Oto największe firmy budowlane świata. Zobacz ranking

Oto największe firmy budowlane świata. Zobacz ranking
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Choć wśród 100 największych grup budowlanych świata nie ma podmiotów, które wprost wywodzą się z Polski, to jednak wiele z nich jest aktywnych na naszym rynku. Natomiast część z nich wycofała się z niego w dosyć nieodległej przeszłości.

  • Czołówkę rankingu, co nie dziwi, zdominowały koncerny chińskie.
  • Dzieli je przepaść od największych grup wywodzących się z Europy, USA, Japonii czy Korei Południowej.
  • W ostatnich latach Polska bywa nazywana "największym placem budowy w Europie". Ten fakt przyciągał i wciąż przyciąga na nasz rynek nowe podmioty.

Ranking 100 największych firm w branży pod względem przychodów ze sprzedaży w 2017 r. przygotowała firma doradcza Deloitte. Poniżej przedstawiamy pierwszą dziesiątkę, a także te podmioty, które mają lub miały związek z Polską.

1. China State Construction Engineering Corporation (CSCEC) - 138,2 mld euro (6 proc. wzrostu w ciągu roku)

Największy koncern budowlany świata zatrudnia ponad 270 tys. pracowników. Grupa specjalizuje się m.in. w budownictwie kubaturowym i działalności deweloperskiej, a jej rozwój napędza postępująca urbanizacja w Państwie Środka.

2. China Railway Group (CREC) - 90,3 mld euro (+5 proc.)

Koncern zatrudnia blisko 284 tys. pracowników. Jego potęgę zbudowano na inwestycjach w sieć kolei dużych prędkości, która jest oczkiem w głowie chińskich władz. Te doświadczenia otworzyły też grupie drogę do globalnej ekspansji.

3. China Railway Construction Corporation (CRCC) - 89,3 mld euro (+4 proc.)

Również w tym przypadku rozwój chińskiej infrastruktury kolejowej, ale też i drogowej, pozwolił stworzyć prawdziwego kolosa. Zatrudniająca ok. 261 tys. osób grupa działa też m.in. na rynku nieruchomości oraz w przemyśle maszynowym.

4. China Communications Construction Company (CCCC) - 60,3 mld euro (+3 proc.)

Również tuż za podium znalazł się podmiot z Chin, który zatrudnia „zaledwie” ok. 117 tys. pracowników. Poza budownictwem drogowym i kolejowym specjalizuje się on w hydrotechnice, m.in. pogłębianiu kanałów żeglugowych oraz budowie portów.

W przeszłości, w 2012 r., koncern zapowiadał starania o kontrakty w Polsce. Natomiast w 2016 r. China Harbour Engineering Company - spółka zależna CCC - podpisała umowy o współpracy z wojewodą małopolskim.

Współpraca ta miała doprowadzić do przywrócenia i rozwoju żeglowności Wisły od Oświęcimia do Sandomierza oraz do budowy łączącego Wisłę i Odrę Kanału Śląskiego.

Chińska spółka podpisała też umowę o współpracy z polską firmą budowlaną ABM Solid. W obu przypadkach listy intencyjne dotychczas nie przełożyły się na realne efekty.

5. Vinci - 40,2 mld euro (+6 proc.)

Wywodzący się z Francji koncern zatrudnia ok. 183 tys. pracowników w ponad 100 krajach. Grupa jest aktywna we wszystkich sektorach budownictwa.

W Polsce jest m.in. strategicznym inwestorem Warbudu. Ponadto do grupy należy wyspecjalizowana w drogownictwie Eurovia, która jest również mocno aktywna na polskim rynku.

6. Actividades de Construccion y Servicios (ACS) - 34,9 mld euro (+9 proc.)

Hiszpański potentat zatrudnia łącznie ok. 182 tys. osób. W skład zdywersyfikowanej globalnie i branżowo grupy wchodzi m.in. największa firma budowlana w Niemczech, czyli Hochtief.

Na polskim rynku, poza spółką Hochtief Polska, koncern ACS jest też obecny m.in. dzięki takim firmom jak Dragados czy Polaqua.

7. Bouygues - 32,9 mld euro (+4 proc.)

Francuska grupa działa nie tylko w sektorze budowlanym, ale również medialnym i telekomunikacyjnym. Łącznie zatrudnia ponad 115 tys. pracowników w blisko 90 krajach.

W Polsce koncern działa poprzez drogową grupę Colas, dewelopera Bouygues Immobilier oraz wyspecjalizowaną w budownictwie kubaturowym firmę Karmar.

8. Metallurgical Corporation of China (MCC) - 32 mld euro (+7 proc.)

W polskich warunkach spółka ta nosiłaby najpewniej nazwę "Mostostal". Zatrudniający ponad 130 tys. osób konglomerat specjalizuje się m.in. w produkcji konstrukcji stalowych oraz budownictwie inżynieryjnym.

Co ciekawe, w maju 2017 r. Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa, spółka w 100 proc. zależna od KGHM, podpisała z MCC list intencyjny w sprawie współpracy w obszarze wspólnej realizacji projektów infrastrukturalnych w Polsce i innych krajach. Jednak jak dotąd nie widać efektów tej współpracy.

9. Daiwa House Industry - 29,6 mld euro (+23 proc.)

Grupa jest potentatem na japońskim rynku nieruchomości mieszkaniowych oraz komercyjnych. Zatrudniający ponad 16 tys. osób podmiot działa też w sektorze energii odnawialnej, ochrony środowiska oraz w robotyce.

10. Samsung C&T Corporation - 22,9 mld euro (+5 proc.)

Południowokoreański czebol kojarzy nam się przede wszystkich ze smartfonami oraz sprzętem RTV/AGD. Tymczasem grupa, której udział w generowaniu PKB Korei Południowej szacuje się nawet na 1/4, jest bardzo mocno zdywersyfikowana.

Dlatego nie dziwi też obecność Samsunga w sektorze budowlanym, przez co zamyka on pierwszą dziesiątkę największych grup budowlanych świata.

12. Fluor - 17,3 mld euro (0 proc.)

Projekty przemysłowe to również domena wywodzącego się z USA koncernu. Polska spółka grupy ma siedzibę w Gliwicach. Wśród jej klientów znajdują się zarówno największe krajowe grupy przemysłowe, jak i inwestujące u nas firmy zagraniczne.

14. AECOM - 16,5 mld euro (+5 proc.)

Amerykańska firma specjalizuje się w usługach projektowo-inżynierskich. W Polsce jest widoczna głównie w sektorze infrastrukturalnym, w którym pracuje dla GDDKiA i PKP PLK.

15. Skanska - 16,4 mld euro (+7 proc.)

Zatrudniający ok. 40 tys. osób szwedzki koncern budowlany należy do największych w Europie, a jeszcze w 2015 r. był największym podmiotem w Polsce. Strategia mocnego wejścia na rynki lokalne okazała się jednak w ostatnich latach zgubna dla rentowności firmy.

Stąd trwająca restrukturyzacja działalności budowlanej Skanski w Polsce, która finalnie - po zakończeniu zwolnień grupowych i sprzedaży zbędnych aktywów - ma się ograniczyć do największych polskich aglomeracji, w których grupa działa również jako deweloper.

17. Kajima - 15,3 mld euro (+17 proc.)

Jedna z największych japońskich firm budowlano-deweloperskich zatrudnia ponad 16 tys. osób. Od kilkunastu lat działa też firma Kajima Poland, która ma w dorobku duża liczbę obiektów biurowych, handlowych czy przemysłowo-logistycznych. Firma często pracuje m.in. dla japońskich firm inwestujących w Polsce.

18. Eiffage - 15,2 mld euro (+7 proc.)

Trzecia co do wielkości firma budowlana z francuskim rodowodem zatrudnia na całym świecie ok. 65 tys. osób. Na naszym rynku jest obecna głównie poprzez spółkę Eiffage Polska Budownictwo, która wyewoluowała ze sprzedanej w 2002 r. przez Michała Sołowowa firmy Mitex.

20. Doosan - 13,8 mld euro (+8 proc.)

Grupa znana m.in. z produkcji maszyn budowlanych, urządzeń dla energetyki oraz generalnego wykonawstwa inwestycji energetycznych zatrudnia blisko 40 tys. osób. W minionych latach koreański koncern odpowiadał m.in. za dostawy turbin i kotłów do kilku znaczących inwestycji w Polsce.

Ponadto firma jest zaangażowana w inwestycje związane z instalacjami oczyszczania spalin oraz w prace serwisowe i modernizacyjne. W Rybniku Doosan posiada Centrum Technologiczno-Produkcyjno-Serwisowe.

21. Strabag - 13,5 mld euro (+9 proc.)

Największy austriacki koncern budowlany w Polsce jest obecny od końca lat 80. ubiegłego wieku. Łącznie na wszystkich rynkach zatrudnia ponad 73 tys. pracowników, z czego kilka tysięcy przypada na Polskę, gdzie Strabag należy m.in. do głównych wykonawców inwestycji drogowych i kolejowych, a także kubaturowych.

22. Hyundai Engineering & Construction - 13,2 mld euro (-10 proc.).

Kolejny południowokoreański czebol, którego w Polsce postrzegamy przede wszystkim jako podmiot z branży motoryzacyjnej. Tymczasem to także potentat w branży budowlanej.

Mocną pozycję ma on m.in. w budownictwie przemysłowym, więc nie dziwi to, że nieoficjalnie jest on wymieniany wśród uczestników przetargu Grupy Azoty na budowę kompleksu Polimery Police.

27. Ferrovial - 12,2 mld euro (+13 proc.)

Hiszpański koncern zatrudnia łącznie prawie 96 tys. osób. W Polsce jest dobrze znany dzięki temu, że od 2000 r. jest strategicznym inwestorem Budimeksu.

Polska firma należy do największych spółek wchodzących w skład grupy Ferrovial i od kilku lat zdecydowanie wysunęła się na pierwszą pozycję wśród grup budowlanych w Polsce.

37. Acciona - 7,3 mld euro (+21 proc.)

Wywodząca się Hiszpanii grupa na całym świecie zatrudnia ponad 37 tys. osób. Koncern jest znany m.in. z inwestycji w odnawialne źródła energii.

W Polsce natomiast Acciona jest znana głównie jako strategiczny inwestor Mostostalu Warszawa, którym została w 1999 r. Ponadto prowadzi działalność deweloperską.

40. SNC-Lavalin - 6,4 mld euro (+10 proc.)

Kanadyjski koncern zatrudnia ponad 50 tys. osób na całym świecie i specjalizuje się w inwestycjach przemysłowych i infrastrukturalnych. Kilkanaście lat temu był w Polsce wykonawcą bloku 474 MW na węgiel brunatny w Elektrowni Pątnów II (ZE PAK).

Wspólnie z General Electric ukończył też w 2017 r. blok gazowo-parowy 463 MW we Włocławku (PKN Orlen). Jednak tę inwestycję prześladowały opóźnienia, a we wrześniu tego roku doszło do awarii, po której na naprawę czeka turbina.

41. Salini Impregilo - 6,1 mld euro (+4 proc.)

Największa włoska grupa budowlana zatrudnia ponad 35 tys. osób na całym świecie. Salini jest mocno aktywne w polskim sektorze drogowym, w którym realizuje inwestycje dla GDDKiA. Ostatnio nie ma jednak najlepszej opinii, bo realizowane przez nie inwestycje najczęściej notują duże opóźnienia.

42. Fomento de Construcciones y Contratas (FCC) - 5,8 mld euro (-3 proc.)

Hiszpańska grupa w skali globalnej zatrudnia ponad 57 tys. osób. W Polsce była jeszcze mocno aktywna kilka lat temu - zarówno pod własnym szyldem, jak i zależnej grupy Alpine. Ta ostatnia była zaangażowana m.in. w budowę stadionów na Euro 2012 oraz odcinków autostrad i dróg ekspresowych.

Po upadku Alpine, a także w wyniku prowadzonej restrukturyzacji w samym FCC, grupa zniknęła z Polski, nie kończąc wielu z rozpoczętych kontraktów.

50. Porr - 4,3 mld euro (+26 proc.)

Druga co do wielkości austriacka grupa budowlana zatrudnia ponad 18 tys. pracowników, a jej spółka zależna w Polsce należy do największych, które wchodzą w skład koncernu.

Porr w Polsce jest jedną z największych firm w branży i specjalizuje się budownictwie drogowym, kolejowym, hydrotechnicznym i kubaturowym.

62. Obrascon Huarte Lain (OHL) - 3,2 mld euro (-4 proc.)

W przeszłości wydawało się, że hiszpańska grupa na stałe wejdzie na polski rynek budowlany. W 2010 r. przymierzała się nawet do odkupienia spółki Hydrobudowa Polska od PBG.

Skończyło się na wspólnych kontraktach, jak tunel pod Martwą Wisła czy stadion miejski w Białymstoku, które finalnie OHL kończyło, gdy grupa PBG walczyła o wyjście ze stanu upadłości. W ostatnich latach hiszpańska firma nie jest już widoczna w Polsce.

67. CFE - 3,1 mld euro (+10 proc.)

Największa belgijska firma budowlana ma bardzo szerokie spektrum działania, ale w Polsce działa przede wszystkim jako wykonawca inwestycji biurowych, handlowych i przemysłowych.

69. Astaldi - 2,9 mld euro (+1 proc.)

Drugiej co do wielkości włoskiej firmy budowlanej nie trzeba już szczególnie przedstawiać, bo o jej problemach finansowych słyszeli już nie tylko ci, którzy interesują się tematyką budowlaną.

Koncern walczy z ryzykiem upadłości, a jego podwykonawcy w Polsce systematycznie upominają się o zaległe płatności, zwłaszcza na kontraktach kolejowych, z których zeszło Astaldi. Umowy dotyczące budowy tunelowych odcinków S2 i S7 oraz odcinków metra na razie są kontynuowane.

71. Mota-Engil - 2,6 mld euro (+18 proc.)

Największa portugalska grupa budowlana w Polsce jest obecna od ponad 20 lat, głównie jako wykonawca inwestycji drogowych. W planach ma jednak też mocniejsze wejście na rynek kolejowy. Ponadto prowadzi również działalność deweloperską.

74. Keller Group - 2,4 mld euro (+9 proc.)

Wywodząca się z Wielkiej Brytanii grupa należy do czołowych w segmencie robót geotechnicznych, czyli m.in. dotyczących wzmocnienia podłoża. Również w Polsce ma mocną pozycję na infrastrukturalnych, przemysłowych czy kubaturowych placach budowy.

87. Electra - 1,5 mld euro (+16 proc.)

Największa izraelska firma w sektorze budowlanym. W Polsce posiada spółkę zależną - Electra M&E Polska, która zajmuje się projektowaniem i wykonawstwem kompletu instalacji - klimatyzacji, wentylacji, wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej i teletechnicznej.

98. J&P Avax - 673 mln euro (+24 proc.)

Pod koniec listy 100 największych grup budowlanych świata znalazł się też nr 3. greckiego budownictwa, a w poprzedniej perspektywie unijnego budżetu jeden z mocno aktywnych podmiotów w polskim budownictwie drogowym.

Spółka była m.in. zaangażowana w budowę jednego z największych w Europie węzłów autostradowych Gliwice-Sośnica. Zaangażowanie w kontrakty w Polsce nie przyniosło jednak Grekom oczekiwanych profitów, stąd wycofali się naszego rynku.

 

Zobacz tereny inwestycyjne na sprzedaż na PropertyStock.pl

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Oto największe firmy budowlane świata. Zobacz ranking

  • Grzegorz 2018-12-18 12:43:34
    Nie wiem jak chińskie, ale ogólnoświatowe firmy budowlane w tym zestawieniu to tak naprawdę agencjd pośrednictwa, nie wykonawcy.
  • paws 2018-12-17 15:22:48
    tak jak podejrzewałem, Chińskie firmy już wyprzedzają europejskie. Za 20 lat w pierwszej 10 nie będzie żadnej z UE. Niestety UE nie wspiera rozwoju gospodarczego. Te zestawienie to potwierdza

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.254.59
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!