Z wizytą u Betonowskich i Marglowskich. Cemex dba w swoich zakładach o pustułki

Z wizytą u Betonowskich i Marglowskich. Cemex dba w swoich zakładach o pustułki
W swoich zakładach firma Cemex zainstalowała już łącznie osiem budek lęgowych Fot. mat. pras.

Jednym z głównych projektów firmy Cemex dotyczących ochrony bioróżnorodności jest program „Pustułki – sokoły CEMEX-u” realizowany w cementowniach w Chełmie i Rudnikach koło Częstochowy.

Cemex Polska pracuje nad zwiększaniem zaangażowania w ochronę przyrody. Szczególną uwagę firma poświęca inicjatywom realizowanym w bezpośrednim sąsiedztwie swoich zakładów.

W 2011 roku na terenie cementowni Cemex w Chełmie zawisły pierwsze budki lęgowe dla pustułek, czyli objętego ścisłą ochroną gatunku sokoła. Od tego czasu projekt został rozbudowany i objął swoim zasięgiem również cementownię w Rudnikach. Jako że pustułki nie budują swoich gniazd, sposobem na zapewnienie ich czynnej ochrony jest montaż skrzyń lęgowych.

W swoich zakładach firma Cemex zainstalowała już łącznie osiem budek lęgowych, a niektóre z nich wyposażyła dodatkowo w kamery z podglądem na żywo, umożliwiającym internautom obserwacje ptaków w pierwszych tygodniach życia. Dodatkowo firmowy Zespół Ochrony Środowiska w okresie lęgowym prowadzi kalendarz opisujący ważne wydarzenia z życia ptaków, a współpracujący z firmą ornitolodzy wspomagają firmę w badaniach i obrączkowaniu ptaków.

Firma podsumowała prace wykonane w 2022 roku. Miniony sezon rozpoczął się w cementowniach dosyć nietypowo, ponieważ jedną z przygotowanych dla pustułek budek lęgowych zamieszkała rodzina kawek. Zdarzenie to jest o tyle interesujące, że zazwyczaj to pustułki zajmują nieużywane gniazda ptaków krukowatych. Poza udanym lęgiem kawek firma odnotowała na terenie swoich zakładów również 8 rodzin pustułek, które w 2022 roku doczekały się potomstwa.

- Cieszymy się, że nasze działania przynoszą oczekiwane rezultaty i co roku nowe pokolenie pustułek opuszcza gniazda w naszych zakładach - mówi Monika Wosik, dyrektorka ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju w firmie Cemex Polska.

- Jak wynika z ekspertyzy współpracującego z nami ornitologa, w 2022 roku szacunkowo 34 młode osobniki zostały odchowane w naszych cementowniach - dodaje.

W tym roku podczas prac badawczych skupiono się na rodzinach Betonowskich z Chełma oraz Marglowskich z Rudnik. Pisklęta zostały przebadane oraz zaobrączkowane. Dzięki analizie genetycznej ustalono również ich płeć – odnotowano cztery samice oraz czterech samców.

Z ciekawostek zaobserwowano, że choć zazwyczaj głównie to samice pustułek zajmują się inkubacją jaj – Pan Betonowski poświęcał temu zadaniu stosunkowo wiele czasu. Kamera zainstalowana w skrzyni lęgowej rodziny Betonowskich zarejestrowała również odwiedziny starszych podlotów z sąsiedniej budki, które przylatywały na karmienie, co jest dość nietypową obserwacją.

Sezon lęgowy 2022 był naprawdę udany i bogaty jeżeli chodzi o poczynione obserwacje, które pozwalają nam dowiedzieć się coraz więcej o tym zagrożonym gatunku.

Tymczasem kolejny sezon lęgowy w cementowniach rozpocznie się już w marcu, wtedy też Cemex uruchomi transmisję ze skrzyń lęgowych oraz poinformuje o dalszych planach dotyczących projekt.

×

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Z wizytą u Betonowskich i Marglowskich. Cemex dba w swoich zakładach o pustułki

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.70.233
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!