Kto przejmie Polimex-Mostostal i jego kontrakty?

Kto przejmie Polimex-Mostostal i jego kontrakty?
Adobe Stock
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • wyborcza.biz
    Autor: wyborcza.biz
  • Dodano: 23-08-2012 08:38

Zadłużony po uszy Polimex-Mostostal jest wart na giełdzie jedynie nieco ponad 300 mln zł i łatwo może zostać przejęty przez branżowego konkurenta, którzy otworzy sobie drogę do wielomiliardowych kontraktów w polskiej energetyce.

Zapraszamy na Międzynarodowe Targi Spawalnicze ExpoWELDING (18-20 października 2022 r.) pod patronatem WNP.PL w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Rejestracja trwa!

Przez rok akcje Polimeksu straciły na wartości aż 70 proc., bo akcjonariusze wystraszyli się, że spółce grozi bankructwo z powodu strat na kontraktach drogowych i zadłużenia

Na razie Polimex nie podzielił losu upadłych DSS i spółek z Grupy PBG, bo udało mu się pod koniec lipca zawrzeć umowę z wierzycielami, tzw. standstill, na mocy której powstrzymali się oni od egzekwowania zobowiązań przez cztery miesiące. W tym czasie spółka nadal spłaca zadłużenie według dotychczasowych zasad i równolegle negocjuje nowe warunki finansowania. Do umowy przystąpiło czternaście banków (m.in. Pekao SA, PKO BP, BOŚ, Kredyt Bank) oraz posiadacze obligacji za 387,6 mln zł. Łączna ekspozycja wierzycieli z tytułu kredytów, obligacji i gwarancji dla Polimeksu to 2,5 mld zł.

Poza porozumieniem z wierzycielami Polimex mógłby pozyskać nowego inwestora, który zasiliłby kapitałowo firmę. Byłoby to o tyle łatwe, że spółka nie ma obecnie inwestora strategicznego, zaś największy finansowy OFE ING kontroluje 16 proc. akcji.

"Parkiet", powołując się na anonimowe źródło, podał, że inwestycją 100 mln euro w Polimex-Mostostal zainteresowany jest rosyjski VIS Construction Group realizujący kontrakty w branży paliwowej i energetycznej. Według naszych informacji oprócz firmy rosyjskiej wymienia się też branżowego inwestora z Turcji, Romana Karkosika i sopocką spółkę NDI.

Nie udało nam się wczoraj uzyskać komentarza zarządu Polimeksu w sprawie rosyjskiego inwestora.

- Ktokolwiek chciałby Polimeksu, nie patrzy na jego kontrakty drogowe, tylko na wielomiliardowe w energetyce. To tu są konfitury na przyszłe lata. Dla Rosjan mógłby być to sposób na wejście do polskiej branży energetycznej tylnymi drzwiami, bo generalny wykonawca bloków energetycznych ma wiele do powiedzenia, jeśli chodzi np. o stosowaną technologię - powiedziała nam anonimowo osoba związana z branżą budowlaną.

Grupa Polimex-Mostostal to jedna z największych firm budowlanych w kraju, zatrudnia 14 tys. osób, a jej podwykonawcy - 10 tys. Konsorcjum Polimeksu i Hitachi Power Europe wygrało przetarg na budowę dla Enei bloku energetycznego w Elektrowni Kozienice za blisko 6,3 mld zł, w czym udział Polimeksu wynosi 43 proc. W konsorcjum z Rafako i Mostostalem Warszawa zdobył też kontrakt na budowę bloków dla PGE w Elektrowni Opole wartych 11,6 mld zł.

- Przejęcie władzy nad Polimeksem obecnie jest bardzo łatwe. Akcjonariat jest rozdrobniony, a wartość rynkowa firmy wynosi niewiele ponad 300 mln zł. Wystarczy wyłożyć 30 mln zł na 10 proc. akcji, aby mieć już coś do powiedzenia na walnym - powiedziała nam osoba związana z rynkiem kapitałowym. - Po wyczyszczeniu spraw związanych z kontraktami drogowymi Polimex może prowadzić fundamentalnie zdrowy biznes w sektorze energetycznym. Kluczem jest restrukturyzacja finansowa, a przede wszystkim spłata posiadaczy obligacji wartych 400 mln zł - albo przez zamianę na akcje, albo ze środków uzyskanych z nowej emisji akcji. Po takiej redukcji zadłużenia spółka powinna stanąć na nogi - dodało nasze źródło.

- Polimex potrzebuje finansowania. Jeżeli inwestor uzna, że kondycja spółki jest słaba, to będzie chciał kupić akcje z nowej emisji po cenie niższej niż rynkowa - powiedział nam Krzysztof Pado, analityk DM BDM.

 

Zobacz tereny inwestycyjne na sprzedaż na PropertyStock.pl

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Kto przejmie Polimex-Mostostal i jego kontrakty?

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 100.25.42.211
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!