Trwa mentalna ewolucja – zmieniają się poglądy na to, co ważne w domu czy w mieszkaniu, co decyduje o standardzie domowego życia. Trendy są wyraźne, ale zmiany przebiegają ewolucyjnie – to najbardziej ogólny wniosek z najnowszej edycji raportu „Barometr zdrowych domów”. Tempo przeobrażeń hamują nie tylko ograniczone zasoby finansowe prywatnych inwestorów, ale także poziom świadomości i siła stereotypów.
- Mieszkańcy myślący o zakupie, modernizacji czy remoncie mieszkania lub domu coraz częściej biorą pod uwagę względy środowiskowe. Ważna staje się przestrzeń, zieleń w otoczeniu, światło, czyste powietrze i minimalny hałas.
- Domy i mieszkania to 40 proc. emisji i zużycia energii w kraju. Potencjał ograniczania wpływu na środowisko jest tu ogromny. Chodzi nie tylko o wymianę źródeł ciepła, ale o kompleksową modernizację.
- Drewno i inne naturalne materiały, prefabrykacja, technologie pozwalające odzyskiwać energię cieplną to przyszłościowe trendy, które będą zyskiwać na znaczeniu u inwestorów i deweloperów.
Barometr to badanie paneuropejskie przeprowadzane od roku 2015. Firma Velux Polska wraz z partnerami przygotowuje wersję polską z krajowy kontekstem i danymi. Publikacja przynosi najnowsze wyniki badania opinii Polaków na temat ich warunków mieszkaniowych, planów remontowych, stosunku do ekologii i zdrowego budownictwa.
COVID-19 zmienia świadomość
Pandemia stała się impulsem do tego, by zaplanować remont, poprawić standard mieszkania, a więc jakość życia i - coraz częściej w kowidowych realiach - także warunki pracy. Więcej czasu w czasie pandemii spędzamy w domach, których standard - w związku z tym - silniej wpływa na nasze samopoczucie, odczucia dotyczące jakości życia.Mieszkańcy myślący o zakupie, modernizacji czy remoncie mieszkania lub domu coraz częściej biorą pod uwagę względy środowiskowe, choć silną barierą są tu koszty. Ważna staje się przestrzeń, zieleń w otoczeniu, światło, czyste powietrze i minimalny hałas.
Czytaj także: Inwestorzy patrzą firmom na ręce. Czysty wygrywa
Jak wynika z raportu firmy Velux, chcemy „żyć jak najbliżej natury”, choć to deklaratywne i „modne” hasło może w praktyce oznaczać różne rzeczy i różnie przekłada się na praktykę, preferencje i decyzje inwestorów.
- Wpływ budynków na zrównoważone życie, na jego jakość – o tym mówi się o tym coraz więcej. Często jednak dyskusja jest zbyt techniczna - zauważył Jacek Siwiński, prezes Velux Polska, prezentując szóstą edycję cyklicznej publikacji. - My mówimy w raporcie, jak uzyskać w budynkach mieszkalnych komfort, dobre samopoczucie i zdrowe życie.
Więcej światła, więcej remontów
90 proc. budynków mieszkalnych z 5,5 mln w Polsce to budynki jednorodzinne i szeregowe. Co roku powstaje 100 tys. nowych – w tych samych proporcjach. Co istotne, aż 58 proc. zasobów mieszkalnych w kraju to budynki starsze niż 40 lat. Pokazuje to skalę koniecznych renowacji, których szybkość w Polsce, ale także w całej Europie jest zbyt wolna, by powstrzymać „tempo starzenia się” domów i mieszkań – obejmuje poniżej 1 proc. substancji mieszkaniowej rocznie.