W Toruniu otwarto nowy most drogowy przez Wisłę

W Toruniu otwarto nowy most drogowy przez Wisłę
Adobe Stock
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: PAP
  • Dodano: 09-12-2013 16:07

Nowy most drogowy przez Wisłę otwarto w poniedziałek w Toruniu. Przeprawa długości 540 m nosi imię gen. Elżbiety Zawackiej, legendarnej kurierki AK i jedynej kobiety "cichociemnej".

Zapraszamy na Międzynarodowe Targi Spawalnicze ExpoWELDING (18-20 października 2022 r.) pod patronatem WNP.PL w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Rejestracja trwa!

"Most nie tylko spina dwa brzegi Wisły, ale łączy także pokolenia, łączy aspiracje i pragnienia ludzi tej ziemi. W przyszłym roku będziemy obchodzić trzy nakładające się na siebie rocznice: 25-lecie polskiej, europejskiej przemiany, która odmieniła oblicze naszej ziemi, 15-lecie obecności w NATO i 10-lecie obecności w UE. Ważne jest nie tylko żeby budować, ale także łączyć, nie tylko brzegi, ale przede wszystkim ludzi" - powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.

Wicepremier podkreślił, że szczególny wyraz ma wybór patronki mostu, gen. Elżbiety Zawackiej. "To osoba szczególna, torunianka i przedstawicielka tego, co w polskim patriotyzmie najpiękniejsze" - dodał.

Piechociński pogratulował władzom miasta, wszystkim zaangażowanym w przedsięwzięcie.

"To było olbrzymie zadanie, spełniające oczekiwania miasta. Otwiera nie tylko dla Torunia, ale całego województwa kujawsko-pomorskiego zupełnie nowe możliwości. (...) Inwestycja połączyła miejscowe społeczeństwo. Tu był wspólny cel, ponad wszelkimi podziałami chciano go zrealizować. To zobowiązuje rząd i jego instytucje, bo najlepszym z najlepszych nie tylko trzeba okazywać wsparcie i zrozumienie, ale inwestować w nich dalej" - mówił wicepremier.

Piechociński zadeklarował, że podejmie starania, aby Toruń dostał poza przyznaną dotacją na inwestycję dodatkowe pieniądze z reszty środków unijnych.

"Na jednym z najbliższych posiedzeń rządu, kiedy będziemy zamykać perspektywę unijną 2007-13, będę apelował do całego rządu, abyśmy z tych +resztówek+, które pozostaną ze środków unijnych, w sposób szczególny miasto Toruń wsparli. Wymiar tego zadania, wydane ponad 700 mln zł do tego nas zobowiązuje" - zaznaczył wicepremier.

Prezydent Torunia Michał Zaleski podkreślił, że nowy most nie tylko zmienia ruch drogowy w Toruniu, ale też otwiera drogę do rozwoju inwestycyjnego lewobrzeżnej części miasta.

W czasie uroczystości otwarcia mostu, na jednym z jego przęseł odsłonięto płaskorzeźbę przedstawiającą gen. Zawacką.

"Chciałbym złożyć podziękowanie za wybór tak ważnej patronki. Jestem przekonany, że jest to wyraz szacunku dla jednej z najbardziej niezwykłych mieszkanek Torunia. Jest to także wybór wartości, które towarzyszyły pani generał, wartości, którym świadczyła całym swoim życiem, począwszy od pracy dydaktycznej i społecznej w II Rzeczypospolitej, służby w konspiracji wojennej i powojennej, poprzez postawę w czasie prześladowań, pracę dydaktyczną, zaangażowanie w Solidarność i niezwykłą aktywność społeczną już w III Rzeczpospolitej" - powiedział prezes IPN Łukasz Kamiński.

Stalowy most ma dwa przęsła łukowe po 270 m długości każde, wsparte na jednej podporze na środku rzeki. Przeprawa o szerokości 30 m ma dwie jezdnie, każda ma dwa pasy ruchu. Z jednej strony mostu zbudowano chodnik dla pieszych, a z drugiej - ścieżkę rowerową. Cała trasa mostowa wraz z dojazdami ma 4,1 km długości.

W trakcie budowy najbardziej skomplikowaną operacją był transport z brzegu przęseł łukowych, z których każdy ma 270 m długości, 50 m wysokości i waży 2,75 tys. t.

Stalowe łuki, wsparte na wieżach montażowych znajdujących się na dwóch barkach, były po kolei transportowane z przybrzeżnych doków w pobliże podpór przęseł mostu, które znajdują się na brzegu i na sztucznej wyspie na środku rzeki. Skomplikowana operacja była prowadzona z wielką precyzją i bardzo powoli, aby nie doszło do przewrócenia się potężnej konstrukcji. W następnym etapie łuki montowano na przęsłach. Najpierw konstrukcje podnoszono przy pomocy urządzeń hydraulicznych na wysokość kilkunastu metrów i potem osadzono w gniazdach podpór.

Budowa mostu rozpoczęła się w listopadzie 2010 r. Początkowo inwestycja miała zostać zakończona 4 lipca 2013 r., ale ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne i niski stan wody w trakcie budowy wydłużono okres realizacji przedsięwzięcia.

Generalnym wykonawcą inwestycji było konsorcjum firm Strabag sp. z o.o. z Pruszkowa (lider) i Strabag AG z Austrii (partner). Wartość całego projektu wyniosła 753 mln zł, z czego dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko to 327 mln zł.

Jest to drugi most drogowy w Toruniu. Pierwsza przeprawa pochodzi z początku XX w. Pierwotnie została wzniesiona w latach 1907-1910 w Opaleniu (obecnie woj. pomorskie), ale w latach 1928-29 rozebrano ją i w częściach przeniesiono do Torunia. Most po dobudowaniu trzech przęseł, oddano do użytku w 1932 r.

 

Zobacz tereny inwestycyjne na sprzedaż na PropertyStock.pl

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: W Toruniu otwarto nowy most drogowy przez Wisłę

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.200.137.63
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!