Polska może jeszcze sporo wycisnąć ze starych bloków energetycznych

Polska może jeszcze sporo wycisnąć ze starych bloków energetycznych
Grupa Tauron ma w swoich zasobach bloki węglowe klasy 200 MW - m.in. w Elektrowni Łaziska Fot. mat. pras. archiwum

Rafako Innovation zaprezentowało wyniki osiągnięte w programie Bloki 200+. Analizy wskazują , iż uśredniony koszt produkcji prądu zmodernizowanego bloku węglowego 200 MW jest niższy w porównaniu z nowym źródłem gazowym. Z informacji Taurona Wytwarzanie wynika zaś, iż  decyzje inwestycyjne w sprawie ewentualnej modernizacji kolejnych bloków będą raczej zapadały w nowym podmiocie - już po wydzieleniu aktywów węglowych.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
 • W Polsce bloki węglowe klasy 200 MW to duża i ważna flota wytwórcza, licząc razem takie bloki na węgiel kamienny i brunatny – jest ich nadal blisko 50; w ramach programu NCBiR zostały opracowane technologie zwiększające elastyczności pracy bloków, a jedna - z nich przez Rafako.
 • - Technologia, którą przetestowaliśmy na bloku 6 w Jaworznie, jest swego rodzaju odpowiedzią na okres przejściowy, na zapewnienie odpowiedniej regulacyjności systemu, tak aby można było myśleć o rosnącym wykorzystaniu OZE - stwierdził Sebastian Gola, Tauron Wytwarzanie.
 • - W przypadku klasycznej modernizacji "dwusetki" - przy założeniu, że węgiel zostaje i nie zmieniamy paliwa na gaz, CAPEX może być w granicach 70-90 mln zł. To bardzo szacunkowe dane, ale to mniej więcej rząd wielkości około 100 mln zł - poinformowała Justyna Mosoń, Rafako Innovation.
 • Publikowany tekst jest częścią cyklu EEC-Review - to merytoryczne przygotowanie do debaty XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC) 2022 (Katowice 25-27 kwietnia) - m.in. podczas sesji Górnictwo. Przemiany w energetyce i przemyśle wydobywczym będą tematami dyskusji w ramach EEC.

Z końcem lutego 2022 zakończono prowadzony przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) program Bloki 200+, który powinien pomóc w dostosowaniu bloków węglowych klasy 200 MW do współpracy z coraz większą liczbą OZE.

Zobacz także: Kolejne bloki węglowe idą w odstawkę. PGE, Enea i Tauron zdradzają swoje plany

Czytaj również: 100 mld zł na sieci do końca dekady. Renesans węgla chwilowy

Wykonawcy programu to Przedsiębiorstwo Usług Naukowo-Technicznych Pro Novum z Katowic, konsorcjum w składzie Polimex Mostostal, Transition Technologies, Energoprojekt-Warszawa, Politechnika Warszawska i konsorcjum Rafako oraz jego spółki zależnej Rafako Innovation, która odpowiadała za fazę wdrożeniową.

Ważna flota produkcji prądu 

Bloki węglowe klasy 200 MW to duża i ważna "flota wytwórcza", bo - licząc razem bloki na węgiel kamienny i brunatny – jest ich nadal 47, co w skali kraju oznacza, że chodzi o około 10 GW.

Większość bloków węglowych klasy 200 MW ma kontrakty na rynku mocy, ale po 2025 roku - ze względu na niespełnianie kryterium emisji 550 g CO2/kWh - znikną tu przychody z rynku mocy, opłacalność ich utrzymywania może stanąć pod znakiem zapytania - i zaczną być wyłączane.

Tak jednak nie musi być, bo możliwa jest modernizacja tych bloków, dostosowanie ich do pracy z OZE. Przynajmniej teoretycznie możliwe jest także znalezienie dla nich dodatkowych przychodów - poza przychodami ze sprzedaży energii elektrycznej.

Rysuje się zatem scenariusz utrzymania przynajmniej części bloków klasy 200 MW, zamiast budowania jakiejś liczby nowych bloków gazowych, bo - tak czy inaczej - przy wzrastającej liczbie OZE regulacyjność systemu musi być utrzymana.

 

Zobacz tereny inwestycyjne na sprzedaż na PropertyStock.pl

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (6)

Do artykułu: Polska może jeszcze sporo wycisnąć ze starych bloków energetycznych

 • pis na wode 2022-03-24 16:49:11
  APEL ! nie dopuszczajcie tylko swej wieśniareczki z Brzeszcz do decydowania...
 • gesia 2022-03-24 08:28:01
  Prezes Tauronu ma rację. Jeśli system będzie jednoznacznie wymagał elastyczności od bloku i mniejszego minimum i zechce za to zapłacić, to znaczy podnieść cenę prądu, to elektrownia zmodernizuje blok według 200+. Ale to nie wystarczy. Bloki te wymagają i będą dodatkowo wymagały poważnych remontów. Plus pomysł na NABE tzn umieralnię węglówki. Ktoś nad tym panuje? Na koniec trzeba skądś mieć węgiel. Podobno z Rosji już nie kupujemy, a przynajmniej nie wiemy kto to robi. Najważniejsze żeby ktoś chciał zapłacić za modernizację bloków węglowych i za ich remont. Chętnych do płacenia brak i nie słychać żeby ktoś chwalił się, że nad tym pracuje.
 • Brawo 2022-03-23 21:07:27
  Bardzo dobrze. Szacunek, za inwencję.
 • Kazik 2022-03-23 20:52:33
  Koledzy mogą wycisnąć jeszcze całkiem sporo kasy. I tak ten kraj schodzi na psy.
  • Idi nach. j. 2022-03-23 21:06:06
   Biedo intelektualna, zaistniałeś?
 • elektryk 2022-03-23 20:19:14
  I całe szczęście, że nie do końca ulegliśmy wspieranym przez putina ekoterrorystom.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.241.39
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!