PARTNERZY PORTALU

Wiele kompetencji Europy w branży chemicznej zniknęło. Bezpowrotnie

Wiele kompetencji Europy w branży chemicznej zniknęło. Bezpowrotnie
Spodziewamy się w tym roku kontynuacji niekorzystnych dla nas zjawisk: braku rytmicznych i gwarantowanych dostaw surowców oraz wzrostu ich cen - mówi Paweł Kisiel. Fot. Atlas

Sezon budowlany w Europie jeszcze nie ruszył - zaczyna się w marcu. Na podstawie dwóch pierwszych miesięcy dostrzegamy pewną stabilizację na rynku. Nie obserwujemy na szczęście eskalacji problemów. Generalnie jednak spodziewamy się w tym roku kontynuacji niekorzystnych dla nas zjawisk: braku rytmicznych i gwarantowanych dostaw surowców oraz wzrostu ich cen - mówi Paweł Kisiel, prezes zarządu Grupy Atlas.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Wielu europejskich producentów surowców do wytwarzania wyrobów chemii budowlanej ogłosiło w ub.r. stan „siły wyższej”, czyli informowało, że nie mogą gwarantować stałości: cen, ilości dostaw i terminowej realizacji kontraktów. Dla Atlasa konsekwencją był wzrost importowanych surowców średnio o 30 proc., ale w pewnych grupach nawet o 100 proc.
  • Dzisiaj pozaeuropejskim przedsiębiorstwom nie opłaca się przenosić produkcji do Europy, bo koszty certyfikatów emisji CO2 i problemy z energią prowadzą do jasnej kalkulacji, że  jest to ekonomicznie nieuzasadnione. Dlatego właśnie wiele rodzajów działalności nie będzie odtwarzane w Europie. Chyba, że UE wprowadzi omawiane od wielu lat cła na towary, uwzględniające całkowity ich ślad węglowy - uważa Paweł Kisiel, prezes zarządu Grupy Atlas.
  • Rozmowa jest częścią wspólnego projektu Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC) oraz ING Banku Śląskiego. Raport, dotyczący wpływu zaburzeń w łańcuchach dostaw na gospodarkę i działające w Polsce firmy, powstaje jako część kampanii EEC.

W jakim stopniu działalność Grupy Atlas, największego producenta wyrobów chemii budowlanej w Polsce, służących głównie do prac finalnych i remontowych, jest umiędzynarodowiona?

Paweł Kisiel: - Przychody Atlas sp. z o.o., operującej w Polsce, w 10 proc. pochodzą z eksportu wyrobów. Większy, bo ok. 20-procentowy, jest udział eksportu w ramach całej Grupy Atlas, gdyż w jej skład wchodzą m.in. spółki produkcyjne i handlowe na Białorusi oraz w Rumunii.

Umiędzynarodowienie naszej działalności to przede wszystkim kwestia zaopatrzenia w surowce i półprodukty niezbędne do produkcji gotowych wyrobów chemii budowlanej. W niewielkim stopniu importujemy te surowce bezpośrednio z krajów azjatyckich. W zdecydowanej większości sprowadzamy je z krajów unijnych, w tym przede wszystkim z Niemiec, a także z Francji, Włoch i Hiszpanii.

Patrz też: To może być rekordowy rok dla Atlasa. W planach wzrost eksportu

Z kolei ci nasi europejscy dostawcy półproduktów opierają własną produkcję również na surowcach z Azji. Uwarunkowań międzynarodowych w naszej działalności zatem nie brakuje... Grupa codziennie wysyła do odbiorców ponad 6 tysięcy ton wyrobów. Przy takiej skali wielkie znaczenie ma dla nas sprawność łańcucha dostaw, również w wymiarze międzynarodowym.

Jak zatem zaburzenia w nim odbiły się na ubiegłorocznej działalności Atlasa?

- Problem powszechnego braku surowców występował praktycznie od kwietnia do końca roku. Wielu europejskich producentów surowców do wytwarzania wyrobów chemii budowlanej ogłosiło w ub.r. stan „siły wyższej”, czyli informowało, że nie mogą gwarantować stałości: cen, ilości dostaw i terminowej realizacji kontraktów. Dla Atlasa konsekwencją był wzrost importowanych surowców średnio o 30 proc., ale w pewnych grupach nawet o 100 proc.

Na takie podwyżki kosztów surowców miały też wpływ silne wzrosty stawek frachtu morskiego oraz osłabienie złotego. Dewaluacja waluty krajowej zawsze bije w importera.

Jakie podjęliście środki zaradcze, by móc pracować?

 

Zobacz tereny inwestycyjne na sprzedaż na PropertyStock.pl

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wiele kompetencji Europy w branży chemicznej zniknęło. Bezpowrotnie

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.205.66.93
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!