PARTNERZY PORTALU

Niemieckie spółki Grupy ERBUD

Niemieckie spółki Grupy ERBUD
Dariusz Grzeszczak Erbud
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: Artykuł dostarczony przez ERBUD
  • Dodano: 29-06-2020 16:15

ERBUD to jedna z największych grup budowlanych w Polsce, jej przychody przekraczają 2,3 mld zł rocznie. Polska nie jest jednak jedynym rynkiem, na którym ERBUD prowadzi działalność - bardzo aktywny jest także w Niemczech. W tym kraju zarejestrowane są dwie spółki należące do Grupy. Ich historie dobrze obrazują, jak rozwijała się firma założona w 1990 roku przez Eryka i Dariusza Grzeszczaków.

- Posiadanie spółek na innym rynku, w dodatku w różnych segmentach, jest elementem naszego modelu biznesowego, który opiera się na dywersyfikacji. W ten sposób uniezależniamy się od wahań koniunktury w jednym kraju czy w danym segmencie - tłumaczy prezes Grupy ERBUD Dariusz Grzeszczak. - W początkach naszej działalności powołanie GWI pomogło nam wykonać krok do przodu, zyskać przewagę nad konkurencją. Zakup IVT w ostatnich latach dowodzi naszej silnej pozycji na rynku. Prowadzimy działalność w różnych segmentach, rozwijamy się i możemy pozwolić sobie na taką akwizycję - dodaje Dariusz Grzeszczak.

GWI - wsparcie rozwoju ERBUDU w Niemczech

GWI jest jedną z najstarszych spółek, które Grzeszczakowie powołali do życia. Powstała w sierpniu 1993 roku, gdy większość aktywności ERBUDU skupiała się na niemieckim rynku. Dzięki zarejestrowanej w Niemczech spółce firma mogła ominąć ograniczenia dla zagranicznych podmiotów związane z uzyskaniem wiz i kontyngentów dla pracowników. - Powołanie GWI zapewniło nam olbrzymią przewagę konkurencyjną, bo przez lata byliśmy jedyną firmą z Polski, która mogła zagwarantować niemieckiemu inwestorowi natychmiastową dostępność pracowników - tłumaczy Dariusz Grzeszczak. Trudny rynek i szereg formalności stanowiły duże problemy dla polskich firm w Niemczech. W ramach kontyngentów przyznawanych przez Ministerstwo Współpracy Gospodarczej z Zagranicą na początku lat 90. w Niemczech pracowało 1600 spółek. W 2010 roku ta liczba spadła do niespełna 200 firm i tylko garstka reprezentowała branżę budowlaną. Dzięki założeniu spółki w Niemczech ERBUD był wolny od tych ograniczeń i zaczął rozwijać się na tym rynku w błyskawicznym tempie.

Bardzo szybko GWI przestało pełnić tylko funkcję wspierającą wobec ERBUDU. Dzięki zbudowaniu pozycji na lokalnym rynku spółka jest sprawdzonym partnerem niemieckich inwestorów. GWI realizuje takie inwestycje jak domy spokojnej starości czy biurowce - ma w swoim portfolio nawet delfinaria. Wizytówką spółki jako generalnego wykonawcy jest sfinalizowany w 2013 roku prestiżowy projekt mieszkaniowy Beuth Loft&Houses w Düsseldorfie. Od 2012 roku GWI rozwija także kompetencje w budowie elektrowni i inżynierii lądowej. Z najważniejszych projektów zrealizowanych przez GWI warto wymienić budowę siedziby firmy Mitsubishi w Ratingen oraz firmy Huawei w Düsseldorfie czy w ostatnim czasie dom spokojnej starości w Düren.

IVT - początek ekspansji zagranicznej

Zupełnie inną historię ma IVT Weiner + Reimann. Spółka istnieje od 1982 roku, w 2018 roku ERBUD kupił w niej 100 proc. udziałów. - Nasz model biznesowy zakłada ekspansję zagraniczną i poszerzanie portfolio świadczonych usług. Przejęcie firmy o szerokim zakresie kompetencji i zdywersyfikowanych źródłach przychodów idealnie się w niego wpisuje - tłumaczy Dariusz Grzeszczak. Spółką IVT kieruje syn jej współzałożyciela Carsten Weiner oraz Andreas Schmitz. IVT działa głównie w Zagłębiu Ruhry i zajmuje się obsługą inżynieryjną i serwisową obiektów przemysłowych (np. rurociągów, pomp, silosów, wież chłodniczych), montażem, konserwacją i naprawą sieci energetycznych, klimatyzacyjnych, wentylacyjnych oraz sanitarnych. Do najważniejszych klientów IVT należą m.in.: ArcelorMittal, OGM Oberhausener Gebäudemanagement, RAG Aktiengesellschaft, INEOS Solvents, Minegas, Mingas Power, Cargill, Benteler Steel/Tube. Wśród projektów ostatnio realizowanych przez spółkę są m.in. montaż agregatu chłodniczego na dachu stadionu König Pilsener Arena w Oberhausen, wykonanie instalacji wodociągowych i klimatyzacji w zespole szkół w Oberhausen, renowacja odkrytego basenu i sauny w Oberhausen czy instalacja ogrodu i szklarni na dachu budynku biurowego w Oberhausen.

Czas na kolejne akwizycje

Według zarządu Grupy ERBUD działalność i wyniki GWI oraz IVT dowodzą skuteczności przyjętego modelu biznesowego, opartego na dywersyfikacji segmentowej i geograficznej. - W I kwartale 2020 roku GWI zanotowała zysk w wysokości 1,5 mln zł, a IVT 2,1 mln zł. Bardzo nas cieszy dynamiczny rozwój obu spółek. Myślę, że w najbliższym czasie będziemy się rozglądać za nowymi akwizycjami, nie wykluczam rozszerzenia naszej działalności na rynku serwisu przemysłowego w Niemczech o kolejny podmiot. Jesteśmy bogatsi o doświadczenie zdobyte dzięki GWI oraz IVT - komentuje prezes zarządu Grupy ERBUD Dariusz Grzeszczak. Warto dodać, że Grupa ERBUD nie tylko poprzez GWI oraz IVT prowadzi działalność poza granicami Polski. W 2003 roku powstał ERBUD International, który realizuje projekty w krajach Unii Europejskiej i specjalizuje się w stanach surowych dla obiektów handlowych, mieszkaniowych, użyteczności publicznej oraz budownictwa specjalistycznego. ERBUD International działa na rynkach Niemiec, Belgii i Luksemburga. Część projektów zagranicznych Grupy realizuje także bezpośrednio ERBUD S.A.

 

Zobacz tereny inwestycyjne na sprzedaż na PropertyStock.pl

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Niemieckie spółki Grupy ERBUD

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.238.252.196
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!