Zielony Ład w budownictwie. Cavatina Holding opublikuje raport ESG

Zielony Ład w budownictwie. Cavatina Holding opublikuje raport ESG
Rafał Malarz, prezes Cavatina Holding, mówi o wprowadzeniu strategii ESG Fot. Cavatina Holding/mat.pras.

Coraz bardziej skonkretyzowane wytyczne płynące z poziomu Unii Europejskiej mają na celu przyspieszyć i usystematyzować działania na rzecz walki z negatywnym wpływem gospodarki na środowisko naturalne. Sektory nieruchomości i budownictwa są wymieniane pośród tych, które muszą wprowadzić głębokie zmiany, aby ograniczyć emisję CO2 i w pełni odpowiedzieć na aktualne potrzeby społeczności.

  • Osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 to wyzwanie dla sektora budownictwa.
  • Zdaniem Rafała Malarza, prezesa zarządu Cavatina Holding, niezbędne jest zwiększenie poziomu inicjatyw publiczno-prywatnych, aby sprostać celom związanym z redukcją emisji. 
  • Cavatina Holding wprowadzi raportowanie ESG jako stały element komunikacji z rynkiem już w pierwszym kwartale 2022 r. 
Do sektora budownictwa odnosi się między innymi Strategia UE Fit for 55, mówiąc chociażby o ustalaniu celów dla poszczególnych państw w ramach Wspólnego Wysiłku Redukcyjnego. Natomiast w ramach Europejskiego Zielonego Ładu postawiony został cel, aby Unia Europejska osiągnęła neutralność klimatyczną najpóźniej do 2050 r.

Działania inwestorów

Wpływ na tempo zmian w sektorze będą mieć także inwestorzy – już dziś wielu z nich deklaruje, że wprowadziło w procesach oceny inwestycji czynniki powiązane z zielonością projektów. Jednolite zasady oceny wszystkich aktywności na rynku finansowym pod względem wpływu na środowisko wprowadzone zostają na terenie UE wraz z obowiązywaniem tzw. taksonomii – w efekcie możliwości pozyskania finansowania będą uzależnione od polityki firmy w zakresie neutralizacji wpływu na środowisko. Z drugiej strony najemcy nieruchomości biurowych, ale także retail i magazynowych, odpowiadając na wymagania swoich interesariuszy, coraz częściej oczekują od deweloperów zrównoważonych rozwiązań na zajmowanych powierzchniach.

Wyzwania związane z walką ze zmianami klimatycznymi i konieczność dostosowania się do stawianych na poziomie UE celów wymaga mobilizacji nie tylko po stronie przedstawicieli biznesu.

- Aby sprostać zdecydowanie ambitnym celom związanym z redukcją emisji, potrzeba u nas zdecydowanie zwiększenia poziomu inicjatyw publiczno-prywatnych. Dialog pomiędzy miastami a biznesem, stworzenie spójnych wytycznych co do kierunków rozwoju i zmian w aglomeracjach miejskich – to niektóre działania, które mogą pomóc w upowszechnieniu zrównoważonego podejścia do budownictwa. Dziś nadal tylko niektóre miasta mają wpisane w swoje strategie cel dekarbonizacji i wyznaczoną przemyślaną drogę do jego osiągnięcia. Cavatina będąc wśród liderów rynku wyznacza trendy co do zmian w podejściu do projektowania i realizacji projektów. Do osiągnięcia celów wyznaczonych dla Polski potrzeba nam rozprzestrzenienia myślenia przez pryzmat zmniejszania emisji na cały rynek. Nie zapominajmy, że rynek nieruchomości to także starsze obiekty, 10-, 20-letnie, wymagające modernizacji - mówi Rafał Malarz, prezes zarządu Cavatina Holding.
Cavatina Holding, największy polski deweloper biurowy, traktuje realizację strategii ESG (czyli działań związanych ze środowiskiem, społecznością oraz ładem korporacyjnym) jako jeden z filarów działalności grupy w nadchodzących latach i już w 2022 r. wprowadzi raportowanie ESG jako stały element komunikacji z rynkiem – będąc tym samym w gronie firm wytyczających szlaki dla innych w branży.

 

Zobacz tereny inwestycyjne na sprzedaż na PropertyStock.pl

×

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zielony Ład w budownictwie. Cavatina Holding opublikuje raport ESG

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.138.35
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!