PARTNERZY PORTALU

Mostostal Warszawa: potrzebny kompromis w sprawie waloryzacji kontraktów

Mostostal Warszawa: potrzebny kompromis w sprawie waloryzacji kontraktów
Most Rędziński we Wrocławiu, który Mostostal Warszawa wybudował w konsorcjum z Accioną. fot. mat. pras.

Konsekwentne stosowanie w umowach klauzul rebus sic stantibus, dopuszczających zmianę pierwotnie określonych zobowiązań w sytuacji zaistnienia nadzwyczajnych wydarzeń, postuluje Miguel Angel Heras Llorente, prezes Mostostalu Warszawa.

 • Dla każdego inwestora priorytetem powinno być powodzenie prac prowadzonych przez generalnego wykonawcę - ocenił prezes Llorente.
 • Myślę, że dlatego u większości inwestorów można zaobserwować pewną otwartość na rozmowy nt. waloryzacji - dodał.
 • Prezes, odnosząc się do ważnych dla branży budowlanej regulacji prawnych, które wymagałyby jeszcze zmian, wskazał jeszcze na te, które dotyczą zatrudniania cudzoziemców.

Jednym z najpilniejszych problemów, o którego rozwiązanie apeluje branża budowlana, jest waloryzacja cen kontraktowych.

Budowlańcy mają nadzieję, że uda się wypracować realne mechanizmy waloryzacyjne, które pozwolą zniwelować negatywny wpływ gwałtownego wzrostu kosztów materiałów czy robocizny.

Zobacz też: Budowlany kryzys na Euro 2012 nauczył nas zbyt mało. Będzie powtórka?

Chodzi przede wszystkim o inwestycje drogowe oraz kolejowe. Na ryzyko dużego wzrostu kosztów są narażone jednak wszystkie segmenty rynku.

Problem czeka na rozwiązanie

Jak przekazał portalowi WNP.PL prezes Llorente, Mostostal odczuwa wzrost kosztów materiałów oraz zatrudnienia we wszystkich segmentach rynku.

Dotyczy to budownictwa kubaturowego, energetycznego, infrastrukturalnego, przemysłowego, czy też ochrony środowiska. Jednocześnie prezes zastrzegł, że wpływ tej sytuacji na wyniki finansowe kontraktów nie jest jednolity.

Stąd dywersyfikacja branżowa portfela zamówień to jeden ze sposobów zabezpieczania się przed obecną sytuacją w budownictwie.
- Dyskusja, która obecnie toczy się pomiędzy wykonawcami a administracją służy znalezieniu odpowiedniego, kompromisowego rozwiązania. Wierzę, że na efekt tej dyskusji czekają obie strony - zarówno wykonawcy, jak i inwestorzy - stwierdził Llorente.

Dodał, że warto spojrzeć na kwestię waloryzacji cen w szerszym kontekście, dotyczącym całego Prawa zamówień publicznych.

- Uważam, że wykonawcy i inwestorzy zyskaliby na wprowadzeniu do umów większej symetrii w uprawnieniach obu stron - wskazał prezes.

- Mam na myśli np. konsekwentne stosowanie w umowach klauzul rebus sic stantibus (z łaciny: skoro sprawy przybrały taki obrót - red.), dopuszczających zmianę pierwotnie określonych zobowiązań w sytuacji zaistnienia nadzwyczajnych wydarzeń, np. sytuacji rynkowej - ocenił prezes.

Zauważył przy tym, że stosowanie klauzul rebus sic stantibus byłoby zgodne z wyrokami Krajowej Izby Odwoławczej, które już dotychczas zapadały.

- Dla każdego inwestora priorytetem powinno być powodzenie prac prowadzonych przez generalnego wykonawcę. Myślę, że dlatego u większości inwestorów można zaobserwować pewną otwartość na rozmowy nt. waloryzacji - powiedział Llorente.

- Nie sądzę, żeby w kwestii podejścia inwestor prywatny i publiczny bardzo się różnił. Jednak ten prywatny nie jest tak silnie narażony na formalne ograniczenia związane z renegocjowaniem kontraktów - dodał.

Zatrzymać pracowników

Prezes, odnosząc się do ważnych dla branży budowlanej regulacji prawnych, które wymagałyby jeszcze zmian, wskazał jeszcze na te, które dotyczą zatrudniania cudzoziemców.

- Otwarcie rynku pracy na imigrantów to jedno, ale zapewnienie ciągłości pracy to drugie. Obecnie w budownictwie pracują już duże grupy cudzoziemców, np. Ukraińców. Zatrudnienie to pierwszy krok, ale nie ostatni - wskazał Llorente.

W jego opinii, warto dostosować przepisy tak, żeby pracownik z zagranicy mógł bez przeszkód kontynuować prace przez wiele miesięcy, a nawet lat.

Dodał, że zatrudnianie cudzoziemców wiąże się poświęceniem czasu i środków w szkolenie oraz przystosowanie do wykonywania pracy.

- Jeśli wyszkolony cudzoziemiec po kilku miesiącach musi ponownie przechodzić procedury związane choćby z uzyskiwaniem pozwolenia na pracę lub musi wyjechać z Polski, to z punktu widzenia pracodawcy strata - podkreślił prezes.

- Nie wspominając już o perspektywie pracowników, dla których poczucie braku bezpieczeństwa i destabilizacja mogą działać demotywująco. Warto rozważyć uproszczenie procedur, bo skorzystają na tym zarówno pracodawcy, jak i pracownicy - podsumował.

Mostostal Warszawa

Głównym akcjonariuszem (50,09 proc.) spółki od 1999 r. jest hiszpański koncern Acciona. Znaczącymi udziałowcami warszawskiej firmy są jeszcze OFE PZU Złota Jesień (18,33 proc.) oraz Aviva PTE (5,83 proc.).

Zobacz też: Oto największe firmy w polskim budownictwie

Po pierwszym półroczu 2018 r. Mostostal Warszawa miał na poziomie skonsolidowanym 418,32 mln zł przychodów wobec 570,09 mln zł rok wcześniej. Grupa odnotowała 29,36 mln zł straty netto wobec 20,61 mln zł straty netto przed rokiem.

- Słabsze wyniki finansowe (…) są efektem obniżenia się rentowność realizowanych kontraktów budowlanych, do którego przyczynił się wzrost cen materiałów i usług podwykonawców - informował Mostostal.

- Dodatkowo znaczący wpływ na wynik netto miały także ujemne różnice kursowe naliczone od pożyczek denominowanych w euro - wskazał.

Najnowsze wyniki finansowe, dotyczące trzech kwartałów 2018 r., Mostostal ma opublikować 29 listopada.

 

Zobacz tereny inwestycyjne na sprzedaż na PropertyStock.pl

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SPÓŁKI

KOMENTARZE (6)

Do artykułu: Mostostal Warszawa: potrzebny kompromis w sprawie waloryzacji kontraktów

 • Marek 2018-11-28 13:16:44
  Ten pomysł jest absurdalny. Wyobrźmy sobie przetarg, który wygrywa oferent z kwotą 100 mln. Kolejny oferent proponował za wykonanie robót 110 mln. Po roku prac zwycięzca walczy o rekompensatę w wysokości 15 mln i ją dostaje. Co robi drugi oferent? Kieruje sprawę do sądu, bo on wykonałby prace o 5 mln taniej!!!. Każdy składający ofertę musi wziąć pod uwagę ryzyko. Jak przeszarżuje, to nie wygra przetargu. Jako osoba, która zajmowała się przetargami uważam, że zasadą powinno być dzielenie całości prac do wykonania na etapy i finansowe rozliczanie ich po odbiorze etapu. Zamawiający nie trzyma bezużytecznie całej kwoty na koncie do odbioru końcowego a wykonawca ma stały dopływ gotówki postępujący wraz z odbiorem kolejnych etapów.
  • Andrzej 2018-11-29 15:00:10
   Waloryzacja powinna być wpisana wraz z jej formułą do siwzu, wtedy wszyscy oferenci mieli by równe szanse w trakcie składania ofert. Ciekawe o jakich etapach myśli Marek? Ile czasu taki etap miałby trwać i czy byłby na niego oddzielny przetarg?
 • Gosia 2018-11-28 12:32:07
  Niech opowiedzą o tym ile firm przez nich padło, jak na nich zarabiali! Podwykonawcy tyrają i nie dostają złotówki, a Mostostal bawi się za ich pieniądze!!! Mordują Polski przemysł, Polskich przedsiębiorców, a rząd im przyklaskuje.
 • Gość 2018-11-27 22:56:15
  I po co te bzdury opowiada? Umów nie potrafią czytać? Mieli to samo w Hiszpanii, w Polsce nie od wczoraj, a cały czas grają głupa. Może oddalibyście to co zarobiliście na spadku cen jak były "dobre" czasy. WALORYZACJA, WALORYZACJA !!! Prezesie Blocher wspomóż kolegów z Acciona.
  • Andrzej 2018-11-29 15:09:07
   W umowach powinny być zawarte formuły waloryzacyjne a wówczas i podwykonawcy mogliby swoje oferty dla Generalnego wykonawcy również waloryzować. W umowach za granicami polski takie waloryzacje są stosowane, przewidują je również warunki FIDIC
 • slr 2018-11-27 14:19:31
  Dla takich krętaczy jak wy co to aby pokazać jakiś zysk chcecie odszkodowania od Polimexu-Mostostalu nie powinno być żadnej litości!!!

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.239.4.127
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!