PARTNERZY PORTALU

Tej rewolucji w budownictwie nie da się zatrzymać

Budynki odpowiadają za ok. 40 proc. emitowanego CO2, a także ok. 40 proc. zużywanej energii. fot. Shutterstock

Nie możemy lekceważyć wyśrubowanych celów, które Unia Europejska ustaliła pod kątem efektywności energetycznej budynków. Tym bardziej, że stosowanie najnowszych technologii zwraca się z nawiązką w trakcie eksploatacji obiektów.

 • Takie wnioski płynęły z dyskusji pt. „Energetyczna rewolucja w budownictwie”, która odbyła się podczas drugiego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
 • Przypomnijmy, że Unia Europejska postawiła sobie bardzo ambitne cele dotyczące zużycia energii w budynkach. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady Europy zobowiązała kraje członkowskie do budowy po 31 grudnia 2020 r. budynków o niemal zerowym zużyciu energii zewnętrznej.
 • Natomiast od początku 2019 r. te przepisy obowiązują już dla budynków publicznych. W takich krajach jak Austria, Szwajcaria czy Niemcy już obecnie większość nowych budynków ma charakter pasywny lub zeroenergetyczny.

„Unijnego przymusu” aby inwestować w efektywność nie potrzebował katowicki GPP Business Park. Spółka, na której czele stoi Mirosław Czarnik, od 2012 r. oddała do użytku trzy energooszczędne biurowce, które noszą nazwy Goeppert-Mayer, Stern i Alder - od nazwisk noblistów wywodzących się ze Śląska. Budowa czwartego - plus energetycznego - zakończyła się na początku tego roku.

Czarnik podkreślał, że do wyznaczanych norm UE należy się dostosowywać najszybciej, jak tylko jest to możliwe. Prezes wyraził obawę, że Polska z powodu zaniedbań będzie musiała występować do Komisji Europejskiej o przesunięcie terminów, który wyznaczono w temacie efektywności budynków.

Dorota Jezierska, dyrektor sprzedaży ogrzewnictwa w Danfoss Poland, zaznaczyła, że w unijnych przepisach dokładnie wskazano wytyczne, którymi należy się kierować w zakresie efektywności energetycznej.

Jak dodała, dostępne rozwiązania dotyczące automatyki budynków pozwalają na bardzo dużą regulację i optymalizację zużycia energii zarówno w budynkach publicznych, jak i mieszkalnych.

Jezierska zaznaczyła, że cyfryzacja budynków, a także odpowiednie czujniki pozwalają kształtować indywidualne warunki oświetlenia czy klimatyzacji nawet w otwartych przestrzeniach biurowych. To natomiast przekłada się na lepsze samopoczucie i wydajność pracowników.

Jacek Siwiński, prezes Velux Polska, stwierdził, że rygorystyczne podejście UE do efektywności energetycznej to pozytywne działanie, gdyż bez niego trudno będzie osiągnąć cele związane ze zmniejszeniem zapotrzebowanie na energię, a także obniżaniem emisji CO2.

Siwiński dodał, że budynki odpowiadają za ok. 40 proc. emitowanego CO2, a także ok. 40 proc. zużywanej energii. Z drugiej strony ich standard oraz komfort wpływają na zdrowie, a także wydajność pracy czy nauki.

Prezes zwrócił również uwagę, że jeśli unijne przepisy mają zostać skutecznie zaimplementowane, to konieczne jest dokładne kontrolowanie jakości materiałów i urządzeń, które stosuje się w budownictwie.

Jan Deja, dyrektor biura Stowarzyszenia Producentów Cementu, podkreślił, że „najtańsza energia to ta, której nie zużyjemy”. Dodał, że wysokiej jakości beton pozwala na osiągnięcie bardzo wysokich parametrów termicznych, a także estetycznych.

Dyrektor stwierdził również, że nadszedł czas, aby mimo wciąż złych skojarzeń z wielką płytą „przeprosić się z prefabrykacją”, która w nowoczesnym wydaniu pozwala na sprawne wznoszenie bardzo efektywnych budynków.

Jak zaznaczył Deja, polscy producenci prefabrykatów w minionych latach eksportowali swoje wyroby przede wszystkim do Skandynawii i Niemiec.

Wzrost kosztów materiałów, robocizny oraz niedobór rąk do pracy sprawił, że już obecnie wznoszenie w Polsce prefabrykowanych budynków może być nie tylko szybsze, ale też konkurencyjne cenowo. To natomiast może pozwolić nam zwiększyć tempo redukcji niedoboru mieszkań.
×

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Zarejestruj się!

KOMENTARZE (8)

Do artykułu: Tej rewolucji w budownictwie nie da się zatrzymać

 • żmuda 2019-05-17 14:04:12
  Teraz najważniejsze jest tempo budowy i energooszczędność powstałego domu. Nie dziwne, że prefabrykacja jest coraz popularniejsza, bo załatwia obie te sprawy. Domek powstaje w kilka miesięcy a i na ogrzewaniu czy klimatyzacji można sporo zaoszczędzić
 • Energet 2019-05-15 07:20:37
  To ja zadam pytanie. Czy myliło się setki tysięcy inwestorów budujących nieefektywne (jakoby) energetycznie domy wg starych norm (mogli przecież budować te nowoczesne) czy może mylą się twórcy nowych norm zużycia energii z UE? Bo o żadnej rewolucji nie ma tu mowy, jest tylko kolejna dyrektywa nakazująca robić coś wbrew ekonomii.
  • Luk 2019-05-15 12:11:38
   Dom (wolnostojący) to luksus. Janusze musieli sobie i innym udowodnić, że odnieśli "success" a ten mierzy się wielkością... chałupy. Mieli z 300 tys. z czego max. połowa w gotówce, a reszt za dotychczasowe mieszkanie i rzucali się do budowy domu pod 300m2 (bo nie po to buduję, żeby się jak bloku gnieść). W połowie puchli, bo kasa kończyła się na etapie dachówki albo okien. Potem było szukanie kredytu. O myśleniu o efektywności energetycznej - nawet nie było mowy. Potem było drugie zdziwko, kiedy wreszcie zamieszkali i przyszło tę kubaturę ogrzać (a raty trzeba było płacić). Kiedy szukałem mieszkania, to na moje pytania o efektywność energetyczną budynku wznoszonego przez dewelopera, ci odpowiadali a po co to panu? W apartamentowcu (uwaga! 1 przykazanie dewelopera: nie mów klientowi że budujesz blok) sąsiedzi pana ogrzeją. Tak więc - uważam obecne regulacje za bardzo potrzebne, bo wbrew temu co wszem i wobec się mówi, ludzie nie całkiem potrafią kalkulować.
   • Energet 2019-05-15 12:25:42
    Kolejny etap socjalizmu: 1. Ludzie mają mieć limitowaną wielkość mieszkań i domów!!!!! Taki wniosek wyciągam z pana wypowiedzi. Ci straszni ludzie chcą mieć większe domy. Łobuzy. Do łagrów z nimi. 2. Ludzie są wg pana głupi i nie potrafią wybrać pomiędzy nakładami na dom i kosztami eksploatacji. I dotyczy to także inwestorów instytucjonalnych bo i ci nie pchali się do realizacji nowych norm wg własnej woli bez przymusu. No tępe społeczeństwo w przeciwieństwie do oświeconych urzędników i ekologów. 3. Niech pan zrobi jeden audyt i policzy optymalną (czyli opłacalną) grubość izolacji to może zrozumie pan o czym ja piszę.
   • Luk 2019-05-15 15:51:07
    @Energet - No, ciekawostka. Każda regulacja to dla Polaków socjalizm. W takim razie takie USA to komunizm, bo tam przepisy regulują np. maksymalną wielkość nieruchomości, powierzchnię dachu, jego kolor, materiał no po prostu totalitaryzm osadniczy. A co powiedzieć o Szwajcarii? Tam, w miejscowości w której byłem, nawet kąt posadowienia budynku wobec sąsiada jest uregulowany tak, by domy które powstaną tworzyły fasadami idealny łuk. Świetny jest ten zabieg ekstremalizacji, który Pan zastosował: krytykowane jest niedostosowanie aspiracji do możliwości - wniosek ludzie powinni ograniczyć wielkość budowanych/kupowanych nieruchomości - ekstremalizacja wniosku: chce ludzi w celach pozamykać. Co do kalkulacji - to już sensowniejszy argument (sam audyt energetyczny da tylko parametr do tej kalkulacji). Pytanie jaki przyjąć okres użytkowania? W jakim okresie musi się zwrócić inwestycja w dodatkową izolację/uszczelnienie/wentylację? 5 lat? 15 lat? Co przyjąć jako punkt wyjściowy? Dotychczasowe regulacje/normy? Które? Ostatnie, czy te z lat 70' ? Uwzględnić utratę wartości nieruchomości i kwestię starzenia technologicznego budynków w tym kontekście (dom nowocześniejszy będzie mniej tracił na wartości przyjmując inne parametry ceteris paribus) ? Jak sobie dobierzemy parametry - tak nam wyjdzie. Nadal uważam, że sens mają regulacje, które spowodują większe nakłady na wydajność energetyczną budynku, a mniejsze na metraż (jeśli inwestor nie ma odpowiednich zasobów by oba parametry podnieść).
   • rew 2019-05-16 13:03:07
    Duże domy niech mają ludzie, których na to stać. Tymczasem ogromne domy budują tacy, co potem siedzą w 15 stopniach zimą, bo gaz drogi :D
  • ziom 2019-05-16 14:40:15
   tak mylili się, odpowiadając na pytanie, ale bardziej trafne będzie powiedzieć że raczej nie mieli wiedzy w temacie i warto dodać że kiedyś za dom w podwyższonym standardzie trzeba było zapłacić sporo więcej, teraz różnica jest mniejsza i zwraca się jeszcze szybciej, no i do tego nie bardzo komu było budować te domy niskoenergetyczne, nie jest to wiedza tajemna, ale kilka rzeczy trzeba przewidzieć na etapie projektu i dobrze wykonać, i większość lokalnych ekip budowlanych może sobie z tym nie poradzić i coś schrzanić
   • Murek 2019-05-17 10:02:19
    Z tą wiedzą różnie bywało. Wujek budował dom 14 lat, choć miał mieszkanie trzypokojowe na 4 osobową rodzinę. Wybudował dom ponad 170m2 użytkowej + garaż i jakiś składzik na narzędzia. Działka jest szczelnie wypełniona. Mówiliśmy mu, żeby zainwestował w ocieplenie - ale nie, on ma deputat, to go koszty nie obchodzą. Nim skończył budować kuzynka i kuzyn się wyprowadzili na swoje, wujka z kopalni zwolnili, deputatu nie ma, dom nieocieplony i siedzi sfrustrowany. Ciotka nic przy nim nie gada, ale mamie powiedziała, że żałuje, bo tam gdzie mieszkali znali ludzi, a teraz z sąsiadów tylko jakąś tam dalszą rodzinę wujka, która mieszka niedaleko. Marzył jej się ogródek, a nie dość że nie ma na niego miejsca, to nie ma nawet pieniędzy, żeby kwiatki pod płotem posadzić - bo tu płot trzeba zmienić na kuty, bo tu balustrady trzeba porobić (choć na poddaszu nikt praktycznie nie mieszka), bo to kafle do garażu trzeba kupić... a to i tak ciężko wysupłać bo na ogrzanie schodzi 8 ton węgla, jak zima nie jest zbyt długa.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.204.200.74
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
WNP - Portal gospodarczy

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!