Velux to jedna z niewielu grup przemysłowych w Polsce, która przyjęła strategię zrównoważonego rozwoju z konkretnym, tak bliskim, terminem osiągnięcia neutralności wobec klimatu. Firma zobowiązała się, że od 2030 roku działać będzie tak, by nie powodować nowej emisji CO2. W ostatnich latach jej emisje gazów cieplarnianych spadały rok do roku o dwucyfrowe wartości procentowe.
- W polskich zakładach międzynarodowej grupy Velux redukcja była największa – porównaniu z bazowym 2007 r. spadła o 79 proc. W porównaniu z 2017 r. została ona zmniejszona o 49,4 proc.
- Polskie spółki grupy Velux zmniejszyły w 2019 r. emisję gazów cieplarnianych aż o 58,8 proc. rok do roku. Największy efekt redukcji przyniosło zwiększenie do 90 proc. kupowanej zielonej, certyfikowanej energii.
- Do 2030 r. działalność firmy Velux ma być neutralna pod względem śladu węglowego. Rozwinięciem tego celu jest zobowiązanie do neutralizacji do 2041 r. emisji CO2 wytworzone od początku działalności firmy.
Rok 2020 był początkiem przyspieszenia przez grupę Velux wdrażania rozwiązań pozwalających sprostać globalnym wyzwaniom środowiskowym. Chodzi o przeciwdziałanie się zmianom klimatycznym i degradacji przyrody, zgodnie z Celami Zrównoważonego Rozwoju ONZ (SDGs). Poprzeczka wisi wysoko – na spełnienie tych obietnic grupa ma zaledwie 10 lat.
Okna i społeczna odpowiedzialność
Grupa Velux i spółki siostrzane działające w Polsce należą do duńskiego holdingu VKR Holding A/S, produkującego okna dachowe, pionowe i świetliki, a także produkty wykorzystujące energię słoneczną.Jej głównym akcjonariuszem, mającym 80 proc. udziałów, jest fundacja społeczna Villum Fonden; pozostałe 20 proc. należy do rodziny założyciela firmy - Villuma Rasmussena.
Fundacja VF otrzymuje około 90 proc. rocznej dywidendy, a uzyskane środki przeznacza na cele społeczne, także w Polsce. Od 2003 r. do 2019 r. była to kwota 133 mln zł, która przeznaczona została głównie na projekty dotyczące wyrównywania szans dzieci i młodzieży zagrożonej lub wykluczonej społecznie (od 2018 r. – na edukację zawodową młodzieży).
Velux wraz ze spółkami siostrzanymi jest obecny w Polsce od 1990 roku. W 1998 r. rozpoczął produkcję, zarówno na rynek polski, jak i rynki zagraniczne. Grupa i spółki siostrzane zatrudniają 4000 osób, w tym większość w czterech zakładach. W Gnieźnie działa spółka NB Polska (ma dwie fabryki, produkują okna dachowe oraz okucia), w Namysłowie spółka NM Polska produkuje okna dachowe oraz kołnierze aluminiowe, a w Wędkowach koło Tczewa spółka Dovista Polska zajmuje się produkcją okien fasadowych i drzwi marek Velfac i Rationel.
Ponadto do grupy kapitałowej Velux należą warszawskie spółki Velux Polska i Altatarra Polska, sprzedające okna oraz Jet Grupa Polska we Wrześni, sprzedająca systemy doświetleń do budynków komercyjnych.
W poniższych zestawieniach o emisjach GHG, przychodach ze sprzedaży i zatrudnieniu – podajemy dane dla spółek: Velux Polska oraz produkcyjnych - NB Polska i NM Polska, czyli bez spółki Dovista Polska, Altatarra Polska, Jet.