W nocy z 22 na 23 lutego, na plac budowy Polimerów Police dotarła 96-metrowej wysokości kolumna – propan-propylen splitter. To serce powstających w Policach nowych instalacji.
- Urządzenie, które dotarło właśnie do Polic to najważniejszy element nowej instalacji.
- Pozwoli ono także na wytwarzanie dużej ilości wodoru.
- Wraz z kolumną do powstającego zakładu dotarły także inne ważne aparaty.
Bardzo duża czystość produkcji
Propan-propylen splitter to najwyższe urządzenie kompleksu „Polimery Police” i jeden z najważniejszych aparatów instalacji PDH. Splitter to kolumna służąca do rozdzielenia propylenu i nieprzereagowanego propanu, dzięki której możliwe będzie uzyskanie produktu o czystości wynoszącej min. 99,6 proc. propylenu. Takie parametry umożliwią późniejszą produkcję polipropylenu o najwyższej jakości.Czytaj też: Ceny, marże, konkurencja. Grupa Azoty o sytuacji spółki i jej perspektywach
Ponieważ temperatury wrzenia propylenu i propanu są zbliżone, wymagana będzie zabudowa dużej ilości półek rektyfikacyjnych w kolumnie, tak aby, jak najefektywniej rozdzielić te substancje.
Założenia projektowe zakładają, że instalacja odwodornienia propanu (PDH) będzie mieć moc produkcyjną propylenu na poziomie 50 ton na godz.
- Głównym produktem ubocznym procesu odwodornienia propanu będzie wodór, który może być zagospodarowany wewnątrz kompleksu Polimery Police lub jako surowiec, po skierowaniu do instalacji produkcji amoniaku w Grupie Azoty Police. To dla nas szczególnie istotne, ponieważ rozwój technologii wodorowych jest jednym z kluczowych elementów umożliwiających przeprowadzenie procesu transformacji energetycznej w kierunku nisko- i zeroemisyjnym. Grupa Azoty jako największy producent wodoru w Polsce będzie odgrywać w tym procesie istotną rolę - tłumaczy Tomasz Hinc, prezes Grupy Azoty.
Spodziewana wydajność instalacji PDH po uzyskaniu pełnych mocy produkcyjnych to 429 tys. ton. propylenu rocznie.
Trudny transport drogami
Konstrukcja stalowa splittera przypłynęła do portu rozładunkowego w Policach z Chin już w ubiegłą w niedzielę, 14 lutego, na jednostce „Jumbo Jubilee”. Oprócz splittera na statku znajdowały się również inne naparaty o dużych rozmiarach, tj. Depropanizer o wys. 55 metrów i DeEtanizer o wys. 51 metrów.- Przygotowanie do rozpoczęcia transportów wielkogabarytowych trwały wiele miesięcy i wymagały współpracy m.in. służb Grupy Azoty Polyolefins oraz Generalnego Wykonawcy. Od 17 stycznia na plac budowy dotarło już 11 urządzeń. W najbliższych tygodniach spodziewamy się kolejnych dostaw - mówi Andrzej Niewiński, prezes Grupy Azoty Polyolefins.