Coraz bardziej skonkretyzowane wytyczne płynące z poziomu Unii Europejskiej mają na celu przyspieszyć i usystematyzować działania na rzecz walki z negatywnym wpływem gospodarki na środowisko naturalne. Sektory nieruchomości i budownictwa są wymieniane pośród tych, które muszą wprowadzić głębokie zmiany, aby ograniczyć emisję CO2 i w pełni odpowiedzieć na aktualne potrzeby społeczności.
- Osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 to wyzwanie dla sektora budownictwa.
- Zdaniem Rafała Malarza, prezesa zarządu Cavatina Holding, niezbędne jest zwiększenie poziomu inicjatyw publiczno-prywatnych, aby sprostać celom związanym z redukcją emisji.
- Cavatina Holding wprowadzi raportowanie ESG jako stały element komunikacji z rynkiem już w pierwszym kwartale 2022 r.
Działania inwestorów
Wpływ na tempo zmian w sektorze będą mieć także inwestorzy – już dziś wielu z nich deklaruje, że wprowadziło w procesach oceny inwestycji czynniki powiązane z zielonością projektów. Jednolite zasady oceny wszystkich aktywności na rynku finansowym pod względem wpływu na środowisko wprowadzone zostają na terenie UE wraz z obowiązywaniem tzw. taksonomii – w efekcie możliwości pozyskania finansowania będą uzależnione od polityki firmy w zakresie neutralizacji wpływu na środowisko. Z drugiej strony najemcy nieruchomości biurowych, ale także retail i magazynowych, odpowiadając na wymagania swoich interesariuszy, coraz częściej oczekują od deweloperów zrównoważonych rozwiązań na zajmowanych powierzchniach.Wyzwania związane z walką ze zmianami klimatycznymi i konieczność dostosowania się do stawianych na poziomie UE celów wymaga mobilizacji nie tylko po stronie przedstawicieli biznesu.
- Aby sprostać zdecydowanie ambitnym celom związanym z redukcją emisji, potrzeba u nas zdecydowanie zwiększenia poziomu inicjatyw publiczno-prywatnych. Dialog pomiędzy miastami a biznesem, stworzenie spójnych wytycznych co do kierunków rozwoju i zmian w aglomeracjach miejskich – to niektóre działania, które mogą pomóc w upowszechnieniu zrównoważonego podejścia do budownictwa. Dziś nadal tylko niektóre miasta mają wpisane w swoje strategie cel dekarbonizacji i wyznaczoną przemyślaną drogę do jego osiągnięcia. Cavatina będąc wśród liderów rynku wyznacza trendy co do zmian w podejściu do projektowania i realizacji projektów. Do osiągnięcia celów wyznaczonych dla Polski potrzeba nam rozprzestrzenienia myślenia przez pryzmat zmniejszania emisji na cały rynek. Nie zapominajmy, że rynek nieruchomości to także starsze obiekty, 10-, 20-letnie, wymagające modernizacji - mówi Rafał Malarz, prezes zarządu Cavatina Holding.
Cavatina Holding, największy polski deweloper biurowy, traktuje realizację strategii ESG (czyli działań związanych ze środowiskiem, społecznością oraz ładem korporacyjnym) jako jeden z filarów działalności grupy w nadchodzących latach i już w 2022 r. wprowadzi raportowanie ESG jako stały element komunikacji z rynkiem – będąc tym samym w gronie firm wytyczających szlaki dla innych w branży.