Ruszyła budowa fundamentów w Elektrowni Opole

Ruszyła budowa fundamentów w Elektrowni Opole
Adobe Stock
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PAP
  • Dodano: 02-02-2015 14:00

Betonowanie płyty fundamentowej pierwszej z dwóch maszynowni, które powstaną w rozbudowywanej Elektrowni Opole, ruszyło w poniedziałek i potrwa do czwartku. Gmina Dobrzeń Wielki, gdzie znajduje się elektrownia, ostrzegła przed większym ruchem na drogach.

Dyrektor budowy bloków 5 i 6 w Elektrowni Opole z ramienia Polimexu Mostostal Zbigniew Wiegner podał PAP, że prace przy budowie płyty fundamentowej pierwszej z dwóch maszynowni, które powstaną w rozbudowywanej elektrowni, ruszyły w poniedziałek rano. Na płytę tę - o wymiarach 50 na 100 metrów - zużytych zostanie 12,5 tys. metrów sześciennych betonu. Wiegner dodał, że wiąże się to z tym, iż przez całą dobę od poniedziałku rano do czwartku beton na plac budowy będzie wozić non stop 50 betonowozów. Będzie przy tym pracować około stu osób. - To pierwszy duży fundament, który powstanie w rozbudowywanej elektrowni - powiedział Wiegner.

Dwa nowe bloki na węgiel kamienny o mocy 1800 MW, powstające w Elektrowni Opole, to inwestycja warta ponad 11,5 mld zł. Wybudują je razem konsorcjum firm Rafako SA, Polimex-Mostostal SA i Mostostal Warszawa SA oraz firma Alstom Power Sp. z o.o. Polecenie rozpoczęcia robót PGE wydała 31 stycznia 2014 roku.

Elektrownia Opole znajduje się w gminie Dobrzeń Wielki. Jej wójt Henryk Wróbel na stronie internetowej gminy poinformował mieszkańców, że na lokalnych drogach może się od poniedziałku pojawić większy ruch związany z transportem betonu na plac budowy. Podał, że beton będzie dostarczany z sześciu wytwórni jednocześnie, a dowóz odbywać się ma od strony miejscowości Brzezie, a także od strony Opola i Brzegu. - Zaapelowaliśmy w związku z tym o ostrożność, choć może okazać się, że betonowozy wpasują się gładko w ruch - powiedział PAP samorządowiec.

Wróbel dodał, że z informacji od inwestora wynika, iż kolejne tak duże betonowanie - na pewno nie ostatnie - może mieć miejsce pod koniec lutego.

Wójt Dobrzenia Wielkiego, pytany o to, na ile trwająca od roku w Elektrowni Opole inwestycja jest dotkliwa dla mieszkańców gminy uznał, że póki co całej gminy "jeszcze bardzo mocno ona nie dotknęła". Zaznaczył jednak, że budowa na pewno jest uciążliwa dla mieszkańców części miejscowości Brzezie, która znajduje się najbliżej placu budowy.

- Część tej miejscowości z pewnością narażona jest na duży ruch i hałas. Drogi są w tym miejscu mocno zabrudzone, choć wykonawca próbuje temu zapobiegać, ale z różnym skutkiem - mówił PAP Wróbel podkreślając, że niedogodności były szczególnie odczuwalne w ub. roku, gdy trwały prace ziemne. - Jednorazowy przejazd przez część miejscowości najbliższą budowie oznaczał w ubiegłym roku konieczność mycia auta. Ale ostatnio, gdy tamtędy przejeżdżałem, nie wyglądało to już tak źle - dodał.

Pod koniec ub.r. Elektrownia Opole poinformowała na swej stronie internetowej, że prace przy rozbudowie odbywają się zgodnie z harmonogramem i w dobrym tempie. Potwierdził to również obecny w styczniu na placu budowy minister skarbu Włodzimierz Karpiński.

W komunikacie elektrowni zamieszczonym na stronie w końcu grudnia podano, że najbardziej widoczne elementy inwestycji mają już ok. 80 m wysokości. Chodzi o tzw. pylony, które dla każdego z dwóch bloków energetycznych spełniać będą funkcję "kręgosłupa". W konstrukcjach, wysokich ostatecznie na około 125 metrów, znajdą się szyby windowe, klatki schodowe oraz kanały pionowe dla kabli elektrycznych, instalacji sanitarnych oraz pomieszczenia serwisowe.

Dwa budowane w Elektrowni Opole bloki energetyczne opalane będą węglem kamiennym. Rocznie zużyją ok. 4 mln ton węgla pochodzącego z Górnego Śląska.

W pierwszym roku inwestycji odbywały się głównie prace ziemne. Rok 2015 ma być czasem intensywnych prac budowlanych. W 2016 roku podczas rozbudowy dominować mają prace montażowe - m.in. maszynowni, kotłowni, części ciśnieniowej kotła, czy części technologicznej wszystkich urządzeń.

Zgodnie z kontraktem przekazanie do eksploatacji bloku numer 5 nastąpić ma w drugiej połowie 2018 r., a bloku numer 6 na początku 2019 r.

 

Zobacz tereny inwestycyjne na sprzedaż na PropertyStock.pl

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ruszyła budowa fundamentów w Elektrowni Opole

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.225.221.130
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!