W ramach pierwszej edycji Budimex Startup Challenge jury wybrało spółkę Surveily jako zwycięzcę programu i tym samym przyznało jej nagrodę w wysokości 50 tys. złotych. Firma dostarcza komputerowy system wizyjny, który służy do analizy wielu strumieni wideo w czasie rzeczywistym i wykrywa zagrożenia, śledzi zasoby oraz kontroluje dostępy w zakładach pracy.
- Surveily to spółka, która zajęła pierwsze miejsce w konkursie Budimeksu. Poza nagrodą w wysokości 50 tys. zł firma będzie miała możliwość rozszerzenia działania o współpracę z przedstawicielem branży budowlanej.
- System zaprezentowany przez spółkę służy do technicznej analizy obrazu z monitoringu. Dostarcza informacji na temat zdarzeń, które mogą wpływać na bezpieczeństwo pracy.
- Ciągły, nieprzerwany audyt może być wykorzystywany przez spółki budowlane, aby np. ograniczyć wypadki przy pracy.
Surveily dostarcza skalowane rozwiązanie między innymi dla producentów, którzy chcą zwiększyć bezpieczeństwo i zoptymalizować swoją działalność.
- Nasz produkt to oprogramowanie służące do technicznej analizy obrazu z monitoringu CCTV, czyli telewizji przemysłowej. Zajmujemy się automatyzacją pewnych czynności, które obecnie są wykonywane przez osoby, my natomiast zaprzęgamy do tej pracy sztuczną inteligencję i wizję maszynową - mówi w rozmowie z WNP.PL Wojciech Tubek, CEO i Co-Founder Surveily.
Całość rozmowy z Wojciechem Tubkiem - poniżej
Jak to działa? Kamery obserwują otoczenie i dostarczają dane wejściowe do systemu przez całą dobę. Następnie są analizowane przez sztuczną inteligencję w czasie rzeczywistym - w poszukiwaniu incydentów, a potem zdarzenia są zapisywane w odpowiednim dzienniku.
Na jego podstawie system uruchamia takie funkcjonalności, jak wysyłanie alertów lub np. otwieranie bram. Raporty sporządzane przez system Surveily, pomagają również w wykryciu potencjalnych zdarzeń sprzecznych z zasadami BHP. Rodzi się pytanie: czy system nie narusza danych osobowych?
- Nasz system jest w 100 proc. zgodny z RODO, my nie przetwarzamy jako tako biometrii, patrzymy holistycznie na miejsca produkcji, niekoniecznie mówiąc, że Jan Kowalski popełnił przestępstwo lub wykroczenie... Komunikujemy tylko, że w tym miejscu nastąpiło coś niezgodnego, jest jakiś incydent - i trzeba na niego zareagować – wyjaśnia Wojciech Tubek z Surveily.
Wykorzystanie w budownictwie
Poza nagrodą pieniężną, z każdym ze start-upów uhonorowanych przez Budimex spółka ma również podjąć współpracę. Co budownictwu może zaoferować Surveily?- Budownictwo ma wiele problemów, na które możemy odpowiedzieć naszą technologią i automatyczną analizą obrazu, ciągłym, nieprzerwanym audytem, dzięki którym takie firmy mogą mieć pewność, że na ich placach budowy, w obiektach, które budują, są zachowane wszystkie normy bezpieczeństwa; a zgodność jest taka, jaka powinna być, czyli z przepisami BHP - uzupełnia Wojciech Tubek w rozmowie z serwisem.
Choć wrocławska firma nie jest długo obecna na rynku, jej system został doceniony przez dużych graczy.
- Jesteśmy młodą spółką, pracujemy z firmami produkcyjnymi jak PKN Orlen, produkującymi sprzęt AGD jak Miele. Obecnie zaczynamy współpracę z Grupą Azoty, czyli dużymi firmami produkcyjnymi - dodaje Wojciech Tubek. –- Najbliższy czas to - przede wszystkim - skalowanie sprzedaży i prężny rozwój produktu; w przyszłości i w przyszłym roku myślimy o wyjściu za granicę. Współpraca z Budimeksem otwiera nowy rok, więc pierwsze kwartały 2022 roku spędzimy na zbudowaniu całego nowego case’u dla sektora budowlanego wraz z partnerem i mentorem, firmą Budimex.