Choć sąd zatwierdził układ w Rafako, to spółka z Raciborza wciąż nie może być spokojna o swoją przyszłość. Trwa bolesna restrukturyzacja firmy, która ma pozwolić jej na strategiczny „powrót do korzeni”. Jednocześnie nie brakuje emocji związanych z samym układem, gdyż przeciwko niemu głosowały podmioty, które podobnie jak Rafako, są związane ze Skarbem Państwa - Energa, Gaz-System oraz Polimex Mostostal.
- Ewa Gawęda, senator PiS, w oświadczeniu, skierowanym do ministra aktywów państwowych Jacka Sasina oraz jego zastępcy Artura Sobonia, wyraziła zaniepokojenie sytuacją Rafako. Oczekuje ona również odpowiedzi na szereg pytań dotyczących spółki.
- Rafako zapewnia, że aktualnie skupia się na procesie naprawczym, a po jego zakończeniu swą działalność chce skoncentrować na zakładzie produkcyjnym w Raciborzu. Planuje tez uczestniczyć w projektach z zakresu ochrony środowiska.
- O przyszłość Rafako, a także perspektywy budownictwa energetycznego, portal WNP.PL zapytał: Damiana Kaźmierczaka, głównego ekonomistę Polskiego Związku Pracodawców Budownictw, Szymona Jungiewicza, dyrektora sektora budownictwa w firmie doradczej PMR oraz Bartłomieja Sosnę, eksperta rynku budowlanego w firmie badawczej Spectis.