Ślad węglowy powinien być punktowany w przetargach. Polska jest tu wyjątkiem

Ślad węglowy powinien być punktowany w przetargach. Polska jest tu wyjątkiem
Debata Zielone budownictwo podczas XIV Europejskiego Kongresu Ekonomicznego w Katowicach fot.ptwp
  • Autor: KO
  • Dodano: 25-04-2022 21:08

W postępowaniach przetargowych powinny znaleźć się wymogi dotyczące śladu węglowego inwestycji - mówili uczestnicy debaty "Zielone budownictwo" podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

- Zielone budownictwo trzeba zacząć od dobrego planowania przestrzennego - podkreślił Piotr Uściński, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Dziś ruszają konsultacje reformy, która ma to zmienić. Przypomniał, że próby zmian w ustawie o planowaniu przestrzennym trwały od 2003 roku.

Czytaj więcej: Rusza reforma planowania przestrzennego. Minister zdradza szczegóły

 

Zielona transformacja w budownictwie jest koniecznością, chcemy, by budynki były energooszczędne, by zużywały mniej energii i były wyposażone w instalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła, by nie zużywać paliw kopalnych, zaznaczył.

Minister wskazał też na znaczenie wykorzystania materiałów o jak najmniejszym śladzie węglowym na etapie produkcji i czasie użytkowania budynku. - Do ekologii można podchodzić w sposób emocjonalny, ale ja wolę w pragmatyczny. W tym drugim podejściu ważne są właśnie analizy, wiedza, jaki ślad węglowy w całym cyklu życia mają poszczególne materiały budowlane - dodał. 

Zgodził się z nim Andrzej Losor, członek zarządu Górażdże Cement.  - To absolutnie najistotniejsze, by mierzyć ślad węglowy powstających inwestycji, tymczasem ani nie robimy tego, ani nie zobowiązujemy inwestorów, by to robili. Jesteśmy jednym z nielicznych krajów, w którym ślad węglowy materiałów nie jest ujmowany jako element postępowań przetargowych! - zauważył. 

Podał przykład własnego sektora. - Branża cementowa z jednej strony jest bardzo energochłonna, ale w dziedzinie zastępowania paliw kopalnych paliwami alternatywnymi (głównie RDF) jesteśmy najbardziej zaawansowaną branżą w Polsce. Polski przemysł cementowy przekroczył już  wskaźnik 70 procent w tym względzie; niebawem będzie to 90-proc. Zastępujemy paliwami alternatywnymi 1,8 miliona ton węgla rocznie - wyliczał. 

Czytaj też: Długoterminowo, a nie politycznie. Tak trzeba myśleć o transformacji w zieloną stronę

Ewelina Karp-Kręglicka dyrektor biura zakupów, jakości i środowiska w firmie Budimex przypomniała, że w pakiecie Fit for55 ustalono, że 70 proc, odpadów budowlanych będzie musiało podlegać recyklingowi. - Szwajcaria już w 95 proc. wykorzystuje ponownie odpady budowlane, w tym kierunku należy iść! To są wyzwania, ale aby mu sprostać potrzebna jest odpowiednia legislacja -  dodała. 

 

Zobacz tereny inwestycyjne na sprzedaż na PropertyStock.pl

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Ślad węglowy powinien być punktowany w przetargach. Polska jest tu wyjątkiem

  • Okradziony w OFE 2022-04-26 13:32:51
    Ha ha ha!!!! Zieloni grinpiSSmeni strzelają sobie w stopę!!! Obowiązek wyliczania śladu węglowego ZABLOKUJE inwestycje w elektrownie atomowe, wiatraki, fotowoltaikę i "elektryczne" samochody. Bo ślad węglowy pokaże brutalną prawdę o tym zielono-brunatnym szaleństwie!

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.239.173.144
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!