Małe elektrownie wiatrowe w Polsce

Małe elektrownie wiatrowe w Polsce
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • MuratorPlus
    Autor: MuratorPlus
  • Dodano: 25-07-2011 11:26

Sprzedawane w Polsce małe elektrownie wiatrowe użytkowane są głównie w systemach autonomicznych wraz z akumulatorami lub do podgrzewania wody. Popularne są też systemy hybrydowe małych turbin wiatrowych i ogniw fotowoltaicznych. Pierwsze kompleksowe badania statystyczne i rynkowe sektora małych elektrowni wiatrowych przeprowadzone zostały przez Instytut Energetyki Odnawialnej wykazują, że na początku roku 2011 w Polsce działało ok. 7 MW małych elektrowni wiatrowych. Większość z nich to elektrownie najmniejszej mocy (poniżej 10 kW).

Według danych URE do sieci elektroenergetycznej przyłączone jest 27 koncesjonowanych małych turbin wiatrowych (poniżej 100 kW) o łącznej mocy 1,77 MW. Ankietowanie sektora przemysłowego wykazało, że z ogólnej liczby sprzedanych w 2010 roku turbin tylko ok. 5% stanowiły urządzenia przeznaczone do przyłączenia do sieci elektroenergetycznej, pomimo tego, że mała energetyka wiatrowa osiąga najwyższą efektywność ekonomiczną w wariancie „pracy na sieć energetyczną. Świadczy to pośrednio o barierach prawnych związanych przyłączaniem małych źródeł, w tym zwłaszcza wiatrowych do sieci. Sprzedawane w Polsce małe elektrownie wiatrowe użytkowane są głównie w systemach autonomicznych wraz z akumulatorami lub do podgrzewania wody. Popularne są też systemy hybrydowe małych turbin wiatrowych i ogniw fotowoltaicznych.

Pomimo niewielkiej skali rozwoju rynku w Polsce działa ok. 150 firm oferujących produkty i usługi związane z małą energetyką wiatrową (producenci turbin i komponentów, dystrybutorzy, instalatorzy). Wzrost cen energii elektrycznej i ciepła obserwowany w ostatnich latach powoduje duże i stale rosnące zainteresowanie produkcją energii na użytek własny przez użytkowników indywidualnych, zwłaszcza na terenach wiejskich. Jednakże w ciągu roku nadal sprzedaje się i instaluje w Polsce nie więcej niż 500 kW małych elektrowni wiatrowych. Krajowy Plan Działania (KPD) w zakresie energii ze źródeł odnawialnych zakłada, że w 2020 roku zostanie zainstalowanych 550 MW takich urządzeń, co oznacza, że średni roczny poziom instalacji w latach 2011-2020 musi wzrosnąć stukrotnie (średnie przyrosty ok. 50 MW/rok) dla jego realizacji. Jest to jeden, obok Hiszpanii, z najambitniejszych i jednocześnie wpisujących się w koncepcję rozwoju mikrogeneracji i inteligentnych sieci celów w tym zakresie w całej Unii Europejskiej, ale ciągle brak jest informacji, jaki system wsparcia zostanie przez rząd zaproponowany dla jego osiągnięcia.

W odpowiedzi na pytania o podstawowe bariery blokujące rozwój małej energetyki wiatrowej, przedstawiciele sektora wymieniają najczęściej brak systemu wsparcia i oferty finansowej, skomplikowane procedury administracyjne, problemy we współpracy z operatorami sieci elektroenergetycznej, a także niską świadomość społeczną. Jak stwierdza jeden z ankietowanych producentów, w obecnych warunkach jest to technologia „tylko dla zdeterminowanych i świadomych znaczenia wykorzystania energii wiatru”. Równocześnie przedstawiciele sektora upatrują szans rozwojowych głównie w upraszczaniu i ujednolicaniu procedur, w szczególności w zakresie przyłączenia do sieci (tzw. opomiarowanie i rozliczanie netto z zakładem energetycznym). Także system wsparcia, szczególnie dla najmniejszych instalacji powinien być stosunkowo prosty i opierać się na mikrodotacjach dotacjach (dla systemów autonomicznych) lub stałych cenach (dla przyłączonych do sieci). Istotną rolę odegrać może także usuwanie barier informacyjnych, poprzez kampanie informacyjne i szkolenia, przeznaczone zarówno dla użytkowników i instalatorów, jak i przedstawicieli administracji.

 

Zobacz tereny inwestycyjne na sprzedaż na PropertyStock.pl

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Małe elektrownie wiatrowe w Polsce

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.215.79.204
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!