Prezes Atlasa o cenach materiałów budowlanych: taniej już nie będzie

- Firma Atlas istnieje na rynku od ponad 30 lat - i czegoś takiego nigdy w swojej historii nie doświadczyliśmy: żeby wszystkie koszty tak bardzo i szybko rosły! - mówi Paweł Kisiel, prezes Grupy Atlas. Przestrzega jednak przed odkładaniem decyzji o rozpoczęciu inwestycji. - Mówiąc wprost: taniej nie będzie.

 • Braki surowców do produkcji, kłopoty z transportem, a także inflacja oraz rosnące koszty pracy i energii przekładają się na rynek materiałów budowlanych. 
 • Atlas w tym roku już dwa razy podniósł ceny i nie jest wykluczone, że - w obliczu rosnących kosztów - zdecyduje się na trzecią podwyżkę.
 • Szaleńczy wzrost cen materiałów budowlanych, który obserwujemy na rynku, to nie jest jednak eldorado dla ich producentów. Nasz rozmówca zwraca uwagę, że rentowność branży w tym roku spada i w przyszłym roku może być podobnie.
Sytuacja na rynku materiałów budowlanych jest bardzo poważna. Do galopujących cen w sklepach doszły problemy z dostępnością niezbędnych do remontów i budów materiałów.

Jak zapewniał podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Paweł Kisiel, prezes Grupy Atlas, największego producenta wyrobów chemii budowlanej w Polsce, obecnie nie ma problemów z dostępnością fug czy klejów tej firmy. Atlas jako producent faktycznie boryka się jednak z dużymi problemami z dostępnością surowców. Zarówno czas oczekiwania, jak i ich ceny bardzo wzrosły.

- Trudno obecnie odpowiedzieć na pytanie, kiedy ta sytuacja się skończy... To pochodna ogólnej dostępności surowców na rynku europejskim, jak i utrudnień w łańcuchach dostaw w relacji Azja-Europa. Wiele komponentów do chemii budowlanej przyjeżdża właśnie z Azji i jest uzdatnianych i przetwarzanych w Europie, by trafić dopiero jako wsad do naszych wyrobów. Obecnie wielu z tych surowców po prostu nie ma... - tłumaczy sytuację na rynku Paweł Kisiel.

Kolejnym aspektem, który wpływa na branżę materiałów budowlanych, pozostają braki w transporcie. Gospodarka w Europie zaczyna się odradzać, rośnie zapotrzebowanie na moce transportowe, a branża już od wielu lat sygnalizuje problem z dostępnością kierowców.

- Do tego dochodzą rosnąca inflacja, rosnące koszty pracy, energii etc. W zasadzie nie ma dzisiaj elementu kosztowego, który nie rośnie. To jest dla nas zupełnie nowe zjawisko. Firma Atlas istnieje na rynku od ponad 30 lat - i czegoś takiego nigdy w swojej historii nie doświadczyliśmy: żeby wszystkie koszty tak bardzo i szybko rosły - dodaje prezes Kisiel.

Jego zdaniem jednak odkładanie decyzji o rozpoczęciu inwestycji, by przeczekać drożyznę, nie ma sensu.

- Mówiąc wprost: taniej nie będzie. Producenci chemii budowlanej podnieśli ceny na swoje wyroby, ale ten wzrost jeszcze nie pokrył w pełni wzrostów kosztów. Biznes jest racjonalny, w związku z tym pytaniem nie jest, czy koszty zostaną przeniesione, tylko kiedy - dodaje Paweł Kisiel. I - jak wskazuje - to nie koniec czynników wpływających na ceny materiałów budowlanych. Kolejny powód to popyt.

 

Zobacz tereny inwestycyjne na sprzedaż na PropertyStock.pl

×

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Prezes Atlasa o cenach materiałów budowlanych: taniej już nie będzie

 • otgees 2021-10-14 14:59:51
  Na zachodzie już się zaczyna przecena, z Chin idzie kryzys w nieruchomościach.
 • MK 2021-10-14 13:25:20
  No cóż, gdybym był przedstawicielem szerokorozumianej branży budowlanej zapewne zeznawałbym tak samo. Branża ma czas żniw dodatkowo wspierany niemal zerowymi stopami procentowymi lokat bankowych. Kto żyw i kto ma jakikolwiek nadmiar wolnych środków ładuje to w nieruchomości a balonik rośnie i rośnie. Kiedyś już tak było i w końcu gruchnęło. Przerażająca jest krótka pamięć i lekkomyślność szczególnie młodych ludzi, którzy z pełną beztroska biorą tanie dzisiaj kredyty z perspektywą kolejnych 20-30 lat na ich spłatę kiedy może się wydarzyć w zasadzie tylko jedno. Drożej to na pewno będzie.
 • Namarginesie 2021-10-14 12:33:31
  Kolejny komentarz podgrzewający spekulacyjny amok. Wejdźcie do któregokolwiek supermarketu budowlanego, hurtowni, itp. Wszystko jest , kleje, farby, tynki, cement. Na salach sprzedaży leżą te same produkty w tych samych cenach. Na niektóre są promocje. Przestańcie pompować ten amok.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.238.72.180
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!