Wkracza nowe. Oto przyszłość budownictwa

W tej chwili budownictwo modułowe stanowi zaledwie 1 proc. rynku, ale to się szybko zmieni - mówił podczas Innovatorium 2022 Marcin Kruk, dyrektor Instytutu Mechanizacji, Budownictwa i Górnictwa Skalnego - Sieci Badawczej Łukasiewicz. Jego zdaniem ta technologia może też odegrać dużą rolę w odbudowie Ukrainy.

Sieć Badawcza Łukasiewicz to 4,5 tysiąca naukowców i inżynierów działających w 26 instytutach. Działalność skupia się w czterech grupach tematycznych i siedmiu programach badawczych.

Jednym z nich jest właśnie budownictwo modułowe. Liderem budownictwa modułowego jest Instytut Mechanizacji, Budownictwa i Górnictwa Skalnego.

- To są programy, które uruchamiamy w ramach rozwoju perspektywicznych kierunków w danej branży i odnajdujemy budownictwo modułowe jako przyszłość. Wpisuje się ono w Przemysł 4.0. Budownictwo modułowe to takie, które z poziomu prefabrykacji, wytworzone w zakładzie produkcyjnym, trafia w praktycznie gotowym wydaniu na miejsce budowy, gdzie można je od razu użytkować. Tym samym skracamy czas dostawy takiego wyrobu budowlanego - mówi Marcin Kruk, dyrektor Instytutu Mechanizacji, Budownictwa i Górnictwa Skalnego - Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Budownictwo modułowe to przykład zielonej technologii, a także - jak podkreśla dyrektor instytutu - odpowiedź na rosnące problemy z kadrą na placu budowy i problem niskiej emisji.

- Tę niskoemisyjność uzyskujemy właśnie w fabryce. Stąd prefabrykacja ma naprawdę sens. Rozwijamy właśnie innowacyjne technologie w tym zakresie, z innowacyjnych materiałów, tworząc dom pasywny - zaznacza Kruk.

Szansa dla Ukrainy

Zdaniem ekspertów z Łukasiewicza budownictwo modułowe może odegrać też ważną rolę w odbudowie Ukrainy. Jak podkreślają, rozwiązania te pozwalają budować niższym kosztem, szybko i ekologicznie. Dużą zaletą domów modułowych jest też możliwość przenoszenia ich z miejsca na miejsce.

- Jeśli chodzi o odbudowę Ukrainy, to powinniśmy myśleć już dzisiaj, tu i teraz. Ponieważ wiemy o tym, że 6,5 miliona ludzi to "migranci wewnętrzni", a nie mówimy już o tych, którzy wyemigrowali poza Ukrainę... Technologie związane z budownictwem modułowym, prefabrykatami pozwalają nam na to, żeby szybko już teraz wznosić takie obiekty, w których jeszcze w perspektywie tej zimy ci ludzie mogli będą mieszkać. Takie obiekty można stawiać np. w Polsce i po jakimś czasie przenieść do Ukrainy - mówi dyrektor Instytutu Mechanizacji, Budownictwa i Górnictwa Skalnego - Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Domy modułowe można też przemieszczać oczywiście i w kraju, a ich konfigurowanie przypomina to w salonach samochodowych. W tej chwili budownictwo modułowe stanowi zaledwie 1 proc. rynku. Zdaniem Marcina Kruka - to się niebawem zmieni.

- Myślę, że zmiany globalne na rynku, związane z energetyką, z tym, że mamy kłopot z dostępem w tej chwili chociażby do gazu, mobilizują nas do tego, żeby jednak iść w kierunku rozwiązań nowoczesnych. Przed nami głęboka termomodernizacja w Polsce, perspektywa 2030-2050. Mamy dużo budynków, które już istnieją, a trzeba dokonać tej termomodernizacji. Budownictwo modułowe to jest odpowiedź na te wszystkie zadania - stwierdza Marcin Kruk.

 

Zobacz tereny inwestycyjne na sprzedaż na PropertyStock.pl

×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (10)

Do artykułu: Wkracza nowe. Oto przyszłość budownictwa

 • Lolek 2022-06-20 10:57:51
  Technologia ma ponad 50 lat więc nowa nie jest. Budynek mieszkalny z SIP, to ersatz domu. Dom z SIP - z płyty OSB przekładanej styropianem i usztywnianej kantówkami ma taki sam koszt budowy jak dom z bala czy prefabrykatów klejonych w formie bala. Można oczywiście zrobić panel SIP z betonu ale jest to bez sensu z uwagi na rosnące koszty budowy z cięższych modułów. Domy takie są słabe akustycznie, ściany są "wiotkie" o słabej ogniotrwałości a strop z tego to trampolina. Można tak budować domki letnie, szopę, garaż... Ale nie dom do mieszkania dla rodziny ani nie budynek wielorodzinny. Kolejne lansowanie g... tym razem na motywie "odbudowy Ukrainy".
 • Lolek 2022-06-20 10:54:49
  Budynek mieszkalny z SIP, to ersatz domu, Dom z SIP - z płyty OSB przekładanej styropianem i usztywnianej kantówkami ma taki sam koszt budowy jak dom z bala czy prefabrykatów klejonych w formie bala. Można oczywiście zrobić panel SIP z betonu ale jest to bez sensu z uwagi na rosnące koszty budowy z cięższych modułów. Domy takie są słabe akustycznie, ściany są "wiotkie" o słabej ogniotrwałości. Można tak budować domki letnie, szopę, garaż... Ale nie dom do mieszkania dla rodziny ani nie budynek wielorodzinny.
 • asd 2022-06-16 14:02:58
  To szansa przede wszystkim dla Polski.
  • Miko 2022-06-16 14:43:05
   Pojęcia nie masz. Polskie firmy od domków modułowych w 99% pracują na rynki zachodnie bo Polacy nie chcą takich domów gdyż wola się budować 15 lat po trochu (często w trakcie i tak jest rozwód i wystawienie planowanego rozgrzebanego "pałacyku" na sprzedaż). A na rynkach zachodnich już polskie firmy mają malejącą sprzedaż bo brak tanich materiałów gwałtownie zniszczył konkurencyjność. W Polsce stosuje się w technologii modułowej obecnie schyłkową metodę szkieletu. Tymczasem na zachodzie oraz w Rosji gwałtownie rośnie udział technologii modułowej SIP które złożą i wyprodukują nawet osoby z nikłym przygotowaniem zawodowym w budownictwie. Na Ukrainie jest dość duża firma z branży SIP (SIPPU) i ona sama robi na Bałkany i zachód więc polskie firmy nie będą miały czego szukać.
   • Verus 2022-06-16 18:00:37
    Oczywiście — skoro teraz polskie firmy tak nie robią, to nigdy nie będą i nie mają czego szukać. Żadna firma nie powstanie, żadna nie wdroży nowych technologii, bo tak. Daj spokój, zakompleksiony malkontencie.
   • asd 2022-06-17 15:15:37
    Pojęcia o konkretnych technologiach może nie mam, ale ty za to nie masz pojęcia o logice wypowiedzi.
   • lol 2022-06-20 10:32:46
    W Rosji to głównie z gówna i patyczków, dzbanie. Płyty SIP to głównie kraje skandynawskie, a domy modułowe w Polsce to nie jest "szkielet" choć to takie samo gówno nadające się do budowy małego kurnika albo garażu.
 • Agent Kremla 2022-06-16 12:42:54
  W Rosji od dawna budują na tej zasadzie. Nawiasem mówiąc, to pozdrowienia z ZSRR tylko w nowoczesnej powłoce. To właśnie w ZSRR pojawił się budynek wielkopanelowy, a następnie zaczął sprowadzać gotowe pokoje do montażu i instalować je jako projektant.
  • Artem 2022-06-16 12:55:34
   Tak, tak, oczywiście, przecież wiadomo, że nie ma takiej rzeczy w niebie i na Ziemii, której by dawno temu jakiś radziecki uczony nie wynalazł. No, a teraz panie hrabio pigułki i do łożka! A jutro porozmawiamy jak radzieccy uczeni rozpalali słońce :D
  • lol 2022-06-20 10:34:39
   W Rosji to głównie z gówna i patyczków, dzbanie. Płyty SIP to głównie kraje skandynawskie. Technologia sprzed "Kazimierza Wielkiego" nadająca się do budowy małego kurnika albo garażu.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.238.111.130
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!