Odsetek domów drewnianych w Polsce jest wręcz znikomy, ale to się zmienia, a zmiana ta ma charakter dynamiczny. Okoliczności, by budować ich coraz więcej, są znakomite, a korzyści mnogie. Takie wnioski płyną z konferencji 4 Design Days w Katowicach.
- Drewno to materiał, który jesteśmy w stanie sami wyhodować i stworzyć z niego budynek. Drzewa to swoiste banki CO2, a żywotność domu drewnianego wynosi tyle samo, co dla domów murowanych, czyli 80-100 lat - mówił podczas 4 Design Days w Katowicach ekspert.
Dodał, że domy drewniane zapewniają unikalny w skali świata komfort cieplny, bardzo trudny do osiągnięcia w innych technologiach. Nie bez znaczenia jest też czas budowy domu z drewna.
Czytaj też: Z drewna będziemy budować coraz więcej. Biznes to czuje
- Na takie domy decyduje się coraz więcej młodych, bo są one nierzadko tańsze niż mieszkanie w bloku, a budowa drewnianego domu szkieletowego trwa do 3 miesięcy, po których można odebrać klucze i w nim zamieszkać - mówił Komorowski.
Mimo atutów budownictwa drewnianego, według Głównego Głównego Urzędu Statystycznego, w Polsce budujemy ok. 1 proc. domów z drewna.
- Dane GUS w naszej opinii nie są w tym przypadku precyzyjne. W sceptycznych prognozach szacuje, że w stosunku do ogółu domów drewnianych jest ok. 5 proc. Optymistyczne szacunki mówią o 7-8 proc. Przy czym zawiera się w tym wszystko, co powstaje z drewna - domy z bali, szkieletowe, a nawet kościoły - wymieniał ekspert Steico.
Czytaj też: Drewno kluczowe w walce ze śladem węglowym budownictwa
Dla porównania, w Czechach odsetek domów z drewna wynosi 16-17 proc., w Niemczech - 22 proc., a od 5-6 lat notuje się bardzo dynamiczny przyrost.
- W związku z dyrektywą Fit for 55 będziemy budować tych domów więcej. Polska d0 2040 r. chce osiągnąć poziom rynku niemieckiego - przy czym Niemcy chcą do tego czasu zwiększyć udział budownictwa drewnianego w rynku budowlanym do 40 proc., by akumulować dwutlenek węgla nie tylko w domach jednorodzinnych, ale i w budynkach użyteczności publicznej - mówił Michał Komorowski.
Wskazywał też, że Polska jest liderem w technologii budownictwa drewnianego, szczególnie szkieletowego.
- Jesteśmy największym producentem na świecie termoizolacji dla budynków drewnianych i dachów budynków drewnianych. Idea jest taka, by łączyć drewno z izolacją z włókien drzewnych. Takich domów według szacunków w 2021 r. powstało w Polsce ok. 40 tys. To domy o powierzchni 120 mkw. w standardzie pasywnym. Nikt nie jest jednak w określić, czy to rzeczywista liczba, bo wiele budynków powstaje w technologii hybrydowej - mówił ekspert Steico.