PERN nie wybrał wykonawcy terminalu w Gdańsku

PERN nie wybrał wykonawcy terminalu w Gdańsku
Adobe Stock
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PAP
  • Dodano: 14-12-2012 18:04

Bez wyłonienia wykonawcy Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych "Przyjaźń" zakończyło przetarg na wybór generalnego realizatora terminalu naftowego w Gdańsku. Spółka w rozpoczętym uproszczonym postępowaniu chce wybrać wykonawcę na początku 2013 r.

Jak poinformował PERN w piątkowym komunikacie, zakończenie budowy terminalu w Gdańsku, służącego do przeładunku i magazynowania ropy naftowej, nadal planowane jest na 2015 r. Spółka zapewniła, że jest zdeterminowana "w szybkim zakończeniu inwestycji".

PERN wyjaśnił, że o finalizacji bez wyłonienia wykonawcy dotychczasowego postępowania przetargowego na wybór generalnego realizatora terminalu naftowego w Gdańsku "przesądziła wartość złożonych ofert, które przekraczały oczekiwania" spółki. Firma podała w komunikacie, iż przetarg zakończono w czwartek i jednocześnie "uruchomiono uproszczone postępowanie przetargowe".

"Nowa procedura przetargowa będzie dotyczyć zaprojektowania i budowy terminalu naftowego i parku zbiornikowego na ropę naftową z infrastrukturą towarzyszącą" - zaznaczył PERN w komunikacie. Spółka podała jednocześnie, że "ze względu na znaczenie tej inwestycji dla krajowej gospodarki i potrzebę jej realizacji do udziału w przetargu zostaną zaproszone cztery podmioty uczestniczące w dialogu konkurencyjnym w poprzednim postępowaniu".

W ramach ogłoszonego w maju przetargu na wybór generalnego wykonawcy terminalu naftowego w Gdańsku we wrześniu PERN wybrał pięciu oferentów do dalszego etapu postępowania. W procedurze tej wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu złożyło 11 oferentów. PERN nie ujawnił nazw wybranych oferentów.

Rzecznik prasowy PERN Roman Góralski, odpowiadając na pytania PAP, uściślił, że zaproszenie do nowego postępowania zostało wysłane do wszystkich podmiotów, które w poprzednim przetargu przystąpiły do etapu dialog konkurencyjny. Podkreślił jednocześnie, że nowe postępowanie "dotyczy zaprojektowania całości terminalu, natomiast budowy na tym etapie części dedykowanej ropie naftowej". "W zależności od zapotrzebowania rynku zostaną podjęte decyzje dotyczące wielkości, zakresu i terminu realizacji drugiej części inwestycji - dodał.

Rzecznik PERN uzupełnił, iż "aktualne postępowanie zakłada zaprojektowanie 20 zbiorników na ropę i produkty ropopochodne oraz wybudowanie - zgodnie z wcześniejszym planem - sześciu zbiorników na ropę naftową wraz z infrastrukturą towarzyszącą". Wcześniej w pierwszym, podstawowym etapie inwestycji PERN planował zaprojektowanie i budowę 20 zbiorników, w tym na ropę oraz produkty ropopochodne.

"Ponieważ zakres prac budowlanych objętych obecnym postępowaniem jest mniejszy, więc siłą rzeczy nakłady inwestycyjne będą niższe" - odpowiedział Góralski na pytanie PAP, czy aktualny jest szacunkowy koszt inwestycji w wysokości ok. 750 mln zł, o którym spółka informowała wcześniej. Zastrzegł przy tym, że "ze względu na dobro postępowania i interes firmy" PERN nie będzie informować o szacunkowych kosztach.

Pod koniec listopada PERN i Zarząd Morskiego Portu Gdańskiego (ZMPG) podpisały umowę przedwstępną dotyczącą dzierżawy 28 ha gruntu, na którym zostanie wybudowany terminal naftowy. Jak poinformowały wówczas spółki, umowa przedwstępna dotyczy dzierżawy gruntu na terenie ZMPG na 30 lat i określa szczegółowo relacje między stronami w zakresie posadowienia i użytkowania całej infrastruktury terminalu.

PERN jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa. Tłoczy ropę z Rosji (ok. 50 mln ton rocznie) do rafinerii polskich: PKN Orlen i Grupy Lotos oraz do rafinerii niemieckich - PCK Schwedt i Mider Spergau. Przesyła także surowiec tranzytem do gdańskiego Naftoportu, w którym ma udziały. PERN zarządza m.in. siecią ponad 2,6 tys. km rurociągów naftowych i paliwowych oraz bazami magazynowymi o pojemności około 2,8 mln metrów sześc.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PERN nie wybrał wykonawcy terminalu w Gdańsku

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 35.172.224.102
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!