Linia kolejowa Bydgoszcz-Gdynia dostanie prąd i drugi tor

Linia kolejowa Bydgoszcz-Gdynia dostanie prąd i drugi tor
Adobe Stock
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PAP/rs
  • Dodano: 25-09-2017 16:04

Połączenie kolejowe na odcinku Gdynia-Kościerzyna-Bydgoszcz (linia nr 201) zostanie zelektryfikowane i powstanie dwutorowa linia kolejowa - poinformował wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński. Inwestycja ma być zrealizowana do 2023 roku.

Zapraszamy na Międzynarodowe Targi Spawalnicze ExpoWELDING (18-20 października 2022 r.) pod patronatem WNP.PL w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Rejestracja trwa!

  • Zmodernizowane zostaną odcinki: Kościerzyna-Gdynia (nr 201), Somonino-Kartuzy (nr 214) i Glincz-Kartuzy (nr 229).
  • Wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński zapewnił, że połączenie kolejowe na odcinku Gdynia-Kościerzyna-Bydgoszcz zostanie zelektryfikowane i powstanie dwutorowa linia kolejowa o łącznej długości ok. 150 km.
  • Wykonawcą dokumentacji będzie firma Egis Poland. Wartość podpisanej umowy to prawie 16 mln zł netto.

W poniedziałek w Gdańsku przedstawiciele PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. i wykonawcy, spółki Egis Poland, podpisali umowę na opracowanie dokumentacji projektowej trzech odcinków: Kościerzyna-Gdynia (nr 201), Somonino-Kartuzy (nr 214) i Glincz-Kartuzy (nr 229). Wartość podpisanej umowy to prawie 16 mln zł netto. Modernizacja tych odcinków odbędzie się w ramach projektu utworzenia alternatywnego ciągu transportowego Bydgoszcz-Trójmiasto.

Wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński podczas konferencji prasowej w Gdańsku zapewnił, że połączenie kolejowe na odcinku Gdynia-Kościerzyna-Bydgoszcz zostanie zelektryfikowane i powstanie dwutorowa linia kolejowa o łącznej długości ok. 150 km. - W tej chwili linia nr 201 z okresu międzywojennego na tym odcinku jest jednotorowa i niezeletryfikowana, a będzie zmodernizowana i dostosowana do współczesnych wymogów - dodał.

- Linia 201 Gdynia-Kościerzyna-Bydgoszcz to linia ważna z gospodarczego punktu widzenia jako alternatywny ciąg przewozów, ale też jest istotna dla mieszkańców, zwłaszcza Kaszub - argumentował. Wyjaśnił, że "inwestycja przewiduje też prace na odcinkach Somonino-Kartuzy i Glincz-Kartuzy". Podkreślił, że dzięki budowie alternatywnego połączenia Bydgoszcz-Trójmiasto na północ będzie mogło dotrzeć z południa kraju dwa razy więcej pociągów niż dotychczas.

- To będzie tylko kwestia wyboru linii przez przewoźników, czy będą chcieli korzystać z dotychczasowej linii przez Gdańsk, czy z planowanej alternatywnej - dodał. Ocenił, że linia na odcinku Tczew-Pruszcz Gdański jest "jedną z najbardziej obłożonych w kraju".

Prezes zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Ireneusz Merchel powiedział dziennikarzom, że zakłada się, iż etap projektowania zakończy się w drugiej połowie 2019 r. i w III kw. tego roku będzie ogłoszony przetarg na realizację inwestycji w systemie "buduj". - W I kw. 2020 r. podpiszemy umowę, żeby rozpocząć prace budowlane, które mają potrwać 36 miesięcy - dodał. Powiedział, że jednym z warunków przetargowych będzie skrócenie terminu realizacji. Ocenił, że "otwarcie na początku 2023 roku toru linii na odcinku z Bydgoszczy do Gdyni jest jak najbardziej realne".

Jest przekonany, że planowana inwestycja "zdecydowanie zmieni warunki transportu kolejowego w regionie". - W tej chwili wszystkie pociągi towarowe jadą linią przez Tczew-Gdańsk do Gdyni, a potem pociągi będą mogły jeździć linią zmodernizowaną, praktycznie nową na odcinku przez Bydgoszcz-Maksymilianowo-Kościerzynę do Gdyni - wyjaśnił.

Inwestycja przede wszystkim poprawi dostęp kolejowy do portu w Gdyni. Szacuje się, że dzięki nowemu połączeniu przez Trójmiasto może przejeżdżać o połowę mniej pociągów towarowych niż dotychczas.

Prezes PKP PLK zauważył, że planowana inwestycja będzie miała też wpływ na ruch pasażerski. - Prędkość dla pociągów pasażerskich będzie do 140 km/godz., co oznacza, że dla podróżnych z Kartuz, Kościerzyny czas dojazdu znacząco się skróci - zapewnił.

Prezes poinformował, że PKP PLK analizują i na pewno chcą w następnej perspektywie unijnej podwyższać prędkości, żeby np. na odcinku z Bydgoszczy do Tczewa, Gdyni pociągi jeździły z prędkością 200 km/godz. i byłaby to linia bardziej dedykowana dla ruchu pasażerskiego.

Prace na pomorskich odcinkach: Kościerzyna-Gdynia (nr 201), Somonino-Kartuzy (nr 214) i Glincz-Kartuzy (nr 229) przewidują budowę 50 km nowego toru między Kościerzyną a Gdańskiem Osową oraz elektryfikację 88 km linii. Wymienionych będzie 86 km toru i 88 rozjazdów. 33 perony mają być zbudowane lub zmodernizowane. Czas przejazdu na trasie Kościerzyna-Gdynia Główna ma się skrócić z obecnych 1h 16 min do ok. 1 h.

W Glinczu i w rejonie Kartuz mają powstać łącznice, które mają umożliwić bezkolizyjne połączenie linii. PKP PLK poinformowały, że obecnie dla odcinka linii Maksymilianowo-Kościerzyna (nr 201) trwa postepowanie przetargowe na wybór wykonawcy projektu. W 2016 r. rozpoczęły się prace na odcinku towarowym pomiędzy Nową Wsią Wielką a Maksymilianowem.

Wojewoda pomorski Dariusz Drelich podkreślił, że rozbudowa linii kolejowych ma strategiczne znaczenie dla województwa. Poinformował, że w pomorskiem zrealizowane mają być inwestycje o wartości ok. 6 mld zł, co stanowi prawie 10 proc. środków krajowych w obecnej perspektywie unijnej przeznaczonych na inwestycje kolejowe w kraju.

Projekt PKP PLK "Prace na alternatywnym ciągu transportowym Bydgoszcz-Trójmiasto, Etap I" ma szacunkową wartość 893 mln zł. Projekt ubiega się o współfinansowanie przez UE.

 

Zobacz tereny inwestycyjne na sprzedaż na PropertyStock.pl

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Linia kolejowa Bydgoszcz-Gdynia dostanie prąd i drugi tor

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.200.137.63
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!