PKP PLK zgłosiły zamiar przejęcia Trakcji

PKP PLK zgłosiły zamiar przejęcia Trakcji
Ostatnio Trakcja prowadziła prace na stacji Warszawa Główna, gdzie ruch pasażerski wrócił po 24 latach. Fot. Mat. pras.

PKP Polskie Linie Kolejowe zgłosiły do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zamiar przejęcia kontroli nad spółką Trakcja. "Zamierzona koncentracja ma nastąpić w formie przejęcia bezpośredniej kontroli nad Trakcja SA z siedzibą w Warszawie (Trakcja) przez PKP Polskie Linie Kolejowe SA z siedzibą w Warszawie (PKP PLK), poprzez objęcie przez PKP PLK nowo wyemitowanych (w trybie subskrypcji prawnej) akcji serii E spółki Trakcja" - poinformował UOKiK.

Zapraszamy na Międzynarodowe Targi Spawalnicze ExpoWELDING (18-20 października 2022 r.) pod patronatem WNP.PL w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Rejestracja trwa!

  • Agencja Rozwoju Przemysłu i PKP Polskie Linie Kolejowe chcą kupić 32,85 proc. akcji spółki od ich dotychczasowego właściciela: hiszpańskiej Comsy - poinformowała w maju br. Trakcja. 
  • Państwowy zarządca infrastruktury PKP PLK zobowiązał się do subskrypcji 250 mln akcji Trakcji serii E za łączną cenę emisyjną w wysokości 200 mln zł - podano w oświadczeniu. 
  • Trakcja, realizująca głównie inwestycje kolejowe i w zakresie transportu miejskiego, zanotowała w 2020 roku stratę 110 mln zł, przy przychodach na poziomie 1,34 mld.

Agencja Rozwoju Przemysłu i PKP Polskie Linie Kolejowe chcą kupić 32,85 proc. akcji spółki od ich dotychczasowego właściciela - hiszpańskiej Comsy. To element planu ratunkowego dla wykonawcy z branży kolejowej - informowano w maju br.

Plan ratunkowy

O tym, że państwowy zarządca infrastruktury PKP PLK zobowiązał się do subskrypcji 250 mln akcji Trakcji serii E, za łączną cenę emisyjną w wysokości 200 mln zł, Trakcja poinformowała w oświadczeniu.

„Zarząd spółki Trakcja SA informuje, iż w dniu 24.05.2021 r. spółka otrzymała od akcjonariusza spółki - Agencji Rozwoju Przemysłu SA zawiadomienie o zawarciu niewiążącego porozumienia pomiędzy akcjonariuszami spółki, tj. ARP i Comsa, dotyczącego nabycia przez ARP lub podmiot kontrolowany bezpośrednio lub pośrednio przez Skarb Państwa Rzeczypospolitej Polskiej lub inny podmiot wskazany przez ARP, zaakceptowany wcześniej przez Comsa, wszystkich akcji wyemitowanych przez spółkę, posiadanych przez Comsę w danym momencie” - czytamy w oświadczeniu Trakcji.

Jak poinformowano wówczas, ARP (lub podmiot wskazany) przejmie 28 399 145 akcji w kapitale zakładowym spółki, uprawniających do 28 399 145 głosów, stanowiących 32,85 proc. kapitału zakładowego Trakcji oraz uprawniających do 32,85 proc. głosów.

Trakcja, realizująca głównie inwestycje kolejowe i w zakresie transportu miejskiego, zanotowała w 2020 roku stratę 110 mln zł, przy przychodach na poziomie 1,34 mld. Spółka borykała się z problemami przy realizacji niektórych kontraktów PKP PLK, z których najpoważniejsze to magistrala E20 i budowa szczecińskiej SKM.

Czytaj: PKP Cargo zwiększa udziały w rynku przewozów towarowych

PKP PLK i Trakcja

Jak informuje UOKiK, PKP PLK jest zarządcą infrastruktury kolejowej, który zarządza prawie całą siecią kolejową w Polsce. Firma tworzy grupę kapitałową, w skład której wchodzą także spółki zależne.

Według informacji PKP PLK, centrala spółki składa się z wyspecjalizowanych komórek stanowiących merytoryczne wsparcie dla zarządu. Są to: Centrum Realizacji Inwestycji (sprawowanie funkcji inwestora oraz zapewnienie nadzoru inwestorskiego), Zakłady Linii Kolejowych (utrzymanie i obsługa infrastruktury kolejowej), Centrum Zarządzania Ruchem Kolejowym (nadzorowanie ruchu pociągów), Zakład Maszyn Torowych (produkcja, naprawa oraz obsługa techniczna maszyn i urządzeń przeznaczonych do robót torowych), Centrum Diagnostyki (czuwanie nad bezpieczeństwem transportu kolejowego), Przedsiębiorstwo Napraw Infrastruktury (usługi w zakresie napraw głównych i kompleksowej modernizacji infrastruktury kolejowej), Straż Ochrony Kolei (kontrola przestrzegania przepisów porządkowych związanych z ochroną życia i zdrowia ludzi oraz mienia na obszarze kolejowym i w pociągach).


Z kolei Trakcja wraz ze spółkami zależnymi tworzy grupę kapitałową, która działa w Polsce oraz państwach ościennych (zwłaszcza na Litwie) - informuje UOKiK.

Grupa Trakcja podaje, że prowadzi działalność realizując takie zadania, jak m.in. kompleksowe projektowanie elementów infrastruktury drogowej, kolejowej oraz obiektów kubaturowych, kompleksowa realizacja (projektowanie, kompletacja i dostawa urządzeń, dostawa specjalistycznego oprogramowania, montaż, uruchomienie, serwis gwarancyjny i pogwarancyjny) zdalnego sterowania wszystkimi urządzeniami zasilania trakcji elektrycznej oraz układami pomocniczymi typu oświetlenie peronów, elektryczne ogrzewanie rozjazdów itp. Zajmuje się także budową i modernizacją torów, sieci trakcyjnych oraz systemów jej zasilania, budową i modernizacją linii energetycznych kablowych i napowietrznych, obiektów inżynierskich, dróg i autostrad, czy budownictwem kubaturowym na potrzeby infrastruktury kolejowej.

 

Zobacz tereny inwestycyjne na sprzedaż na PropertyStock.pl

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

SPÓŁKI

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: PKP PLK zgłosiły zamiar przejęcia Trakcji

  • CFO 2021-08-20 11:45:00
    I tak się kończy współpraca prywatnych firm z sektorem publicznym w Polsce. Cena jest najważniejsza, firmy wybijają się w walce o zlecenia i w nierównej walce z dumpingiem z Chin. Firmy państwowe dobijają je jeszcze karami. A potem, te które nie mogą upaść ze względów społecznych i ekonomicznych są przejmowane przez agencje rządowe i/lub publicznych zleceniodawców.
  • Razparuk 2021-08-19 16:42:11
    O ku....

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.237.27.159
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!