W lipcu rok do roku spadek produkcji budowlano-montażowej o prawie 11 proc.

W lipcu rok do roku spadek produkcji budowlano-montażowej o prawie 11 proc.
W lipcu 2020 wartość produkcji budowlano-montażowej obejmująca roboty inwestycyjne była, jak podał GUS, niższa o 12,1 proc. w porównaniu z lipcem poprzedniego roku Fot. Shutterstock

Według wstępnych danych w lipcu 2020 produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) zrealizowana w Polsce przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób była niższa o 10,9 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2019 roku (przed rokiem wzrost o 6,6 proc. ) oraz niższa o 3,6 proc. w stosunku do czerwca 2020 roku (przed rokiem wzrost o 5,8 proc.) – poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS).

  • Według danych GUS w lipcu 2020 w porównaniu z czerwcem 2020 roku zmniejszenie wartości robót zanotowano we wszystkich działach budownictwa.
  • Wartość produkcji budowlano-montażowej obejmująca roboty inwestycyjne w lipcu 2020 była niższa o 12,1 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku- poinformował GUS.
  • W okresie styczeń-lipiec 2020 roku wartość robót inwestycyjnych była, jak podał GUS, na podobnym poziomie jak w analogicznym okresie 2019 roku. 

GUS podał ponadto, że w lipcu 2020 w stosunku do lipca 2019 roku zmniejszenie wartości produkcji budowlano-montażowej zaobserwowano dla jednostek wykonujących roboty budowlane specjalistyczne (o 2,9 proc. ), zajmujących się budową budynków (o 7,6 proc.) oraz realizujących budowę obiektów inżynierii lądowej i wodnej (o 16,9 proc. ).

Zobacz także: Budimex Nieruchomości: popyt na mieszkania nie spada

- W porównaniu z czerwcem 2020 roku zmniejszenie wartości robót zanotowano we wszystkich działach budownictwa, w jednostkach wykonujących roboty specjalistyczne – 1,8 proc., specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej – 2 proc., realizujących prace związane z budową budynków – 7,1 proc.- poinformował GUS.GUS wskazuje, że w okresie styczeń-lipiec 2020 roku w odniesieniu do tego samego okresu 2019 roku zwiększenie wartości (o 1,1 proc.) produkcji budowlano-montażowej wystąpiło w przedsiębiorstwach zajmujących się wykonywaniem robót specjalistycznych.

Czytaj także: GUS: mieszkań przybyło, ale pozwoleń i rozpoczętych budów mniej

Natomiast firmy, których podstawowym rodzajem działalności była budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej oraz budowa budynków, zanotowały spadek odpowiednio o 0,6 proc. i 1,4 proc. 

- Wartość produkcji budowlano-montażowej obejmująca roboty inwestycyjne w lipcu 2020 była niższa o 12,1 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku (w 2019 r. wzrost o 6,6 proc.), natomiast wartość robót o charakterze remontowym zmniejszyła się o 9 proc. (w 2019 r. wzrost o 6,6 proc.) – podał GUS.

GUS poinformował też, że w okresie styczeń-lipiec 2020 roku wartość robót inwestycyjnych była na podobnym poziomie jak w analogicznym okresie 2019 roku zaś robót remontowych spadła o 1,3 proc, wobec wzrostów analogicznych robót o 8 proc. i 4,8 proc. w 2019 roku.Dynamika produkcji budowlano-montażowej w lipcu 2020 (w cenach stałych) w porównaniu do przeciętnej miesięcznej wartości z roku 2015 wyniosła 116,8. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, produkcja budowlano-montażowa w lipcu 2020 ukształtowała się na poziomie niższym o 8,5 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem 2019 roku i o 3,6 proc. niższym w porównaniu z czerwcem 2020 roku.

- Produkcja budowlano-montażowa pobiła nawet naszą pesymistyczną prognozę (-6,4 proc. rok do roku wobec konsensusu spadku o 4 proc. rdr) i spadła w ujęciu rocznym o 10,9 proc. - napisał Piotr Bartkiewicz z Pekao. - Skorygowanie o czynniki sezonowe i kalendarzowe nie poprawia obrazu i tutaj spadek wyniósł -3,6 proc. miesiąc do miesiąca - dodał. Jego zdaniem produkcja budowlana jest już o 15 proc. niższa niż przed pandemią, pomimo że budownictwo nie było objęte praktycznie żadnymi epidemicznymi restrykcjami.

Wedle Bartkiewicza słabość budownictwa bierze się z trzech czynników.

- Po pierwsze, bezprecedensowo ciepła zima spowodowała przesunięcie wielu prac w czasie i ich kumulację w miesiącach, w których zazwyczaj nie są realizowane - ocenił.

Drugim czynnikiem - według eksperta - jest to, że w wyniku oddawania niektórych inwestycji drogowych do użytku w inwestycjach infrastrukturalnych pojawiła się luka, która może potrwać kilka miesięcy, przynajmniej do zakończenia fazy projektowej inwestycji realizowanych w formule "Projektuj i buduj".

- Po trzecie (i najważniejsze), pandemia i związana z nią recesja w sposób drastyczny i negatywny wpłynęła na inwestycje prywatne" - napisał. Zwrócił uwagę, że ich efektywne zamrożenie widać już było w danych szczegółowych za II kwartał, w których budownictwo komercyjne i przemysłowe okazało się szczególnie słabe - napisał w komentarzu Bartkiewicz.

Jego zdaniem te tendencje utrzymają się w kolejnych miesiącach, a realokacja sektorowa, zmiany preferencji np. co do pracy zdalnej oraz gigantyczna niepewność co do sytuacji gospodarczej będą ciążyć inwestycjom prywatnym, a skala ich spadków jest być może najważniejszym pytaniem gospodarczym na drugą połowę roku.

- Pomimo niespodzianek (na plus i na minus), dane lipcowe nie skłaniają nas do zmian naszych prognoz. Potwierdzają bowiem nasze przekonanie co do przebiegu ożywienia i struktury PKB w drugiej połowie roku - podsumował Bartkiewicz.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: W lipcu rok do roku spadek produkcji budowlano-montażowej o prawie 11 proc.

  • Ra 2020-08-21 15:42:19
    To niech opuszczą ceny
  • Miroo 2020-08-21 13:24:09
    Błyskawicznie zostanie odrobione

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.115.114
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!