni. A zima szykuje się sroga, więc otwieramy ją w samą porę. Poza tym to projekt istotny także z innego punkty widzenia. Erbud się zmienia, aspirujemy do roli lidera zielonej transformacji, dostaliśmy jako pierwsi w branży prestiżowy certyfikat EMAS, w rankingu „Liderów Klimatycznych” magazynu „Forbes” zajęliśmy pierwsze miejsce przed takimi firmami jak ING, Allegro, zostawiliśmy też w tyle bezpośrednią konkurencję.

Czy mają Państwo podobne realizacje na koncie?

- Nie mamy, ponieważ to pierwszy taki projekt w Polsce. Wybudowaliśmy natomiast pierwszą w Polsce zeroemisyjną spalarnię śmieci, nasza spółka ONDE to czempion w budownictwie dla OZE, rozkręcamy właśnie budownictwo modułowe w obiektach pod marką MOD21. Nowatorskie i ekologiczne kotły elektrodowe, niebywale przyszłościowe, świetnie dopełniają to nasze portfolio. Ponadto to była budowa niebywale skomplikowana. Super, że możemy pochwalić się teraz taką realizacją i z podniesioną głową będziemy zawalczyć o kolejne przetargi.

Co było wyjątkowego podczas tej budowy?

- Chociażby spektakularne dostawy tych kotłów, które świetnie by pasowały do programu „Megatransporty”. Waga kotła olejowo-gazowego to nawet 80 ton,  transportowaliśmy go specjalnie z Niemiec, proszę sobie wyobrazić, że długość zestawu ciężarowego wynosiła nawet 35 m. Do tego padał śnieg, był siarczysty mróz – zresztą cała realizacja fundamentów i betonowanie budynku działo się w środku zimy. Aby posadowić kotły olejowo-gazowe na stropie +8,1 m zbudowano podbudowę i dźwig gąsiennicowy klasy 2500 z uwagi na duży wysięg i tonaż kotłów. Coś spektakularnego!

 

Zobacz tereny inwestycyjne na sprzedaż na PropertyStock.pl

×

SPÓŁKI

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Kotły elektrodowe oddane do użytku. Erbud ukończył pionierski projekt

  • niezły ubaw 2021-12-12 16:59:27
    Ciekaw jestem sprawności takiego rozwiązanie , obawiam się żeby nie trzeba było dostarczać do tego np. 2 MW mocy a wyjściowa jest 2,2 albo lepiej 1,8 .

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.232.31.206
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!