Koncern chemiczny Synthos wybrał Siemensa jako preferowanego partnera do budowy bloku gazowo-parowego dla swojej spółki Synthos Dwory w Oświęcimiu.
- Zaproponowane przez Synthosa rozwiązanie zostało już przetestowane w wielu innych lokalizacjach.
- Początek inwestycji możliwy jest już w pierwszym kwartale przyszłego roku.
- Nowy blok pozwoli spółce spełnić ostre wymagania dotyczące ochrony środowiska.
Jak poinformował Synthos, w przypadku zawarcia finalnego kontraktu do końca roku 2019 prace rozpoczną się w I kwartale 2020 roku i potrwają blisko dwa lata.
Synthos Dwory i konsorcjum Siemensa podpisały porozumienie o wyłącznej negocjacji warunków budowy elektrociepłowni gazowo-parowej na terenie zakładów chemicznych Synthos Dwory w Oświęcimiu.
Czytaj też: Ważna umowa w sprawie bloku w Puławach podpisana
Realizacja kontraktu w formule „pod klucz” rozpocznie się w pierwszym kwartale 2020 roku, a blok zostanie oddany do eksploatacji w 2022 roku. W skład konsorcjum Siemensa weszły Siemens sp. z o. o. i Siemens AG.
Blok wybudowany przez Siemensa będzie miał wysoką sprawnością wytwarzania energii - powyżej 85 proc.
- Zastosowanie nowoczesnej turbiny gazowej Siemensa SGT-800 umożliwi ponadto spalanie szerokiego spektrum paliw gazowych, w tym m.in. paliwa o wysokiej zawartości wodoru -informuje spółka.
Proponowane przez Siemensa dla Synthosa rozwiązanie jest na świecie popularne. Turbin tego typu powstało już ponad 370. Ich moc energetyczna wynosi od 50 MWe do 62 MWe. Turbiny SGT-800 przepracowały na świecie ponad 7 mln godzin, przy niezawodności na poziomie 99,8 proc.
O potrzebie nowego bloku w Synthosie mówi się już od początku dekady. Obecnie spółka opiera swoje moce wytwórcze na węglu.
Nowy blok gazowo-parowy zabezpieczy w istotnej części potrzeby energetyczne zakładów chemicznych Synthos Dwory i dostosuje istniejącą elektrociepłownię do przyszłych wymagań w zakresie ochrony środowiska. Inwestycja zwiększy udział gazu ziemnego jako źródła energii w procesie produkcji chemicznej, co pozwoli Synthosowi na zmniejszenie ryzyka wzrostu kosztów energii.
Dla Synthosa bezpieczeństwo dostaw energii jest kluczowe ze względu na procesy technologiczne.
Prawdopodobny dostawca turbiny Siemens Sp. z o.o. to polska spółka globalnego koncernu utworzona w 1991 roku. Na polskim rynku oferuje rozwiązania i produkty Siemensa, a także usługi inżynieryjne, doradcze i serwisowe z zakresu automatyki przemysłowej i napędów, automatyki budynkowej, wytwarzania energii oraz jej przesyłu i rozdziału.
Synthos jest kluczowym w Europie producentem kauczuków syntetycznych oraz największym europejskim producentem polistyrenu do spieniania (swoje zakłady oprócz Polski ma m.in. w Czechach). Firma kontrolowana jest przez jednego z najbogatszych Polaków Michała Sołowowa. Przed rokiem opuściła Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie.