PARTNERZY PORTALU

Na finiszu 2020 roku budownictwo przejdzie test na koronawirusa

Na finiszu 2020 roku budownictwo przejdzie test na koronawirusa
Instytucje finansowe z uwagą obserwują narastającą presją cenową w budownictwie oraz wpływ pandemii. fot. GDDKiA
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Tomasz Elżbieciak
    Tomasz Elżbieciak
  • Dodano: 19-10-2020 10:35

Kondycja podwykonawców, dostawców i usługodawców w sektorze budowlanym jest na razie oceniana jako stabilna. Branża znalazła się wśród tych nielicznych, które dobrze zniosły okres zamrożenia gospodarki, ponieważ budowy nie stanęły. Nie oznacza to jednak, że pandemia wkrótce nie odciśnie swego piętna na budownictwie.

  • Takie wnioski płyną z komentarza, który dla portalu WNP.PL udzielił Bartosz Tokarski, zastępca dyrektora Biura Ubezpieczeń Klientów Strategicznych firmy EIB.
  • Jak stwierdził, nie można zagwarantować, że - przy mocno rosnącej liczbie zakażeń - wpływ Covid-19 na firmy budowlane w czwartym kwartale 2020 r. nie będzie bardziej dotkliwy.
  • Ubezpieczyciele w ramach polityki zarządzania ryzykiem mają za zadanie wyprzedzać to, co się wydarzy w przyszłości; w odniesieniu do podwykonawców, szczególnie mniejszych firm, sytuacja może się pogarszać - wyjaśnił Tokarski.
- Dynamika produkcji budowlano-montażowej od lipca wykazuje istotny spadek w stosunku do zeszłego roku. Największe spowolnienie w nowych inwestycjach nastąpiło w sektorach: handlowym, hotelarskim i mieszkaniowym - wyjaśnił ekspert.

I dodał: - Wskaźniki wyprzedzające koniunktury sugerują, że wpływ spowolnienia branży w większym stopniu dotknie mniejsze firmy budowlane, które - na skutek zmniejszonej liczby zamówień i aktywności - będą musiały silniej konkurować, obniżając swoje marże.
Jak wskazał Tokarski, który w EIB pełni też rolę lidera praktyki finansowej, ustabilizowanie się cen oraz osłabienie presji płacowej powinno pozwolić dużym wykonawcom zainkasować zakładane marże w ramach realizowanego portfela zamówień.

- Statystyki upadłości - według danych raportowanych przez instytucje udzielające kredytu kupieckiego - na razie nie wykazują istotnych wzrostów w obszarze firm budowlanych i dostawców dla tego sektora. Jednak obiektywne informacje ujawnią się po okresie wpływu tarcz finansowych na gospodarkę finansową przedsiębiorstw - zaznaczył.

W jego opinii zmniejszony przez skutki pandemii potencjał inwestycyjny samorządów oraz klientów prywatnych, zwłaszcza w sektorze nieruchomości komercyjnych, częściowo rekompensują gwałtownie rosnące projekty w dziedzinie odnawialnych źródeł energii.

- Firmy budowlane z kompetencjami w budowie farm fotowoltaicznych i wiatrowych będą beneficjentami intensywnego wzrostu tego segmentu rynku. Zielone inwestycje mogą im pozwolić na stabilizację portfela zamówień i brak presji na uczestnictwo w wojnie cenowej, o której coraz częściej się mówi w odniesieniu do projektów infrastrukturalnych - ocenił Tokarski.

I zwrócił uwagę, że w ramach przetargów drogowych pojawia się coraz więcej wykonawców, a ceny ofertowe wynoszą nawet niespełna 50 proc. budżetu zamawiającego.

Zobacz też: Obawa o „powtórki z rozrywki” na drogowych budowach

- Na najbliższe dwa lata planowane są do rozstrzygnięcia przetargi drogowe o wartości ok. 6o mld zł. Agresywna polityka ofertowa może pogorszyć standing finansowych firm, a z punktu widzenia zamawiającego - zagrozić terminowemu zakończeniu wielu strategicznych kontraktów - podkreślił.

W tej sytuacji instytucje finansowe z uwagą obserwują narastającą presję cenową w budownictwie oraz wpływ pandemii Covid-19, której skutki są nie do oszacowania.

- W związku z tym ich apetyt na zwiększanie skali finansowania, w tym udzielania gwarancji zabezpieczających realizację kontraktów, spada. Podkreślam jednak, że dla firm budowlanych, które dywersyfikują kierunki działalności oraz konserwatywnie ofertują, nie ma zagrożenia w dostępności do źródeł finansowania - podsumował Bartosz Tokarski.

Przypomnijmy, że - według ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego - w sierpniu produkcja budowlano-montażowa była niższa o 12,1 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Po ośmiu miesiącach 2020 r. sektor notował natomiast spadek o 1,7 proc. Dane za wrzesień GUS ma opublikować 21 października. Wszystko jednak wskazuje, że ten rok zakończy kilkuletni trend wzrostowy branży. Przypomnijmy, że w 2016 r. sektor zaliczył dołek (na poziomie ponad 14 proc.), związany z przejściem między realizacją inwestycji z minionej i bieżącej perspektywy UE.

Jednak infrastrukturalna machina na drogach i kolei, a także m.in. boom w budownictwie mieszkaniowym i komercyjnym, zapewniły wzrosty branży na poziomie 12 proc. w 2017 r. oraz 18 proc. w 2018 r. Rok 2019 przyniósł stabilizację na poziomie niespełna 3 proc. wzrostu.

Branża spodziewała się przejściowego schłodzenia koniunktury, powiązanego z harmonogramem wydatkowania unijnych funduszy, a także ogólnie hamującej koniunktury. Pojawienie się pandemii wywróciło jednak wcześniejsze prognozy.

Skutki pandemii zaczęły być w ostatnich miesiącach odczuwalne w sektorze prywatnym i samorządach. Dlatego w branży mówi się o coraz bardziej widocznej walce cenowej o zlecenia, zwłaszcza ze strony firm z mniejszym portfelem zamówień.
Trudno jeszcze przewidywać, czy w 2021 r. faktycznie pojawi się istotna luka w podaży nowych zleceń. Będzie to zależało m.in. od dalszego rozwoju wydarzeń związanych z pandemią oraz jej wpływu na gospodarkę. Kluczowe stanie się też sprawne wydatkowanie dostępnych środków unijnych.

 

Zobacz tereny inwestycyjne na sprzedaż na PropertyStock.pl

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Na finiszu 2020 roku budownictwo przejdzie test na koronawirusa

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.239.8.7
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!