Zachodniopomorskie: Podpisano list intencyjny dotyczący rozwoju źródeł geotermalnych w Szczecinie

Zachodniopomorskie: Podpisano list intencyjny dotyczący rozwoju źródeł geotermalnych w Szczecinie
fot. unsplash.com/Dan Meyers (ilustracyjne)
  • Autor: PAP
  • Dodano: 02-04-2022 17:53

List intencyjny dotyczący rozwoju źródeł geotermalnych podpisano w sobotę w Szczecinie. Wody geotermalne mają być w przyszłości wykorzystywane do ogrzewania mieszkań, według wstępnych szacunków mogą dać 20 megawatów energii.

Uwarunkowania geologiczne oraz techniczne wskazują na perspektywy wykorzystania źródeł geotermalnych dla zapewnienia potrzeb ciepłowniczych w regionie Szczecina. Według wstępnych ustaleń gorące źródła są na głębokości od 1500 do 1700 metrów, mogłyby dać 20 megawatów energii.

PGE Energia Ciepła, spółka z Grupy PGE, oraz Geotermia Polska planują utworzenie wspólnej spółki celowej, której zadaniem będzie budowa ciepłowni opartej na cieple z wód termalnych pochodzących z wnętrza ziemi, przy wykorzystaniu wsparcia pochodzącego ze środków NFOŚiGW.

"Szczecin dysponuje dużym potencjałem źródeł geotermalnych, które stanowią lokalne zasoby czystej, odnawialnej energii. Jako lider w obszarze wytwarzania ciepła, PGE chce wykorzystać tę szansę na produkcję ekologicznego ciepła dla mieszkańców miasta" - powiedział prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski.

Jak dodał "w Szczecinie dysponujemy już dwiema jednostkami ciepłowniczymi: biomasową EC Szczecin i kogeneracyjną EC Pomorzany. Geotermia w zasobach ciepłowniczych miasta to dywersyfikacja źródeł wytwórczych, a co za tym idzie zwiększenie bezpieczeństwa dostaw ciepła dla mieszkańców. Umożliwi to również optymalizację cen ciepła w długim terminie dla odbiorców końcowych".

Obecnie planowane jest przeprowadzenie studium wykonalności oraz realizacja pierwszego badawczego otworu, na podstawie którego przeprowadzona zostanie weryfikacja uwarunkowań geologiczno-technicznych na potrzeby przyszłej pełnoskalowej ciepłowni.

"Warto pamiętać, że geotermia, choć dość kosztowna w pierwszej fazie realizacji projektów, jest nieoceniona jako stabilne, efektywne i ekonomiczne w eksploatacji zeroemisyjne źródło OZE. Co ważne, to źródło zupełnie niekontrowersyjne z punktu widzenia społeczności lokalnej, a perspektywiczne jako źródło ciepła systemowego czy w przyszłości - pod określonymi warunkami - także np. energii elektrycznej, czy rekreacji" - powiedziała sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Małgorzata Golińska.

W Zachodniopomorskiem działają dwie ciepłownie - w Stargardzie i Pyrzycach.

 

Zobacz tereny inwestycyjne na sprzedaż na PropertyStock.pl

×

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Zachodniopomorskie: Podpisano list intencyjny dotyczący rozwoju źródeł geotermalnych w Szczecinie

  • kaliszak 2022-04-02 21:10:56
    Taka geotermalna ciepłownia powinna być w każdym mieście wojewódzkim, powiatowym a nawet w gminach.Ale niestety nasze rządy nie korzystają z tego co dała nam natura, wolą kupować węgiel , rope i gaz albo topić pieniadze w zupełnie nieekologicznych panelach słonecznych.
    • energetyk 2022-04-03 11:46:50
      Niezupełnie tak jest bo nie wszędzie można korzystać z gorących wód geotermalnych, za to wszędzie można stosować pompy ciepła. A panele pv są bardziej ekologiczne od spalania paliw kopalnych.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.235.40.122
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!