Zlecenia budowlane od PSE nie tylko dla potentatów branży

Zlecenia budowlane od PSE nie tylko dla potentatów branży
fot. PSE

Przedsiębiorstwa budowlano-montażowe, które mają co najmniej milion złotych rocznego obrotu, mogą ubiegać się o zawarcie z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi umowy ramowej  o wykonawstwo. Trwający właśnie przetarg publiczny nieograniczony na roboty budowlano-montażowe w latach 2022-2026 to szansa dla firm, które dotąd nie współpracowały z krajowym operatorem systemu przesyłowego. PSE planują zawrzeć umowy z 20 wykonawcami, a termin składania ofert to 28 lutego br.

Po raz pierwszy Polskie Sieci Elektroenergetyczne otwierają się na wykonawców z doświadczeniem w pracach na instalacjach o napięciu 110 kV, a nie jak dotychczas wyłącznie 220 i 400 kV. Dla zdecydowanych przystąpić do przetargu operator wprowadził mniejsze finansowe i techniczne wymagania. Jednym z nich jest minimalny roczny obrót firmy na poziomie nie niższym niż milion złotych.

Dzięki temu PSE otwierają szerokiej grupie przedsiębiorstw drogę do zleceń polegających m.in. na wykonaniu robót interwencyjnych, niezbędnych dla zachowania ciągłości funkcjonowania systemu elektroenergetycznego, albo na wznowieniu prac na przerwanej inwestycji.


W wyniku trwającego obecnie postępowania PSE podpiszą z wybranymi wykonawcami umowy ramowe. Poszczególne zlecenia będą realizowane na podstawie umów wykonawczych. PSE zawrą taką umowę z firmą, która przedstawi najkorzystniejszą ofertę szczegółową w odpowiedzi na zaproszenie przesłane przez PSE. Jednym z kluczowych kryteriów oceny oferty będzie czas mobilizacji do podjęcia prac.

PSE planują zawrzeć umowy ramowe z 20 wykonawcami. Łączna maksymalna wartość wynagrodzenia określona w umowie ramowej z każdym wykonawcą wynosić będzie blisko 15 mln zł.

Zlecenia będą mogły obejmować nie tylko samo wykonanie robót budowlano-montażowych dla stacji elektroenergetycznych i podejść liniowych, lecz także m.in. inwentaryzację, przedmiar, opracowanie dokumentacji technicznej, w tym wykonawczej, obsługę dostaw czy przebudowę obiektów skrzyżowanych lub zbliżonych. Z uwagi na to, że zamówienia dotyczyć będą nie tylko nowych zadań inwestycyjnych, ale także wsparcia lub przyspieszenia prac częściowo zrealizowanych, będą mogły obejmować również zamówienia na np. opracowanie dokumentacji zamiennej czy dokończenie prac na danym obiekcie.

Umowa ramowa nie będzie zobowiązywała do składania oferty na każde zaproszenie inwestora, jak również nie stworzy prawa wykonawcy do żądania zawarcia umowy wykonawczej.

Szczegółowe informacje na temat postępowania i warunków opublikowane są na platformie zakupowej Polskich Sieci Elektroenergetycznych: https://przetargi.pse.pl
Termin składania ofert upływa 28 lutego br.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, w szczególności w odniesieniu do barier wzięcia udziału w postępowaniu, wykonawca może w trybie art. 135 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych zwrócić się do PSE S.A. o wyjaśnienie treści Specyfikacji Warunków Zamówienia. Przewidywana jest również możliwość organizacji spotkania dla wszystkich wykonawców w celu wyjaśnienia treści SWZ.

W przyszłym tygodniu Polskie Sieci Elektroenergetyczne planują ogłoszenie kolejnego przetargu na umowy ramowe dla robót budowlanych o większym zakresie rzeczowym i finansowym. Wyłonionych zostanie w nim 10 wykonawców. Wartość tego postępowania to 550 milionów złotych.
 
***
Polskie Sieci Elektroenergetyczne są operatorem systemu przesyłowego energii elektrycznej w Polsce. Spółka zarządza siecią przesyłową, w której skład wchodzą umożliwiające przesył energii na duże odległości linie najwyższych napięć 400 kV oraz 220 kV o łącznej długości ponad 15 tysięcy kilometrów oraz 109 stacji elektroenergetycznych, służących do przetwarzania i rozdziału energii elektrycznej. Stacje są istotnymi elementami sieci przesyłowej – ich zadaniem jest zmiana napięcia przesyłanej energii elektrycznej, obniżając je do  poziomu, który umożliwia jej dostarczenie do gospodarstw domowych za pośrednictwem sieci lokalnych operatorów dystrybucyjnych.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne realizują zatwierdzony przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki program inwestycyjny - ponad 170 projektów o wartości około 14 miliardów zł.  W rezultacie do 2030 r. powstanie blisko 3 600 km nowych linii 400 kV, a modernizację przejdzie 1600 km linii najwyższych napięć i 44 stacje elektroenergetyczne. PSE są jedyną firmą w Europie Środkowej, która na taką skalę buduje nową infrastrukturę przesyłową. Dzięki tym inwestycjom w Polsce powstanie jeden z najnowocześniejszych systemów przesyłowych w Europie, który przez kolejne dziesięciolecia będzie istotnym filarem bezpieczeństwa systemu elektroenergetycznego oraz zapewni niezawodne działanie Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.


×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zlecenia budowlane od PSE nie tylko dla potentatów branży

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.214.184.223
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!