Znaki zapytania przed polskim budownictwem. Budimex zaprasza do debaty

Znaki zapytania przed polskim budownictwem. Budimex zaprasza do debaty
Artur Popko, wiceprezes i dyrektor operacyjny grupy Budimex fot. mat. pras.
 • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
 • Tomasz Elżbieciak
  Tomasz Elżbieciak
 • Dodano: 21-08-2020 06:00

2020 to rok pełen wyzwań dla całej światowej gospodarki. Przed nami trudny okres dla większości branż, w tym również dla budownictwa - podkreśla Artur Popko, wiceprezes i dyrektor operacyjny grupy Budimex.

 • Duże inwestycje, współfinansowane przez fundusze unijne, są ważnym kołem napędowym polskiej gospodarki.
 • W dyskusji o kwestiach kluczowych dla budownictwa podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego weźmie udział Budimex - największa grupa budowlana w Polsce.
 • Trwa rejestracja uczestników Kongresu. Zachęcamy do uczestnictwa i debaty. Zapisać można się poprzez stronę wydarzenia.
- Jaką część inwestycji planowanych przed pandemią uda nam się zrealizować i jaki będzie to miało wpływ na sektor budowlany? Czy dotychczas świetnie prosperujący rynek nieruchomości wróci do stanu sprzed pandemii, czy ceny mieszkań będą rosnąć czy spadać - mówi Artur Popko.

- Te oraz wiele innych tematów ważnych dla budownictwa poruszymy w szerszym gronie podczas tegorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Serdecznie Państwa zapraszam do Katowic - zapowiada.


Podczas Kongresu zaplanowano dwa panele dyskusyjne, w których udział weźmie Artur Popko. Pierwsza, zatytułowana „Rynek budowlany w nowych realiach”, odbędzie 3 września w godz. 9.30-11.00.

Wśród jej głównych wątków znajdą się kwestie dotyczące inwestycji infrastrukturalnych w nowej perspektywie budżetu UE 2021-2027, a także sytuacja inwestorów samorządowych i prywatnych w sytuacji gwałtownego spowolnienia gospodarki.

Ponadto poruszone będą takie tematy jak: nowe Prawo zamówień publicznych 2021 r. i nowy system waloryzacji kontraktów, rynek inwestycji komercyjnych i mieszkaniowych, postęp technologiczny w budownictwie, gospodarka obiegu zamkniętego na placu budowy, a także budowlany rynek pracy.

Natomiast druga dyskusja odbędzie się 4 września w godzinach 11.30-13.00. Będzie to panel „Inwestycje publiczne”, którego głównym tematem będą duże projekty finansowane ze środków publicznych jako sposób na odrabiania strat i podtrzymywanie koniunktury gospodarczej. Czy to właściwy kierunek?

Dokończenie inwestycji drogowych i kolejowych, Centralny Port Komunikacyjny, przekop Mierzei Wiślanej, odbudowa szlaków wodnych, inwestycje w portach bałtyckich, rozwój infrastruktury gazowej i paliwowej - o tym będzie mowa podczas dyskusji.

Plany i deklaracje, realia i harmonogramy, aktualne i zweryfikowane szanse na finansowanie i realizację - te wątki z pewnością zostaną poruszone.

XII Europejski Kongres Gospodarczy

To trzydniowe wydarzenie, które rozpocznie się 2 września 2020 roku. Będzie miało wyjątkowy charakter z uwagi na możliwość przeprowadzenia bezpośrednich rozmów, ale także z szerszego wymiaru - stacjonarne sesje EEC transmitowane będą online.

- Misja Kongresu, w szczególnych okolicznościach 12. edycji, nabiera jeszcze większego znaczenia. Od zawsze ideą przewodnią kongresu było poruszanie w gronie decyzyjnych osób kluczowych dla gospodarki tematów, ważnych tu i teraz - podkreśla Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, inicjator Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

- W Katowicach dyskutujemy o trendach, które będą kształtować gospodarkę w dalszej perspektywie. Wrześniowy kongres będzie pierwszym takim spotkaniem w tym roku, stwarzającym możliwość rozmów, analiz i tworzenia planów w gronie polityków, samorządowców i biznesu - dodaje.
W programie trzydniowego wydarzenia - jak co roku - nie zabraknie debat o najistotniejszych wyzwaniach przed jakimi stoi lub stanie w najbliższych latach polska i europejska gospodarka. Na dziś kluczową kwestią jest odbudowa gospodarki po pandemicznym szoku i wiele debat będzie dotyczyło takie jakie instrumenty - zarówno na szczeblu krajowym, jak i europejskim - można jeszcze w tym celu wykorzystać.

Nie zabraknie również spojrzenia w przyszłość - jak wydarzenia związane z pandemią wpłyną na gospodarkę w nieco dłuższej perspektywie. Czy epidemia okaże się decydującym impulsem dla dalszej cyfryzacji gospodarki, a także jaki wpływ na rynek pracy (ale i nieruchomości biurowych) będzie miało rozpowszechnienie pracy zdalnej.

Główne nurty tematyczne Kongresu to: Europa przyszłości, Zielony Ład, walka z recesją, transformacja energetyki i gospodarka ery cyfrowej.

Trzy dni wrześniowych debat zgrupowane zostaną w bloki tematyczne takie jak: cyfryzacja, nowe technologie, energia i klimat, rozwój i środowisko, międzynarodowa współpraca gospodarcza, transport i mobilność, przemysł, miasto rynek nieruchomości, edukacja i rynek pracy, inwestycje, zarządzanie, przemysł spożywczy, rynek i marketing, finanse, społeczeństwo - ekonomia, ochrona zdrowia.

Wyjątkowa dyskusja, wyjątkowe okoliczności

XII edycja EEC będzie wyjątkowa ze względu na niewygasłą jeszcze pandemię, co zaowocowało szczególnymi środkami ostrożności i wdrożeniem wszelkich obowiązujących wymogów dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa.

- Przestronne wnętrza Międzynarodowego Centrum Kongresowego gwarantują udział uczestników w taki sposób, by móc zachować dystans społeczny. Miejsce debat będzie bardzo dobrze przygotowane i zabezpieczone, standardy bezpieczeństwa będą wyższe niż w innych miejscach publicznych - zapewnia Wojciech Kuśpik.
W dbałości o bezpieczeństwo uczestników i sprawny przebieg Kongresu wprowadzony zostanie limit osób mogących spotkać się w MCK.

Do udziału w stacjonarnym kongresie w Katowicach uprawnia przyznany po zarejestrowaniu się status potwierdzony systemową wiadomością e-mail. Tegoroczna edycja w całości będzie transmitowana online (na etapie rejestracji należy wybrać opcję: udział zdalny lub na miejscu).

 

Zobacz tereny inwestycyjne na sprzedaż na PropertyStock.pl

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (5)

Do artykułu: Znaki zapytania przed polskim budownictwem. Budimex zaprasza do debaty

 • Piotr 2020-08-24 11:33:38
  Uważasz że lepiej pracować dla Spółki Skarbu Państwa gdzie prezes jest zmieniany przy każdej zmianie władzy, bądź układu politycznego? Budimex ma swoje wady i zalety ale niepodważalnie poprzez realizację kolejnych projektów budowlanych zmienia oblicze tego kraju. I masz rację dokonuje tego przy pomocy Polskich inżynierów i pracowników, ale również pracowników z zagranicy. Pomyśl o nas, gdy będziesz jechał nowym odcinkiem drogi, leciał samolotem, bądź będziesz czekał na pociąg. Pozdrawiam.
 • Polak 2020-08-22 11:05:41
  Jakim Polskim budownictwem ? Budimex w grubo ponad 60% należy do zagranicznych podmiotów Ferrovial i Aviva OFE Santander. Polska to dla nich jedynie plac budowy i drenowania rynku za unijnymi dotacjami a Polacy to mrówki do pracy. Gdyby w Budimex większościowym udziałowcem był np Skarb Państwa lub państwowa spółka np. Lotos lub PGNIG gdzie skarb państwa ma ponad 50% udziałów moglibyśmy powiedzieć że są wyzwania przed Polskim budownictwem. Obecnie możemy powiedzieć że są wyzwania ale przed Hiszpańskim budownictwem. A za chwilę Lotos i PGNIG również przejdą w ręce nieznanych cichych akcjonariuszy.
  • Gość 2020-08-25 07:23:10
   Zgadza się Budimex ma właścicieli poza Polską , ale firmę tworzą głównie Polscy Inżynierowie , budują w 95 % w Polsce , podatki płacą w Polsce i całe szczęście, że głównym udziałowcem nie jest Skarb Państwa bo firma w niedługim czasie sięgnęłaby dna jak większość spółek państwowych w ostatnich latach.
   • Polak 2020-08-25 08:35:45
    To jest właśnie to myślenie. Jeżeli ludzie że Skarbu Państwa mają firmy w rękach to te firmy sięgają dna.. Może pora zmienić przepisy i prawo aby tym ludziom z rządu nie chciało się niszczyć Polskich Państwowych dobrych firm i żeby zaczęli odpowiadać za swoją złą pracę. Te podatki zapłacone przez inżynierów i pracowników to kropla w morzu z przychodów takiej firmy które ładują w Hiszpanii już nie wspominając o tzw postrzeganiu firmy pod kątem własności. Mogłoby by budować rozpoznawalność Polski na arenie międzynarodowej a buduję wizerunek Hiszpanii.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.192.92.49
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!