Smutny finał giełdowej historii. Upadła Elektrobudowa gasi światło

Smutny finał giełdowej historii. Upadła Elektrobudowa gasi światło
Jeszcze w maju 2018 r. kurs firmy ocierał się o 100 zł, a kapitalizacja sięgała blisko pół miliarda złotych. fot. mat. pras.

Spadkiem kursu o przeszło 16 proc. oraz kapitalizacją na poziomie niewiele ponad 2 mln zł - tak 25-letnią obecność na warszawskiej giełdzie kończy upadła Elektrobudowa. Jeszcze kilka lat temu firma z Katowic należała do czołowych grup budowlanych w Polsce.

  • Elektrobudowa należała do najważniejszych spółek na rynku budownictwa energetycznego w Polsce, odnoszących sukcesy również na rynkach zagranicznych.
  • Bezpośrednią przyczyną upadku firmy były problematyczne kontrakty dla PKN Orlen oraz Taurona, z powodu których od spółki odwróciły się również instytucje finansowe.
  • Próby wyjścia na prostą okazały się nieskuteczne. Kluczowe działalności Elektrobudowy - produkcyjną i budowlano-montażową - wydzierżawiła od syndyka Grupa Zarmen. Zależna spółka Energotest została natomiast sprzedana niemieckiemu SPIE.
Czwartek (8 kwietnia) był ostatnim dniem notowań Elektrobudowy na GPW. W piątek jej akcje zostaną wycofane z obrotu na warszawskim parkiecie. To pokłosie decyzji sądu o uprawomocnieniu się z dniem 8 października 2020 r. upadłości.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (17)

Do artykułu: Smutny finał giełdowej historii. Upadła Elektrobudowa gasi światło

  • Wojtek 2021-04-10 00:16:30
    Jestem absolwentem tej szkoły i tego zakładu pracy. Pozdrawiam wszystkich. Rocznik 1979
  • Men 2021-04-09 21:44:31
    Firmę dobili też sami pracownicy sądząc sié z nią w finlandii.
  • Artur 2021-04-09 15:10:15
    Orlen na Polskim rynku wykonawczym niejednego już wykończył, agresywne podejście do wykonawców, szczególnie tych Polskich udowadnia że obecne władza... ale i poprzednia ma gdzieś Polski przemysł i budowanie polskiego rynku dostawców technologii. Bez prywatnych firm Polski przemysł nie będzie istniał.
  • i co z tego 2021-04-09 12:38:13
    Juz dawno kiedyś mówiłem, że jak sie czegoś nie umie to nie powinno sie brać za roboty. Podwykonawcy wszystkiego nie zrobią....
  • Łukasz 2021-04-09 09:55:44
    Jest to mega przykre. Byłem ich akcjonariuszem. Najgorsze, że firmę pogrążył Orlen, firma pod Państwową kuratelą, która wydaje miliardy na pierdoły, a nie potrafiła polubownie podejść do sporu, tym bardziej, jak pokazują już wydane wyroki sądu, nie mieli wiele w tym racji. Spóźniona czy nie, ale instalacja została oddana do użytku, Orlen z niej korzystał, więc niepłacenie w takim przypadku, to była wg mnie bezczelność. Pokazuje to też prawdziwe intencje PiSu, gdzie, wydaje się to aż niemożliwe, ale tylko własne interesiki małych ludzi się liczą. Strasznie szkoda firmy, bo doświadczenie miała duże, a roboty w energetyce od groma na najbliższe dekady. :(
    • Silesiaman 2021-04-11 12:08:01
      PiS to neoSanacja. Robi to samo co Sanacja na Górnym Śląsku sto lat temu - wsadza swoich ludzi, wyprowadza pieniądze, niszczy przemysł.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.200.117.166
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!