PARTNERZY PORTALU

Podział ryzyk na budowach powinien ulec weryfikacji

Podział ryzyk na budowach powinien ulec weryfikacji
Potrzeba zmian związanych ze wzrostem cen materiałów budowlanych Fot. WS

Krzysztof Andrulewicz, Executive Director of Business Relations w budowlanej firmie Aldesa mówił podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego o ważnej postawie instytucji publicznych w utrzymaniu zleceń czy rozpisywaniu przetargów. Niemniej nie zabrakło uwag na temat niezbędnych zmian przepisów.

- Bardzo ważna była postawa instytucji publicznych PKP PLK, GDDKiA w utrzymaniu zleceń, w rozpisywaniu nowych przetargów. Dało to szansę na to, że ta działalność była kontynuowana (…). Jeśli chodzi o rynek inwestorów prywatnych, covid spowodował duże perturbacje, ale ponieważ nasza organizacja jest bardzo zdywersyfikowana, mocno tego nie odczuliśmy, jeśli chodzi o stronę biznesową - mówił Krzysztof Andrulewicz, Executive Director of Business Relations w firmie Aldesa. 

Andrulewicz komentował również problemy w branży. - Ważne jest dla nas, aby odpowiedzieć na wyzwania związane ze wzrostami cen. Wydaje się, że dzisiaj jest potrzebna bezwzględna rewizja mechanizmów waloryzacji. Te mechanizmy zawierają w sobie ograniczenia, jednym z nich jest maksymalna waloryzacja umów w największych kontraktach budowlanych z GDDKiA czy PKP PLK  w wysokości 5 proc. Jesteśmy głęboko przekonani, że ten bardzo znaczący wzrost cen w 2021 roku powoduje konieczność zdjęcia tego ograniczenia i umożliwienia waloryzacji kontraktów w rzeczywistej wartości bez żadnych ograniczeń - powiedział Andrulewicz z Aldesy.

- Uważamy również, że podział ryzyk, który był wcześniej uzgodniony na 50:50 powinien ulec weryfikacji. Branża wykonawcza jest branżą niskomarżową. My jesteśmy wykonawcą, nie inwestorem i w związku z tym trudno mówić, abyśmy ponosili ryzyko związane ze wzrostem cen, to ryzyko powinno być po stronie inwestora i to zarówno po stronie inwestora publicznego, jak i prywatnego - uzupełnił Krzysztof Andrulewicz. 

 

Zobacz tereny inwestycyjne na sprzedaż na PropertyStock.pl

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Podział ryzyk na budowach powinien ulec weryfikacji

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.239.154.240
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!