Siedmiu wykonawców jest zainteresowanych wybudowaniem obwodnicy Opatowa (woj. świętokrzyskie). Inwestycja powstanie w systemie „projektuj i buduj” w ramach rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych. Najtańszą ofertę złożyło konsorcjum Mostostalu Warszawa.
- Oferty opiewają na kwoty od około 403,7 do 487,7 mln zł brutto.
- GDDKiA przeznaczyła na realizację inwestycji ok. 601 mln zł brutto.
- Wszyscy wykonawcy zaoferowali skrócenie czasu realizacji inwestycji o trzy miesiące. Komisja przetargowa przystępuje do analizy ofert w celu wyłonienia najkorzystniejszej.
Najmniejszą kwotę w przetargu zaproponowało konsorcjum firm Mostostal Warszawa i Acciona Construcción (403,7 mln zł). Natomiast najdrożej usługę wyceniło konsorcjum: Mirbud i Kobylarnia (487,7 mln zł).
Przez Opatów przebiegają dwie trasy krajowe o dużym natężeniu ruchu - droga nr 74 Sulejów - Kielce - Kraśnik i droga nr 9 Radom - Ostrowiec Świętokrzyski - Rzeszów. Na odcinku w centrum miasta drogi biegną jednym śladem, wąską ulicą, między ciasną zabudową, co sprawia, że w godzinach szczytu Opatów jest zakorkowany. W ciągu doby przez miasto przejeżdża kilkanaście tysięcy pojazdów, w tym jedna trzecia ciężkich.
Obwodnica Opatowa uwolni miasto od ruchu tranzytowego, zatorów i spalin. Znacznie skróci czas podróżowania drogami nr 9 i nr 74. Będzie też stanowiła ważny odcinek planowanej drogi ekspresowej S74, która w przyszłości połączy województwa łódzkie, świętokrzyskie i podkarpackie.
Inwestycja polegać będzie na budowie - w przeważającej części po nowym śladzie - odcinka dwujezdniowej drogi krajowej nr 9 klasy GP (głównej ruchu przyspieszonego) i odcinka dwujezdniowej drogi ekspresowej S74. Obwodnica biec będzie po południowo-zachodniej stronie Opatowa, a jej uzupełnieniem będzie w przyszłości projektowany odrębnie 3-kilometrowy łącznik w ciągu drogi krajowej nr 74, poprowadzony na północ od miasta.
Zadaniem wyłonionego w postępowaniu przetargowym wykonawcy będzie opracowanie projektu budowlanego w oparciu o wykonaną koncepcję programową, uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej i wybudowanie obwodnicy. Założony termin realizacji inwestycji to maksymalnie 39 miesięcy, z doliczeniem 3-miesiącznych okresów zimowych w czasie robót budowalnych.
W opracowanym w Ministerstwie Infrastruktury Programie budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030 zapisane zostały cztery zadania na terenie województwa świętokrzyskiego: obwodnicę Wąchocka w ciągu drogi krajowej nr 42, Starachowic w ciągu drogi krajowej nr 42, obwodnicę Chmielnika w ciągu dróg krajowych nr 73 i 78 i obwodnicę Osieka w ciągu drogi krajowej nr 79.