PARTNERZY PORTALU

Ochrona unijnych granic przed importem cementu absolutnie potrzebna

- Potrzebujemy mechanizmów wyrównujących szanse. Jeśli mamy konkurować, to na tych samych warunkach - mówił podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Andrzej Losor, członek zarządu Górażdże Cement.

 • Produkcja w oparciu o najnowsze technologie oraz digitalizacja - to wyzwania, z którymi branża cementowa będzie się mierzyć w najbliższych latach. 
 • System ochrony granic przed importem cementu wytwarzanego poza UE - bez klimatycznych standardów i kosztów, które generują - to warunek konkurencyjności i sposób na wyrównanie szans w duchu wolnego rynku.
 • - Polski przemysł cementowy należy do najnowocześniejszych w Europie, zarówno pod kątem efektywności energetycznej, jak i pod kątem emisji gazowej - mówił Andrzej Losor, członek zarządu Górażdże Cement. 

W jaki sposób branża cementowa może przeciwdziałać importowi cementu z Białorusi? Między innymi na pytanie, odpowiadał podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Andrzej Losor.

Zapis całej rozmowy poniżej. Pod oknem wideo dalszy ciąg tekstu.


- System ochrony granic przed importem spoza Unii Europejskiej jest absolutnie potrzebny. Wprowadzenie mechanizmu CBAM wraz z systemem EU ETS, który dzisiaj obowiązuje, to jest kierunek, którym musimy podążać. Musimy doprowadzić do tego, aby na rynku europejskim można było konkurować w sposób równy – wyjaśniał w rozmowie z portalem WNP.PL.

Wyzwania, jakie czekają branżę cementową w ciągu najbliższych lat, są znane.
- Kluczowym będzie produkcja w oparciu o najnowsze technologie, według standardu BAT, przy tak niskim jak się da śladzie węglowym. O tym często rozmawiamy z naszymi klientami, angażując ich w ten proces. Bez inwestorów, bez producentów materiałów budowlanych na bazie naszych produktów nie da się przeprowadzić tej transformacji. To jedno z największych wyzwań naszych czasów, które nie zejdzie z agendy – mówił Andrzej Losor z Górażdże Cement.

Drugim równoległym wobec kwestii środowiskowych procesem jest transformacja cyfrowa.
– Dotyczy to każdego biznesu i jest to też kierunek, który będzie sprzyjał ograniczeniu emisji CO2, chociażby dlatego, że możemy dzięki cyfryzacji optymalizować środki transportu – dodał.

Czy branża cementowa postrzega politykę klimatyczną jako przeszkodę?
- Zmiany klimatyczne są wyzwaniem i szansą. Jesteśmy przedstawicielami biznesu energochłonnego, w związku z czym nasza odpowiedzialność musi być duża. Polski przemysł cementowy należy do najnowocześniejszych w Europie, zarówno pod kątem efektywności energetycznej, jak i pod kątem emisji gazowej. W ciągu ostatnich 20-30 lat zredukowaliśmy poziom emisji dwutlenku węgla o 30 proc. Szacujemy, że kolejne 10 proc. znanymi technologiami może się jeszcze udać. Ze względu na to, że proces produkcji klinkieru cementowego, który jest podstawowym surowcem, półproduktem do produkcji cementu, w ponad 60 proc. jest związany z reakcją chemiczną i emisją procesową, dalsza redukcja wymaga przełomowych technologii. Właśnie na tym się skupiamy, a przykładem może być pierwsza w Polsce instalacja do wychwytywania dwutlenku węgla, która powstaje w Cementowni Górażdże.  – podsumował Andrzej Losor, członek zarządu Górażdże Cement.

 

Zobacz tereny inwestycyjne na sprzedaż na PropertyStock.pl

×

KOMENTARZE (12)

Do artykułu: Ochrona unijnych granic przed importem cementu absolutnie potrzebna

 • Mariusz 2021-10-25 15:39:32
  Dlaczego rząd toleruje osłabianie gospodarcze Polski przez Białoruś. Cement to wierzchołek góry lodowej
 • bob budowniczy 2021-10-25 08:56:32
  Dziad z cementowni chce dla siebie monopolu a później podniesie ceny... sp... dziadu.
 • Sancho 2021-10-25 08:20:59
  Jak zwykle ujadanie ruskich trolli w komentarzach. Mijacie się z logiką w sposób spektakularny. Bo niby jaki jest interes ekonomiczny dla Polski żeby kupować cement z Białorusi. Produkcja cementu w Polsce daje tutaj miejsca pracy i wpływy do budżetu. Produkcja na Białorusi wręcz przeciwnie. Im szybciej zostanie zablokowany polski rynek dla białoruskiego cementu tym lepiej.
 • Wojciech 2021-10-22 21:29:04
  Lafarge i Dickerhoff w natarciu! Zamiast obniżyć ceny w Polsce, choćby do poziomu w swoich krajach, domagają się zakazu importu od konkurencji. Nie ma w Polsce polskiego cementu i Polacy powinni dbać o Polaków, a nie o zachodni kapitał, który za grosze uwłaszczył się na naszym narodowym majątku.
  • Mieciu 2021-10-24 11:45:50
   A jaki to poziom jest w ich krajach?
  • Adam 2021-10-27 08:10:24
   Oni nie uwłaszczyli się na polskim majątku. Oni go od podstaw zbudowali. Obecne cementownie, np. Kujawy, to supernowoczesne jednostki zbudowane na działkach po wyburzonych postkomunistycznych rzęchach.
   • as 2022-02-24 11:54:04
    Kłamiesz, najpierw przejęli Polskie cementownie przed decyzją o budowie autostrad.
 • Lobbing 2021-10-22 17:18:08
  Sędzia, we własnej sprawie. To co ma gadać?

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.239.112.140
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!