Od budowy z drewna nie ma odwrotu

Od budowy z drewna nie ma odwrotu
Domy drewniane są trwałe - mogą być użytkowane ok. 100 lat - i mają wyższy od tradycyjnych wskaźnik odporności ogniowej Fot. Pixabay.com
  • Autor: AKC
  • Dodano: 28-01-2022 12:29

Odsetek domów drewnianych w Polsce jest wręcz znikomy, ale to się zmienia, a zmiana ta ma charakter dynamiczny. Okoliczności, by budować ich coraz więcej, są znakomite, a korzyści mnogie. Takie wnioski płyną z konferencji 4 Design Days w Katowicach.

Atutem budowy domów z drewna jest przede wszystkim fakt, że przy użyciu tego surowca łatwo spełnić obowiązujące w Polsce od 2021 r. warunki techniczne dotyczące współczynnika przenikania ciepła U. Ale, jak podkreślał Michał Komorowski ze Steico, przedsiębiorstwa zajmującego się produkcją materiałów budowlanych wykonanych z surowców odnawialnych, Polska realizuje założenia Zielonego Ładu, w związku z czym  coraz istotniejsze będzie patrzenie nie tyle na ten współczynnik, co na akumulację dwutlenku węgla i na skład budynków w kontekście śladu węglowego.

- Drewno to materiał, który jesteśmy w stanie sami wyhodować i stworzyć z niego budynek. Drzewa to swoiste banki CO2, a żywotność domu drewnianego wynosi tyle samo, co dla domów murowanych, czyli 80-100 lat - mówił podczas 4 Design Days w Katowicach ekspert. 

Dodał, że domy drewniane zapewniają unikalny w  skali świata komfort cieplny, bardzo trudny do osiągnięcia w innych technologiach. Nie bez znaczenia jest też czas budowy domu z drewna.

Czytaj też: Z drewna będziemy budować coraz więcej. Biznes to czuje

- Na takie domy decyduje się coraz więcej młodych, bo są one nierzadko tańsze niż mieszkanie w bloku, a budowa drewnianego domu szkieletowego trwa do 3 miesięcy, po których można odebrać klucze i w nim zamieszkać - mówił Komorowski. 

Mimo atutów budownictwa drewnianego, według Głównego Głównego Urzędu Statystycznego, w Polsce budujemy ok. 1 proc. domów z drewna.

- Dane GUS w naszej opinii nie są w tym przypadku precyzyjne.  W sceptycznych prognozach szacuje, że w stosunku do ogółu domów drewnianych jest ok. 5 proc. Optymistyczne szacunki mówią o 7-8 proc. Przy czym zawiera się w tym wszystko, co powstaje z drewna - domy z bali, szkieletowe, a nawet kościoły - wymieniał ekspert Steico.

Czytaj też: Drewno kluczowe w walce ze śladem węglowym budownictwa

Dla porównania, w Czechach odsetek domów z drewna wynosi 16-17 proc., w Niemczech - 22 proc., a od 5-6 lat notuje się bardzo dynamiczny przyrost. 

- W związku z dyrektywą Fit for 55 będziemy budować tych domów więcej. Polska d0 2040 r. chce osiągnąć poziom rynku niemieckiego - przy czym Niemcy chcą do tego czasu zwiększyć udział budownictwa drewnianego w rynku budowlanym do 40 proc., by akumulować dwutlenek węgla nie tylko w domach jednorodzinnych, ale i w budynkach użyteczności publicznej - mówił Michał Komorowski.

Wskazywał też, że Polska jest liderem w technologii budownictwa drewnianego, szczególnie szkieletowego.

- Jesteśmy największym producentem na świecie termoizolacji dla budynków drewnianych i dachów budynków drewnianych. Idea jest taka, by łączyć drewno z izolacją z włókien drzewnych. Takich domów według szacunków w 2021 r. powstało w Polsce ok. 40 tys. To domy o powierzchni 120 mkw. w standardzie pasywnym. Nikt nie jest jednak w określić, czy to rzeczywista liczba, bo wiele budynków powstaje w technologii hybrydowej - mówił ekspert Steico.

 

Zobacz tereny inwestycyjne na sprzedaż na PropertyStock.pl

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Od budowy z drewna nie ma odwrotu

  • Osik 2022-01-31 02:01:26
    Mieszkam w domu z drewna w Norwegii. Ja pier d ###
  • Anon 2022-01-29 16:09:18
    Europejski zielony ład zastał Europę murowaną zostawił słomianą ?
  • Czy leci z nami pilot? 2022-01-28 13:02:35
    Zielony Ład, czyli debil, goni (...). Nie można wycinać lasów, ale budować chcą z drewna, bo beton jest be. Czy to drewno jest surowcem kopalnym?

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.238.111.130
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!