Miasta i deweloperzy muszą żyć w symbiozie

Miasta i deweloperzy muszą żyć w symbiozie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Handel i usługi należą do głównych czynników miastotwórczych. Same też nie mogą istnieć bez miasta, dlatego deweloperzy i samorządy muszą żyć w swoistej symbiozie - mówiono podczas dyskusji dotyczącej inwestycji komercyjnych w przestrzeni miejskiej, która odbyła się w ramach EEC 2012.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
Podczas dyskusji Piotr Uszok, prezydent Katowic, w których śródmieściu jest obecnie prowadzonych kilka dużych inwestycji, m.in. budowa nowego dworca kolejowego wraz z kompleksem handlowym, podkreślił, że przedsięwzięcia w przestrzeni miejskiej muszą być poprzedzone bliskim dialogiem z mieszkańcami.

- Skoro budujemy coś dla mieszkańców, to tego dialogu nie może zabraknąć. Mając wstępne koncepcje, o ich końcowym kształcie musimy dyskutować z mieszkańcami, aby później chcieli oni w tej przestrzeni przebywać. Nie może też zabraknąć rozmów z biznesem. Jeśli publiczne pieniądze wydane na inwestycję przyciągają następne przedsięwzięcia, to wtedy mamy wartość dodaną - powiedział Uszok.

Zaznaczył także, że baczną uwagę przy realizacji inwestycji w miastach należy zwracać na ich architekturę.

- Musi ona być na wysokim poziomie, ale jednocześnie funkcjonalna oraz racjonalna finansowo. W Katowicach powołaliśmy stanowisko architekta miejskiego, który nad tym czuwa. W kontekście życia miasta politycy mają krótki czas na działanie, zazwyczaj tak długie, jak ich kadencja. Dlatego trzeba działać rozważnie - wskazał Uszok.

Dodał, że z tego powodu miasto ogłasza również konkursy architektoniczne, aby mieć szerokie spektrum koncepcji do wyboru przy planowanych przedsięwzięciach.

Piotr Koj, prezydent Bytomia, zaznaczył, że udana inwestycja komercyjna to duże wyzwanie w zabytkowym, a z drugiej strony do niedawna mocno uprzemysłowionym mieście, jakim do niedawna był Bytom. Kilkanaście lat temu działało tam sześć kopalń oraz dwie huty. Obecnie pozostała tylko jedna czynna kopalnia.

Prezydent podkreślił jednak, że mimo tego w Bytomiu istnieją dobre przykłady inwestycji komercyjnych. Wśród nich znajduje się m.in. kompleks handlowo-rozrywkowy w ścisłym centrum miasta, który ożywił śródmieście Bytomia, oraz kompleks mieszkalny wraz polem golfowym na terenie byłej Kopalni Szombierki.

Koj zwrócił także uwagę na problem pozyskania środków na rewitalizację terenów poprzemysłowych. Jako jedno ze źródeł takich funduszy Marek Szczepański, dyrektor w Banku Gospodarstwa Krajowego, wskazał unijny program JESSICA, w ramach którego można uzyskać preferencyjne kredyty na przedsięwzięcia rewitalizacyjne.

Dotychczas w program zaangażowało się pięć województw: śląskie, wielkopolskie, mazowieckie, pomorskie i zachodniopomorskie. W sumie JESSICA dysponuje środkami wysokości 1,4 mld zł, z czego blisko połowa przypada na województwo śląskie.

Natomiast Jerzy Adamski, dyrektor w Instytucie Rozwoju Miast, przypomniał, że wciąż rzadko wykorzystywanym narzędziem przez samorządy jest partnerstwo publiczno-prywatne. Dotychczas takich projektów zrealizowano w Polsce tylko kilka.

Uczestniczący w dyskusji przedstawiciele spółek deweloperskich podkreślali, że trudno o udane przedsięwzięcia w przestrzeni miejskiej bez dobrej współpracy z samorządami.

- Handel i usługi są jednymi z głównych czynników miastotwórczych, a same bez miasta też nie mogą istnieć. Dlatego sukces zależy od symbiozy obu stron. Miasto oraz inwestor prywatny muszą poznać nawzajem swoje potrzeby - wskazał Antoni Pomorski z Neinver Polska, dyrektor projektu przebudowy dworca w Katowicach.

Podobnego zdania był Jan Mroczka, prezes i główny udziałowiec Rank Progress.

- Jeżeli nie ma dobrej woli miasta do współpracy, to nie rozpoczynamy inwestycji. Zazwyczaj przestrzeń publiczna wokół obiektów komercyjnych jest finansowana ze środków dewelopera. Tak było przypadku wszystkich projektów, które zrealizowaliśmy, a było ich ponad 40 - podkreślił Mroczka.

Stanislav Frnka, prezes polskiego oddziału słowackiej firmy HB Reavis, powiedział, że jego spółka spotyka się w Polsce z podobnymi problemami, jak na swoim rodzimym rynku.

- Dotyczy to zwłaszcza nieuregulowanego stanu prawnego działek oraz niespodzianek, które na nich znajdujemy z powodu niekompletnej dokumentacji. Dlatego planując inwestycję w przestrzeni miejskiej trzeba wpierw przeprowadzić dokładne badania prawne i archeologiczne, aby później uniknąć kłopotów. Zwłaszcza jeżeli ma być ona realizowana w centrum miasta, bo może to jeszcze bardziej utrudnić życie mieszkańcom - podsumował Frnka.

 

Zobacz tereny inwestycyjne na sprzedaż na PropertyStock.pl

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Miasta i deweloperzy muszą żyć w symbiozie

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.200.171.156
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!