PARTNERZY PORTALU

Zielone budownictwo dopiero raczkuje. Przed branżą daleka droga

Zielone budownictwo dopiero raczkuje. Przed branżą daleka droga
Liderem rynku zrównoważonego budownictwa w Polsce są nowoczesne biura. Fot. Cushman & WakefieldZa

Niektóre segmenty sektora budowlanego w Europie i świecie są już zaawansowane w stosowaniu technologii zielonego, zrównoważonego budownictwa. Ale to początek transformacji branży, której wpływ na klimat i środowisko bywa często niedoszacowany. Polska budowlanka dopiero przeciera zielone szlaki.

  • Według danych ONZ za 2020 r., budynki odpowiadają za 38 proc. światowych emisji CO2, z tego 28 proc. przypada na emisje powstające przy eksploatacji budynków. 10 proc. przypisuje się zużyciu energii z działalności przemysłu budowlanego.
  • W 2050 r.  wszystkie budynki mają charakteryzować się zerowym śladem węglowym (emisje przy eksploatacji). Budynki nowe i poddawane modernizacji mają być neutralne także jeśli chodzi o emisje powstające głównie w procesie budowlanym.
  • Ok. 42 proc. budynków mieszkalnych w Polsce cechuje niska lub bardzo niska efektywność energetyczna. W 2020 r. było 1100 budynków z certyfikatami poświadczającymi ich „zrównoważenie”.
  • O perspektywach zielonego budownictwa będą rozmawiać uczestnicy Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (20-22 września).

Polski sektor budowlany jest w początkowej fazie transformacji budownictwa nie tylko pod względem stosowanych technologii, procedur, używanych materiałów, ale także pod względem mentalnym.

Wielu interesariuszy polskiego rynku budowlanego – od projektantów, deweloperów, innych inwestorów, właścicieli i zarządców budynków począwszy, przez producentów materiałów i firmy wykonawcze, po instytucje finansowe oraz administrację rządową i samorządową – nie czuje potrzeby włączenia się w proces zielonych lub zasłania się brakiem środków. Nie do przecenienia w procesie przełamywania tych barier są bodźce  regulacyjne  i finansowego.

Globalne cele – bez budownictwa ani rusz

Najnowsze dane ONZ za 2020 r. wskazują, że budynki odpowiadają za 38 proc. światowych emisji CO2 (2020 Global Status Report for Buildings and Construction: Towards a Zero-emission, Efficient and Resilient Buildings and Construction Sector). Z tego 28 proc. przypada na emisje powstające z eksploatacji budynków, czyli tzw. operacyjny ślad węglowy, a pozostałe 10 proc. przypisuje się zużyciu energii z pozostałej działalności przemysłu budowlanego związanej z: wydobyciem surowców, produkcją materiałów, procesem budowy czy rozbiórki budynków (ślad węglowy wbudowany).

Tak więc budownictwo to niezwykle znaczący "producent" gazów cieplarnianych (GHG). A według szacunków Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR), globalne zasoby budowlane prawdopodobnie podwoją się do 2050 r., co spowoduje dodatkową emisję – o ile nic nie zostałoby zrobione w celu ich ograniczenia.

Tymczasem świat realizuje – zgodnie z Porozumieniem paryskim, którego sygnatariuszem jest Polska – plan globalnego zobowiązania redukcji do zera emisji GHG do 2050 r. Unia Europejska w programie Fit for 55 zakłada, że do 2030 r. obniży te emisje o 55 proc. Bez dekarbonizacji budownictwa te plany spełzną na niczym.

Środowisko ekspertów zarazem uznaje, że dekarbonizacja budynków, a szerzej – realizacja idei zrównoważonego rozwoju – jest jednym z najbardziej opłacalnych sposobów złagodzenia najgorszych skutków zbliżającego się załamania klimatu.

Patrz też: Deklaracja środowiskowa EPD, czyli w kierunku zerowęglowego budownictwa

 

Zobacz tereny inwestycyjne na sprzedaż na PropertyStock.pl

×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Zielone budownictwo dopiero raczkuje. Przed branżą daleka droga

  • Energet 2021-08-26 08:20:50
    Co innego normy emisji z budownictwa w Hiszpanii czy Włoszech a co innego w Polsce czy Szwecji. Mierzenie jedną miarą całej Europy to bzdura. W samej Polsce jest kilka stref klimatycznych, dostosowanie we Wrocławiu inaczej kosztuje niż w Białymstoku.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.239.154.240
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!