Niskoemisyjne technologie w budownictwie nie są droższe niż tradycyjne

Niskoemisyjne technologie w budownictwie nie są droższe niż tradycyjne
Niskoemisyjne rozwiązania są dostępne w budownictwie, one nie są droższe niż technologie tradycyjne - mówi Andrzej Losor mat. pras.

Niskoemisyjne, zrównoważone rozwiązania są dostępne w budownictwie, one nie są droższe niż technologie tradycyjne. To, czy będą stosowane, zależy od projektanta i inwestora - powiedział Andrzej Losor z Górażdże Cement podczas konferencji PRECOP 27.

  • Grupa Górażdże wprowadziła na rynek nowy rodzaj betonu o znacząco obniżonej (ok. 50-60 proc.) emisji CO2.
  • Emisja CO2 przy produkcji metra sześciennego betonu standardowej klasy C 30/37 może być na poziomie ok. 200 kg, ale może wynieść 100 kg, lub nawet zejść poniżej 100 kg.
  • W Polsce w postępowaniach przetargowych i w całym procesie myślenia o inwestycji nie bierzemy zupełnie pod uwagę śladu węglowego budynku.

- Dzisiaj emisja CO2 przy produkcji metra sześciennego betonu standardowej klasy C 30/37 może być na poziomie ok. 200 kg, ale może wynieść 100 kg, lub nawet może zejść poniżej 100 kg. To, czy niskoemisyjne rozwiązania będą stosowane, zależą wyłącznie od projektanta oraz inwestora i jego świadomości - powiedział Andrzej Losor, członek zarząd i dyrektor rozwoju sprzedaży i marketingu w Górażdże Cement, podczas panelu "Zielone budownictwo", jaki odbył się w trakcie konferencji PRECOP27. 

W Polsce nie mierzymy śladu węglowego inwestycji

Losor zwrócił uwagę, że w Polsce nie mierzymy śladu węglowego inwestycji.

- W postępowaniach przetargowych i w całym procesie myślenia o inwestycji nie bierzemy zupełnie pod uwagę śladu węglowego budynku. Apeluję od lat o to, abyśmy rozpoczęli ten pomiar, żebyśmy na etapie projektowania i myślenia o inwestycji myśleli także o pomiarze śladu węglowego - dodał Andrzej Losor.

Jak zapewnia, istnieją już odpowiednie narzędzia pozwalające na zredukowanie śladu węglowego budynków i co ważne, te narzędzia nie są droższe niż standardowe technologie. 

Już na etapie budowy budynków można zredukować emisje o 50-60 proc. Sam beton odpowiada za ok. 60 proc. emisji w budownictwie.

- Jesteśmy w stanie bardzo szybko redukować ślad węglowy na poziomie każdej inwestycji. Cement i beton jest podstawą każdej inwestycji budowlanej - zapewnia Andrzej Losor.

Zagospodarowanie produktów ubocznych i odpadów

Przypomniał, że cement to ważny element gospodarki o obiegu zamkniętym. Branża cementowa robi wiele na rzecz zagospodarowania produktów ubocznych i odpadów z innych gałęzi przemysłu i odpadów komunalnych.

- W przypadku cementu postawiliśmy sobie cel, żeby do 2030 roku 50 proc. naszego przychodu pochodziło z produktów zrównoważonych. Jesteśmy bardzo blisko tego celu, prawdopodobnie w przyszłym roku będziemy w stanie go osiągnąć. W przypadku betonu jesteśmy na początku drogi. produkty zrównoważone wdrażamy od początku tego roku. Sprzedaż tych produktów rośnie znacząco, ale daleko jest jeszcze do 50 proc. - poinformował Andrzej Losor.

Zwrócił uwagę, że legislacja nie zawsze nadąża za zmianami, np. obecnie nie można stosować cementów niskoemisyjnych w budownictwie drogowo-mostowym.

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Niskoemisyjne technologie w budownictwie nie są droższe niż tradycyjne

  • Jurek 2022-10-20 10:44:50
    Nie zaoszczędzono a wręcz przeciwnie. Po prostu jest to zmiana w procesie produkcyjnym która redukuje ślad węglowy materiałów. I bardzo dobrze że w takim kierunku to idzie
  • skorpion 2022-10-19 16:21:10
    Powstaje tu jedno pytanie - jak z żywotnością betonu z tego ,,nowatorskiego'' cementu??? Proces palenia mieszanki skał z której powstaje cement portlandzki klasy 350 musi mieć odpowiednią temperaturę i czas trwania. Na czym tym razem zaoszczędzono???

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.237.31.191
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!