PARTNERZY PORTALU

Pandemia i ekotrendy zmieniają mieszkaniowe potrzeby Polaków

Pandemia i ekotrendy zmieniają mieszkaniowe potrzeby Polaków
Ekologiczne aspekty mają coraz większe znaczenie w mieszkalnictwie Fot. Shutterstock.com

Trwa mentalna ewolucja – zmieniają się poglądy na to, co ważne w domu czy w mieszkaniu, co decyduje o standardzie domowego życia. Trendy są wyraźne, ale zmiany przebiegają ewolucyjnie – to najbardziej ogólny wniosek z najnowszej edycji raportu „Barometr zdrowych domów”. Tempo przeobrażeń hamują nie tylko ograniczone zasoby finansowe prywatnych inwestorów, ale także poziom świadomości i siła stereotypów.

  • Mieszkańcy myślący o zakupie, modernizacji czy remoncie mieszkania lub domu coraz częściej biorą pod uwagę względy środowiskowe. Ważna staje się przestrzeń, zieleń w otoczeniu, światło, czyste powietrze i minimalny hałas.
  • Domy i mieszkania to 40 proc. emisji i zużycia energii w kraju. Potencjał ograniczania wpływu na środowisko jest tu ogromny. Chodzi nie tylko o wymianę źródeł ciepła, ale o kompleksową modernizację.
  • Drewno i inne naturalne materiały, prefabrykacja, technologie pozwalające odzyskiwać energię cieplną to przyszłościowe trendy, które będą zyskiwać na znaczeniu u inwestorów i deweloperów.
Rok pandemicznej próby znacząco zmienił preferencje mieszkańców, inwestorów i deweloperów. Kryteria mówiące o tym, co znaczy dobrze mieszkać i żyć, są nieco inne. Idea zdrowego i odpowiedzialnego budownictwa przyświeca kolejnej, szóstej już, edycji polskiej wersji europejskiego raportu „Barometr zdrowych domów”, której wraz z partnerami patronuje firma Velux.

Barometr to badanie paneuropejskie przeprowadzane od roku 2015. Firma Velux Polska wraz z partnerami przygotowuje wersję polską z krajowy kontekstem i danymi. Publikacja przynosi najnowsze wyniki badania opinii Polaków na temat ich warunków mieszkaniowych, planów remontowych, stosunku do ekologii i zdrowego budownictwa.

COVID-19 zmienia świadomość

Pandemia stała się impulsem do tego, by zaplanować remont, poprawić standard mieszkania, a więc jakość życia i - coraz częściej w kowidowych realiach - także warunki pracy. Więcej czasu w czasie pandemii spędzamy w domach, których standard - w związku z tym - silniej wpływa na nasze samopoczucie, odczucia dotyczące jakości życia.

Mieszkańcy myślący o zakupie, modernizacji czy remoncie mieszkania lub domu coraz częściej biorą pod uwagę względy środowiskowe, choć silną barierą są tu koszty. Ważna staje się przestrzeń, zieleń w otoczeniu, światło, czyste powietrze i minimalny hałas.

Czytaj także: Inwestorzy patrzą firmom na ręce. Czysty wygrywa

Jak wynika z raportu firmy Velux, chcemy „żyć jak najbliżej natury”, choć to deklaratywne i „modne” hasło może w praktyce oznaczać różne rzeczy i różnie przekłada się na praktykę, preferencje i decyzje inwestorów.

- Wpływ budynków na zrównoważone życie, na jego jakość – o tym mówi się o tym coraz więcej. Często jednak dyskusja jest zbyt techniczna - zauważył Jacek Siwiński, prezes Velux Polska, prezentując szóstą edycję cyklicznej publikacji. - My mówimy w raporcie, jak uzyskać w budynkach mieszkalnych komfort, dobre samopoczucie i zdrowe życie.

Więcej światła, więcej remontów

90 proc. budynków mieszkalnych z 5,5 mln w Polsce to budynki jednorodzinne i szeregowe. Co roku powstaje 100 tys. nowych – w tych samych proporcjach. Co istotne, aż 58 proc. zasobów mieszkalnych w kraju to budynki starsze niż 40 lat. Pokazuje to skalę koniecznych renowacji, których szybkość w Polsce, ale także w całej Europie jest zbyt wolna, by powstrzymać „tempo starzenia się” domów i mieszkań – obejmuje poniżej 1 proc. substancji mieszkaniowej rocznie.

 

Zobacz tereny inwestycyjne na sprzedaż na PropertyStock.pl

×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Pandemia i ekotrendy zmieniają mieszkaniowe potrzeby Polaków

  • gaga 2021-05-16 15:41:30
    Faktycznie przez pandemię trochę zmieniłam priorytety jeśli chodzi o wybór mieszkania, zależy mi na spokojnej okolicy wśród zieleni ale też niezbyt daleko od centrum. Dlatego osiedle Bartycka 49 Apartamenty spełnia moje wszelkie oczekiwania pod tymi względami

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.200.40.195
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!