PKP PLK zamówiły projekt odbudowy linii kolejowej Tychy-Oświęcim

PKP PLK zamówiły projekt odbudowy linii kolejowej Tychy-Oświęcim
Dokumentację odbudowy linii kolejowej z Tychów do Oświęcimia przez Bieruń zamówiła spółka PKP PLK Fot. materiały PKP PLK
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PAP/rs
  • Dodano: 21-07-2020 17:01

Dokumentację odbudowy linii kolejowej z Tychów do Oświęcimia przez Bieruń zamówiła spółka PKP PLK. Prace mają być możliwe w perspektywie finansowej 2021-27. Pierwotnie projekt ten był planowany do dofinansowania obecnymi funduszami europejskimi.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
Chodzi o jeden z dwóch inwestycyjnych projektów kolejowych pierwotnie przewidzianych do współfinansowania środkami Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020.

Były to: rewitalizacja linii nr 694/157/190/191 Bronów - Bieniowiec - Skoczów - Goleszów - Cieszyn/Wisła Głębce (wówczas szacowana na 290,8 mln zł) oraz rewitalizacja linii 140/169/179/885/138 dla połączenia: Orzesze Jaśkowice - Tychy - Baraniec - KWK Piast - Nowy Bieruń - Oświęcim (ówczesny szacowany koszt: 171,2 mln zł).

Ostatecznie umowę na dofinansowanie z RPO remontu linii do Wisły i Cieszyna (273,5 mln zł do projektu RPO szacowanego na 432 mln zł) podpisano w październiku ub. roku. PKP PLK wybrały następnie wykonawców poszczególnych prowadzonych tam obecnie łącznym kosztem 647 mln zł prac i przy współpracy z samorządem województwa zapewniły pełne finansowanie.

Na początku ub. roku PKP PLK wystąpiły do samorządu woj. śląskiego o zmianę unijnego projektu zmierzającego do utworzenia kolejowego połączenia Tychów z Oświęcimiem przez Bieruń. Zamiast prac w terenie, w obecnej perspektywie powstać ma tylko dokumentacja.

We wtorek zarządca kolejowej infrastruktury poinformował o jej zamówieniu. Jak wynika z komunikatu PLK, umowa na dokumentację projektową dla zadania "Rewitalizacja linii kolejowych nr 140/169/179/885/138 połączenia: Orzesze Jaśkowice - Tychy - Baraniec - KWK Piast - Nowy Bieruń - Oświęcim" ma wartość 10,4 mln zł. Dokumentacja ma powstać do połowy 2022 r.

"Roboty budowlane mogłyby być realizowane w kolejnej perspektywie unijnej 2021 - 2027" - zaznaczyły PLK. Według założeń pozwolą na utworzenie połączenia Tychów z Oświęcimiem z czasem przejazdu ok. 30 min. Prace mają objąć wymianę lub budowę 45 km nowych torów i wymianę 17 km istniejącej sieci trakcyjnej. Linia na odcinku Tychy Lodowisko - Nowy Bieruń ma być elektryfikowana od podstaw.

W komunikacie PLK wskazały, że planowane jest m.in. uruchomienie nieczynnych przystanków Bieruń Mleczarnia i Tychy Urbanowice. Końcowy obecnie przystanek Tychy Lodowisko ma zyskać dodatkowy peron. Przewidywana jest budowa nowych przystanków o roboczych nazwach: Bieruń Kopalnia (w pobliżu kopalni Piast w Bieruniu) oraz Bieruń Łysina i Tychy Potok (w pobliżu fabryki FCA).

Pociągi odbudowaną trasą mają jeździć z prędkościami: pasażerskie do 120 km/h, a towarowe do 80 km/h. Zakładana jest modernizacja 14 przejazdów kolejowo-drogowych oraz remont lub przebudowa 81 obiektów inżynieryjnych, m.in. mostu na Wiśle między Nowym Bieruniem a Oświęcimiem.

W 2016 r. porozumienie w sprawie finansowania i stworzenia do I kw. 2018 dokumentacji przedprojektowej rewitalizacji połączenia podpisali przedstawiciele: Bierunia, Oświęcimia, Orzesza, Łazisk Górnych, Wyr, Tychów oraz PLK. Strony porozumiały się wówczas, że samorządy wesprą przygotowanie szacowanego na 1,5 mln zł opracowania kwotą 250 tys. zł.

W 2016 r. PLK zakończyły remont linii tworzącej towarowe połączenie Orzesza i Tychów. Pociągi osobowe kursują odcinkiem Tychy - Tychy Miasto. Dalej zniszczona linia prowadzi do Bierunia Starego. Aby utworzyć połączenie Bierunia z Oświęcimiem m.in. trzeba odtworzyć zlikwidowany krótki łącznik w rejonie kopalni Piast.

W prowadzonym od kwietnia 2016 r. przetargu na dokumentację przedprojektową połączenia od Orzesza do Oświęcimia w kilku wariantach (w tym z ominięciem kopalni) kilka miesięcy później wybrano wartą 1,78 mln zł brutto ofertę poznańskiej spółki BBF. Dokumentacja ta była gotowa w 2018 r.

 

Zobacz tereny inwestycyjne na sprzedaż na PropertyStock.pl

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: PKP PLK zamówiły projekt odbudowy linii kolejowej Tychy-Oświęcim

  • B 2021-01-06 15:58:36
    A czy zrealizują łącznik LK179 z LK169, żeby pociągi z Oświęcimia mogły bezpośrednio jeździć do Orzesza bez zmiany czoła w Tychach?
  • Kolejarz 2020-07-22 21:54:52
    10,4 mln zł. za dokumentację do połowy 2022r.? Przecież to jest kpina. Dobry przykład dają Koleje Dolnośląskie, które modernizują przejęte linie kolejowe w projektach,,Projektuj i buduj". W takim tempie to pociągi linii S4 dojadą do Lędzin najpóźniej za 10 lat. Dramat!

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.209.138
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!