Monday Development planuje emisje akcji na 17 mln zł

  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PAP
  • Dodano: 27-09-2011 13:38

Monday Development, poznańska spółka deweloperska notowana na NewConnect, planuje do końca roku przeprowadzić dwie emisje akcji na łączną kwotę 17 mln zł. Pozyskane środki pomogą deweloperowi m.in. zrealizować projekt parku naukowo-technologicznego - poinformował PAP prezes spółki, Kurt Montgomery. W 2013 r. Monday Development może zacząć działać w innych miastach Polski Zachodniej.

"Planujemy do końca roku dokonać dwóch emisji akcji na łączną kwotę 17 mln zł. W przypadku pierwszej emisji stosowne uchwały zostały już podjęte i dojdzie ona do skutku w I połowie października. Jej wartość to 11 mln zł. Pozostała kwota zostanie pozyskana w ramach drugiej emisji, którą chcemy przeprowadzić do końca roku, ale szczegółowe decyzje zapadną po spotkaniu z akcjonariuszami" - powiedział w rozmowie z PAP Montgomery.

Jeszcze w lipcu spółka informowała, że zgłaszane na początku roku plany nowej emisji akcji na kwotę 7,5 mln zł zostały zrewidowane i bardziej prawdopodobna wydaje się emisja obligacji w IV kwartale br. Na pytanie PAP skąd ponowna zmiana prezes odpowiedział:

"Obecnie mamy w portfolio tyle projektów, że decyzja o finansowaniu ich za pomocą obligacji mogłaby odciąć nam drogę do tańszego kapitału bankowego, ze względu na za duże zadłużenie. Podniesienie poziomu kapitałów własnych poprzez emisję akcji pozostawia nam tę furtkę otwartą".

Dodał, że na chwilę obecną w pięcioletnim portfelu zamówień Monday Development znajdują się projekty na ponad 400 mln zł w cenie sprzedaży. Wkrótce jego wartość wyniesie 450-500 mln zł, ponieważ środki pozyskane z emisji pomogą spółce zrealizować m.in. budowę parku naukowo-technologicznego pod Poznaniem.

"Pozyskaną kwotę w pierwszej kolejności przeznaczymy na projekt mieszkaniowy przy ul. Palacza. Jednak chcemy przy jej pomocy sfinansować także budowę parku technologicznego. Będzie to pierwszy taki projekt w naszym portfolio" - poinformował Montgomery.

"Nakłady na park technologiczny sięgną 45 mln zł (23,8 mln zł stanowi dotacja z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - PAP), a w cenie sprzedaży jego wartość wyniesie ponad 60 mln zł" - dodał.

List intencyjny dotyczący budowy obiektu Innova Park w Swadzimiu k. Poznania został podpisany w połowie września. Planowany obiekt ma powstać na działce o powierzchni 21,6 tys. m kw, a jego całkowita powierzchnia użytkowa wyniesie blisko 13 tys. m kw.

Prezes uzasadnia wejście w nowy segment działalności nie tylko korzyściami biznesowymi, ale również możliwością wykorzystania potencjału zespołu projektowego

"Pojawiła się okazja mocniejszego wejścia w segment lokali biurowo-usługowych na wynajem, więc postanowiliśmy z niej skorzystać. Zwłaszcza, że w przypadku parków technologicznych ryzyko jest mniejsze, bo rentowność projektu jest zdecydowanie wyższa dzięki dotacjom unijnym" - powiedział Montgomery.

"Ponadto, istniejący już zespół projektowy spółki celowej ma odpowiednie kwalifikacje, by realizować takie projekty. Chcemy wykorzystać ten potencjał" - dodał.

Prezes poinformował, że spółka zbadała zainteresowanie projektem wśród 250 przedsiębiorstw, które potencjalnie mogłyby wynajmować obiekt.

"Sygnały jakie otrzymaliśmy od tych firm świadczą o tym, że popyt na tego typu inwestycję w Poznaniu jest spory" - dodał.

Łącznie z projektem biurowym na poznańskich Ratajach, powierzchnia inwestycji biurowo-użytkowych realizowanych przez dewelopera sięgnie w przyszłym roku 25 tys. m kw. Prezes tłumaczy, że większa liczba projektów o charakterze komercyjnym w portfolio Monday Development wynika z chęci złagodzenia wpływu koniunktury rynkowej na wyniki spółki.

"Koniunktura biurowa podlega innym wahaniom niż mieszkaniowa. Ta druga jest bardziej podatna na zawirowania na rynku. Dzięki obecności w obu segmentach chcemy zdywersyfikować ryzyko prowadzenia naszej działalności" - dodał.

W tym roku całość przychodów Monday Development będzie pochodziła z projektów biurowych i gruntowych.

"W przyszłym roku wyniki w dużym stopniu wypracują mieszkania i lokale usługowe, a w roku 2013 nawet 80 proc. przychodów wygeneruje mieszkaniówka. Jednak taka struktura będzie wynikała z faktu, że projekty biurowe będą w większości wynajmowane" - powiedział Montgomery.

Obecnie Monday Development realizuje siedem projektów na różnych etapach zaawansowania. Inwestycje mieszkaniowe w ramach projektów: Chwiałkowskiego, Sokoła, Botaniczna i Palacza; inwestycję mieszkaniowo-biurową Rataje; inwestycję biurową Małe Garbary oraz inwestycję gruntową Strzeszyn.

Prezes oczekuje, że w roku 2013 przychody spółek wchodzących w skład grupy będą stanowiły wielokrotność tych wypracowanych w roku 2011, które powinny wynieść kilkanaście mln zł. Dodał, że spółka rozważa opublikowanie prognoz finansowych na najbliższe lata.

Monday Development osiągnął w 2010 roku 1,1 mln zł przychodów, 272 tys. zł zysku netto i 417 tys. zysku operacyjnego. W I półroczu 2011 roku wypracował 994 tys. zł przychodów, 280 tys. zł zysku netto i 301 tys. zł zysku operacyjnego. W tym samym okresie spółki portfelowe zrealizowały przychody w wysokości 7 mln złotych. Monday Development nie konsoliduje wyników spółek portfelowych.

W ciągu najbliższych dwóch lat spółka nie planuje powiększenia banku ziemi. Zakupy gruntów nie są jednak wykluczone w roku 2013, tym bardziej, że deweloper może wówczas rozpocząć działalność na innych rynkach niż poznański.

"Cały czas rozważamy realizację inwestycji w innych miastach. Jednak chcemy, by wejście na nowy rynek nie było tylko jednorazową aktywnością, ale wiązało się z założeniem lokalnego zespołu realizującego kolejne projekty. Możliwe, że podejmiemy takie kroki w 2013 r., nie jest to jednak twardy termin" - poinformował Montgomery.

"Rozważamy raczej miasta Polski Zachodniej, np. Wrocław lub mniejsze miejscowości koło Poznania" - dodał pytany o możliwe lokalizacje.

Monday Development to spółka deweloperska notowana na rynku NewConnect, która działa w Poznaniu i jego okolicach. Realizuje ona projekty w zakresie budynków biurowych, mieszkaniowych oraz inwestycji gruntowych. Spółka działa na rynku nieruchomości od 2003 roku.

 

Zobacz tereny inwestycyjne na sprzedaż na PropertyStock.pl

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Monday Development planuje emisje akcji na 17 mln zł

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.201.96.43
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!