PARTNERZY PORTALU

Takie ma być Rafako kierowane przez Jerzego Wiśniewskiego

Takie ma być Rafako kierowane przez Jerzego Wiśniewskiego
Celem PBG - podobnie jak wierzycieli, obligatariuszy, akcjonariuszy, w tym Polskiego Funduszu Rozwoju - jest wzrost wartości Rafako - podkreśla Jerzy Wiśniewski. fot. PTWP (Tomasz Elżbieciak)
 • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
 • Autor: wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)
 • Dodano: 23-11-2018 06:02

Wierzę, że jest możliwa odbudowa wartości akcji do poziomu niemal 10 zł za walor, którego Rafako było bliskie jeszcze w marcu 2017 r. To jest mój cel i m.in. dlatego zostałem prezesem firmy - powiedział Jerzy Wiśniewski portalowi WNP.PL. W obszernej rozmowie nakreślił swoją wizję i najbliższe plany holdingu PBG, w którym Rafako ma być wiodącym podmiotem.

 • Rafako nawiązało współpracę z Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe, z którym wspólnie planuje startować w konsorcjach w kolejnych przetargach na budowę bloków energetycznych.
 • Po zakończeniu budowy bloku 910 MW w Elektrowni Jaworzno III część kadr wyspecjalizowanych w zarządzaniu dużymi projektami ma wesprzeć ekspansję Rafako w sektorze gazowym - kluczowym dla dalszego rozwoju grupy.
 • PBG dopuszcza możliwość startowania w wybranych przetargach na budowę stadionów. Natomiast Rafako rozwija wciąż projekt autobusu elektrycznego i chce go doprowadzić do końca, czyli do homologacji.

Przypomnijmy, że 30 października doszło gruntownych zmian w zarządzie Rafako. W fotelu prezesa spółki Jerzy Wiśniewski zastąpił Agnieszkę Wasilewską-Semail, która po czterech latach kierowania firmą z Raciborza objęła stanowisko wiceprezesa.

Zarząd Rafako został ograniczony z pięciu do trzech osób i ma skupić się na tematach strategicznych. Natomiast byli członkowie zarządu - już jako dyrektorzy - będą kierować realizacją i akwizycją nowych projektów z poziomu nowo utworzonych pionów.

Na pierwszej linii

Dla Jerzego Wiśniewskiego, założyciela, prezesa i głównego akcjonariusza PBG, objęcie funkcji szefa Rafako to powrót na pierwszą linię biznesowego frontu.

Przez ostatnie lata był raczej niewidoczny, bo to właśnie zależne Rafako praktycznie przejęło całą bieżącą aktywność grupy. Samo PBG, nawet po zakończeniu we wrześniu 2016 r. postępowania upadłościowego, nie było w stanie wrócić na rynek budowlany.
- Zaczynaliśmy PBG w garażu, w kilka osób, bez fajerwerków. Rozwijaliśmy tę firmę dzień po dniu, rok po roku. Później giełda umożliwiła nam ogromny skok w rozwoju. Niestety wejście w kontrakty związane z Euro 2012 pogrążyło nas - podkreślił Wiśniewski.

Wciąż ma żal, że choć - mimo dużych trudności na rynku - konsorcja PBG wybudowały wówczas trzy z czterech stadionów, w tym warszawski Narodowy, wszyscy odwrócili się od jego grupy.

- Niezależnie od tego, jak można mnie oceniać, w którymś momencie postanowiłem, że dla honoru i obrony wielkich rzeczy, które zrobiłem rynkowo, wrócę i będę walczył - zaznaczył Wiśniewski.

- Ugody zawarte po latach w sprawie Stadionu Narodowego i autostrad dowiodły, że to nie tyle PBG było winne problemom na tych budowach, co nagły wzrost cen i otoczenie prawne kontraktów - wskazał.
Dodał przy tym, że PBG restrukturyzowało się przez sąd i porozumienie z wierzycielami, a nie przez dokapitalizowywanie i publiczne wsparcie.

- Myśleliśmy, że prawo będzie nam pomagać, ale mocno się pod tym względem rozczarowaliśmy. Bycie firmą w upadłości układowej jest piętnem, które odcina dostęp do rynku i finansowania - powiedział prezes.

- Uznaliśmy, że nie możemy dłużej tracić czasu i w pewnym momencie zmieniliśmy strategię. Postanowiliśmy wszystko co dobre przenieść na zdrowe aktywo, czyli Rafako - dodał.

Cel: odbudować wartość

W ramach tej strategii, której główne założenia ogłoszono w kwietniu, PBG ma być spółką holdingową, która poprzez wzrost wartości Rafako będzie w stanie ostatecznie wywiązać się z warunków układu z wierzycielami.

To duże wyzwanie, gdy patrzymy na notowania giełdowe raciborskiej spółki.

Co prawda cały sektor budowlany nie cieszy się od kilku kwartałów najlepszym sentymentem u inwestorów, ale wartość akcji Rafako w ostatnich miesiącach - mimo wciąż w miarę przyzwoitych wyników finansowych - spadła do najniższego poziomu w historii.

Zdaniem Wiśniewskiego wpływ na tę sytuację ma wiele czynników, niekoniecznie związanych z wynikami spółki i jej perspektywami.

- Wierzę, że jest możliwa odbudowa wartości akcji do poziomu niemal 10 zł za walor, którego Rafako było bliskie jeszcze w marcu 2017 r. To jest mój cel i m.in. dlatego zostałem prezesem firmy - podkreślił prezes.
- Celem PBG - podobnie jak wierzycieli, obligatariuszy, akcjonariuszy, w tym Polskiego Funduszu Rozwoju - jest wzrost wartości Rafako. Obecnie PBG spłaca raty układu ze środków pochodzących z dezinwestycji nieruchomości i innych aktywów grupy - dodał.  

Energetyczny sojusz

Energetyka wciąż pozostaje dominującym źródłem przychodów Rafako, a zatem i całej grupy PBG. Główny wpływ na to ma przede wszystkim mocno zaawansowana budowa nowego bloku 910 MW w Elektrowni Jaworzno III. Za rok warty 4,5 mld zł netto kontrakt dla Tauronu ma dobiec końca.

Aktualnie Rafako bierze udział w przetargu na budowę bloku energetycznego dla Grupy Azoty w Puławach, a także zastanawia się nad udziałem w przetargu JSW na blok opalany gazem koksowniczy w Koksowni Radlin.
Ciekawe mogę być także dalsze perspektywy, bo - jak przyznał Wiśniewski - pod tym kątem Rafako udało się pozyskać mocnego partnera.

- Nawiązaliśmy współpracę z Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe, z którym wspólnie planujemy startować w konsorcjach w kolejnych przetargach na budowę bloków energetycznych - poinformował prezes.

Mitsubishi Hitachi jest jednym z głównych dostawców technologii dla energetyki, obok takich koncernów jak Siemens, Doosan oraz General Electric, a także głównym wykonawcą nowych bloków energetycznych w Kozienicach, Turowie i Żeraniu.

Kotły zostają w Rafako

Na wiosnę w zaktualizowanej strategii Rafako wskazano, że firma rozważa wydzielenie Zakładu Produkcji Kotłów w formie spółki zależnej, będącej w 100 proc. własnością Rafako.

Wiśniewski, pytany o ten plan, wskazał, że nie zostanie on zrealizowany. Jak podkreślił, wytwórnia kotłów ma pozostać w strukturach Rafako.

- To ostatnia tej klasy wytwórnia kotłów energetycznych w Unii Europejskiej. Choć rynek energetyki węglowej w Europie będzie się kurczył, to wciąż będzie ona generować zamówienia na kotły czy części ciśnieniowe. Do tego dochodzą też kotły dla spalarni odpadów - stwierdził prezes.

W przyszłości w sektorze energetycznym Rafako ma skupiać się na blokach gazowo-parowych, instalacjach ochrony środowiska oraz modernizacjach istniejących bloków węglowych.

- Wiadomo, że rynek energetyki węglowej będzie się systematycznie zmniejszał. Dlatego będziemy mocno przygotowywać Rafako do rynku inwestycji w sektorze gazowym - zapowiedział Wiśniewski.

Gazowa droga rozwoju

W ramach obowiązującej strategii Rafako ma przejąć od PBG kompetencje w sektorze gazowym.

Odbędzie się to poprzez połączenie spółek Rafako Engineering (51 proc. zależna od Rafako oraz w 49 proc. od PBG oil and gas), PBG oil and gas (100 proc. należy do PBG) oraz PGL Dom (100 proc. należy do Rafako). Większościowy pakiet w połączonym podmiocie obejmie Rafako
- Otrzymaliśmy akceptację wierzycieli, obligatariuszy oraz instytucji finansujących na działanie związane z przeprowadzeniem połączenia. Wkrótce będziemy występować po zgody formalne, po których możliwe będzie dokonanie transakcji - podał Wiśniewski.

Rafako udało się jak na razie pozyskać jeden kontrakt na budowę gazociągu dla Gaz-Systemu na odcinek Goleniów - Płoty za ponad 153 mln zł brutto.

Przetarg na odcinek Pogórska Wola - Tworzeń, który Rafako w konsorcjum z PeBeKa wygrało ofertą wartą 845 mln zł brutto, został ostatecznie unieważniony. W ostatnich dniach Rafako wygrało jednak warty ponad 207 mln zł brutto przetarg na budowę tłoczni Kędzierzyn.

Wiśniewski wiąże duże nadzieje z inwestycjami w gazownictwie. Jak wskazał, Polska chce całkowicie odwrócić kierunki, z których pozyskuje to paliwo.

Ponadto wciąż zużywamy znacznie mniej gazu od krajów Europy Zachodniej, a żeby to zmienić potrzebna jest dywersyfikacja dostaw oraz wzrost krajowego wydobycia. To wszystko oznacza natomiast potrzebę ogromnych inwestycji na długie lata.
- Sektor gazowy w Polsce to nie tylko gazociągi. Nasza uwaga koncentruje się też na tłoczniach, magazynach, kopalniach czy rozbudowie terminalu LNG - podkreślił prezes.

Przypomniał, że grupa ma doświadczenia nie tylko z budowy terminalu w Świnoujściu, ale też wybudowała m.in. kopalnię ropy i gazu Lubiatów-Międzychód-Grotów.

- Mamy też duży kapitał ludzki w postaci kadr, które zdobyły doświadczenie na budowie bloku w Jaworznie. Ten kontrakt kończy się za rok - powiedział Wiśniewski.

- Kadry, wyspecjalizowane w zarządzaniu tym dużym kontraktem, będziemy chcieli częściowo przesunąć też na projekty EPC w sektorze gazowym. Nie chcemy stracić ludzi, którzy mają unikatowe doświadczenia - wyjaśnił.

Rewizja strategii bez zmian kierunku

Zapowiadana we wrześniu - jeszcze przez poprzednią prezes - rewizja strategii Rafako wkrótce ma zostać ogłoszona. Wiśniewski wskazał, że nie będą to jednak zmiany związane z kierunkiem strategii.

- Chodzi jedynie o akcent dotyczący perspektyw rynku w obu naszych strategicznych segmentach działalności i umacnianie kompetencji Rafako w branży oil&gas. Podtrzymujemy też, że Rafako ma osiągnąć zdolność do wypłaty dywidendy w 2020 r. - wyjaśnił prezes.

Odnosząc się do rynków eksportowych przypomniał natomiast, że Rafako realizuje obecnie kontrakt na budowę elektrociepłowni na biomasę w Wilnie.

Natomiast zakres spółki w przypadku zlecenia na dwa bloki węglowe w Indonezji obejmuje dostawę i nadzór nad montażem części technologicznej tych bloków.

Spółka realizuje także kontrakt na mały terminal LNG w Finlandii. Wśród rysujących się perspektyw wskazał z kolei przetarg na blok węglowy w Kosowie o mocy 450 MW.

Autobusy nie zastąpią kotłów

W ostatnich kwartałach Rafako informowało, że pracuje nad projektem autobusu elektrycznego.

Wiśniewski, pytany o to przedsięwzięcie, wskazał, że spółka wciąż rozwija ten projekt i chce go doprowadzić do końca, czyli do homologacji.

- Pracuje nad tym zespół ludzi, których pozyskaliśmy z branży automotive. Jednocześnie szukamy najlepszej opcji na dalszą przyszłość tego projektu. Rozważamy m.in. pozyskanie partnera lub sprzedaż całego lub części projektu - podał prezes.
- Na pewno nie należy zakładać scenariusza, w którym Rafako samodzielnie będzie produkować autobusy elektryczne lub ich podzespoły, choćby w fabryce w Raciborzu. Uruchomienie takiej produkcji wymagałoby ogromnych nakładów finansowych - podkreślił.

Stadionowa furtka

Na początku października unieważniono przetarg na budowę stadionu miejskiego w Szczecinie, w którym najtańszą - wartą prawie 390 mln zł brutto - ofertę miało konsorcjum spółki Doraco i PBG.

Wiśniewski wyjaśnił, że z propozycją wspólnego startu wyszła firma Doraco, gdyż PBG posiada referencje i doświadczenia z rozbudowy stadionów, na których w trakcie inwestycji były prowadzone rozgrywki.

- Uzgodniliśmy z partnerem bezpieczne warunki, bo w zasadzie to kontrakt Doraco. Zamierzamy złożyć też wspólnie ofertę w powtórnym przetargu na ten stadion. Udziały w konsorcjum wynoszą po 50 proc. - powiedział prezes.
PBG nie wyklucza, że w przyszłości na podobnych, bezpiecznych dla firmy warunkach, może startować do innych przetargów stadionowych.

- W końcu wybudowaliśmy trzy największe stadiony w Polsce - w Warszawie, Gdańsku i Poznaniu. Ale żeby było jasne: na pewno nie wejdziemy w kontrakty czysto budowlane, żadne drogi i autostrady - podsumował Wiśniewski.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SPÓŁKI

KOMENTARZE (18)

Do artykułu: Takie ma być Rafako kierowane przez Jerzego Wiśniewskiego

 • nordek 2019-04-08 09:18:46
  Wiśniewski musi być dobrze umocowany i pewny siebie jak każe pisać takie bzdury.Wykończył wszystko co miał, zostalo tylko Rafako gdzie zatrudnił swoich ludzi bo PBG już nie ma kasy.Zamiast zdobywać kontraktu opowiada dyrdymaly o autobusach , muzeum Rydzyka .Czy nie widzi ,że całą branża smieje się z niego i jego żołnierzy
 • 910MW 2018-12-19 19:53:27
  Szanowni Pracownicy z Rafako, zacznijcie rachunek sumienia od siebie. Ciągle nażekacie że jest coraz gorzej a tym czasem miałem okazję zobaczyć Państwa profesjonalizm w nadzorze prac montażowych na budowie... Na tym zakończę i zwieszę głowę bo brak słów...
 • Smutny 2018-12-13 19:50:40
  Ile jeszcze rodzin pracowników będzie miało problem przez tego pana?
 • Waldemar 2018-12-03 09:30:01
  Tak się składa, że od momentu, w którym "kupił" pan Rafako jest coraz gorzej. Co pan chce ratować? Może ma pan inna definicje ratunku, ale Energomontaż i Hydrobudowe też pan ratował?
 • Nordek 2018-11-30 18:03:13
  Bzdury pijarowe i tyle

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.232.96.22
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
WNP - Portal gospodarczy

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!