Jednym z głównych projektów firmy Cemex dotyczących ochrony bioróżnorodności jest program „Pustułki – sokoły CEMEX-u” realizowany w cementowniach w Chełmie i Rudnikach koło Częstochowy.
Cemex Polska pracuje nad zwiększaniem zaangażowania w ochronę przyrody. Szczególną uwagę firma poświęca inicjatywom realizowanym w bezpośrednim sąsiedztwie swoich zakładów.
W 2011 roku na terenie cementowni Cemex w Chełmie zawisły pierwsze budki lęgowe dla pustułek, czyli objętego ścisłą ochroną gatunku sokoła. Od tego czasu projekt został rozbudowany i objął swoim zasięgiem również cementownię w Rudnikach. Jako że pustułki nie budują swoich gniazd, sposobem na zapewnienie ich czynnej ochrony jest montaż skrzyń lęgowych.
W swoich zakładach firma Cemex zainstalowała już łącznie osiem budek lęgowych, a niektóre z nich wyposażyła dodatkowo w kamery z podglądem na żywo, umożliwiającym internautom obserwacje ptaków w pierwszych tygodniach życia. Dodatkowo firmowy Zespół Ochrony Środowiska w okresie lęgowym prowadzi kalendarz opisujący ważne wydarzenia z życia ptaków, a współpracujący z firmą ornitolodzy wspomagają firmę w badaniach i obrączkowaniu ptaków.
Firma podsumowała prace wykonane w 2022 roku. Miniony sezon rozpoczął się w cementowniach dosyć nietypowo, ponieważ jedną z przygotowanych dla pustułek budek lęgowych zamieszkała rodzina kawek. Zdarzenie to jest o tyle interesujące, że zazwyczaj to pustułki zajmują nieużywane gniazda ptaków krukowatych. Poza udanym lęgiem kawek firma odnotowała na terenie swoich zakładów również 8 rodzin pustułek, które w 2022 roku doczekały się potomstwa.
- Cieszymy się, że nasze działania przynoszą oczekiwane rezultaty i co roku nowe pokolenie pustułek opuszcza gniazda w naszych zakładach - mówi Monika Wosik, dyrektorka ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju w firmie Cemex Polska.
- Jak wynika z ekspertyzy współpracującego z nami ornitologa, w 2022 roku szacunkowo 34 młode osobniki zostały odchowane w naszych cementowniach - dodaje.
W tym roku podczas prac badawczych skupiono się na rodzinach Betonowskich z Chełma oraz Marglowskich z Rudnik. Pisklęta zostały przebadane oraz zaobrączkowane. Dzięki analizie genetycznej ustalono również ich płeć – odnotowano cztery samice oraz czterech samców.
Z ciekawostek zaobserwowano, że choć zazwyczaj głównie to samice pustułek zajmują się inkubacją jaj – Pan Betonowski poświęcał temu zadaniu stosunkowo wiele czasu. Kamera zainstalowana w skrzyni lęgowej rodziny Betonowskich zarejestrowała również odwiedziny starszych podlotów z sąsiedniej budki, które przylatywały na karmienie, co jest dość nietypową obserwacją.
Sezon lęgowy 2022 był naprawdę udany i bogaty jeżeli chodzi o poczynione obserwacje, które pozwalają nam dowiedzieć się coraz więcej o tym zagrożonym gatunku.
Tymczasem kolejny sezon lęgowy w cementowniach rozpocznie się już w marcu, wtedy też Cemex uruchomi transmisję ze skrzyń lęgowych oraz poinformuje o dalszych planach dotyczących projekt.