2020 to rok pełen wyzwań dla całej światowej gospodarki. Przed nami trudny okres dla większości branż, w tym również dla budownictwa - podkreśla Artur Popko, wiceprezes i dyrektor operacyjny grupy Budimex.
- Duże inwestycje, współfinansowane przez fundusze unijne, są ważnym kołem napędowym polskiej gospodarki.
- W dyskusji o kwestiach kluczowych dla budownictwa podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego weźmie udział Budimex - największa grupa budowlana w Polsce.
- Trwa rejestracja uczestników Kongresu. Zachęcamy do uczestnictwa i debaty. Zapisać można się poprzez stronę wydarzenia.
- Te oraz wiele innych tematów ważnych dla budownictwa poruszymy w szerszym gronie podczas tegorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Serdecznie Państwa zapraszam do Katowic - zapowiada.
Podczas Kongresu zaplanowano dwa panele dyskusyjne, w których udział weźmie Artur Popko. Pierwsza, zatytułowana „Rynek budowlany w nowych realiach”, odbędzie 3 września w godz. 9.30-11.00.
Wśród jej głównych wątków znajdą się kwestie dotyczące inwestycji infrastrukturalnych w nowej perspektywie budżetu UE 2021-2027, a także sytuacja inwestorów samorządowych i prywatnych w sytuacji gwałtownego spowolnienia gospodarki.
Ponadto poruszone będą takie tematy jak: nowe Prawo zamówień publicznych 2021 r. i nowy system waloryzacji kontraktów, rynek inwestycji komercyjnych i mieszkaniowych, postęp technologiczny w budownictwie, gospodarka obiegu zamkniętego na placu budowy, a także budowlany rynek pracy.
Natomiast druga dyskusja odbędzie się 4 września w godzinach 11.30-13.00. Będzie to panel „Inwestycje publiczne”, którego głównym tematem będą duże projekty finansowane ze środków publicznych jako sposób na odrabiania strat i podtrzymywanie koniunktury gospodarczej. Czy to właściwy kierunek?
Dokończenie inwestycji drogowych i kolejowych, Centralny Port Komunikacyjny, przekop Mierzei Wiślanej, odbudowa szlaków wodnych, inwestycje w portach bałtyckich, rozwój infrastruktury gazowej i paliwowej - o tym będzie mowa podczas dyskusji.
Plany i deklaracje, realia i harmonogramy, aktualne i zweryfikowane szanse na finansowanie i realizację - te wątki z pewnością zostaną poruszone.
XII Europejski Kongres Gospodarczy
To trzydniowe wydarzenie, które rozpocznie się 2 września 2020 roku. Będzie miało wyjątkowy charakter z uwagi na możliwość przeprowadzenia bezpośrednich rozmów, ale także z szerszego wymiaru - stacjonarne sesje EEC transmitowane będą online.- Misja Kongresu, w szczególnych okolicznościach 12. edycji, nabiera jeszcze większego znaczenia. Od zawsze ideą przewodnią kongresu było poruszanie w gronie decyzyjnych osób kluczowych dla gospodarki tematów, ważnych tu i teraz - podkreśla Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, inicjator Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
- W Katowicach dyskutujemy o trendach, które będą kształtować gospodarkę w dalszej perspektywie. Wrześniowy kongres będzie pierwszym takim spotkaniem w tym roku, stwarzającym możliwość rozmów, analiz i tworzenia planów w gronie polityków, samorządowców i biznesu - dodaje.
W programie trzydniowego wydarzenia - jak co roku - nie zabraknie debat o najistotniejszych wyzwaniach przed jakimi stoi lub stanie w najbliższych latach polska i europejska gospodarka. Na dziś kluczową kwestią jest odbudowa gospodarki po pandemicznym szoku i wiele debat będzie dotyczyło takie jakie instrumenty - zarówno na szczeblu krajowym, jak i europejskim - można jeszcze w tym celu wykorzystać.
Nie zabraknie również spojrzenia w przyszłość - jak wydarzenia związane z pandemią wpłyną na gospodarkę w nieco dłuższej perspektywie. Czy epidemia okaże się decydującym impulsem dla dalszej cyfryzacji gospodarki, a także jaki wpływ na rynek pracy (ale i nieruchomości biurowych) będzie miało rozpowszechnienie pracy zdalnej.
Główne nurty tematyczne Kongresu to: Europa przyszłości, Zielony Ład, walka z recesją, transformacja energetyki i gospodarka ery cyfrowej.
Trzy dni wrześniowych debat zgrupowane zostaną w bloki tematyczne takie jak: cyfryzacja, nowe technologie, energia i klimat, rozwój i środowisko, międzynarodowa współpraca gospodarcza, transport i mobilność, przemysł, miasto rynek nieruchomości, edukacja i rynek pracy, inwestycje, zarządzanie, przemysł spożywczy, rynek i marketing, finanse, społeczeństwo - ekonomia, ochrona zdrowia.
Wyjątkowa dyskusja, wyjątkowe okoliczności
XII edycja EEC będzie wyjątkowa ze względu na niewygasłą jeszcze pandemię, co zaowocowało szczególnymi środkami ostrożności i wdrożeniem wszelkich obowiązujących wymogów dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa.- Przestronne wnętrza Międzynarodowego Centrum Kongresowego gwarantują udział uczestników w taki sposób, by móc zachować dystans społeczny. Miejsce debat będzie bardzo dobrze przygotowane i zabezpieczone, standardy bezpieczeństwa będą wyższe niż w innych miejscach publicznych - zapewnia Wojciech Kuśpik.
W dbałości o bezpieczeństwo uczestników i sprawny przebieg Kongresu wprowadzony zostanie limit osób mogących spotkać się w MCK.
Do udziału w stacjonarnym kongresie w Katowicach uprawnia przyznany po zarejestrowaniu się status potwierdzony systemową wiadomością e-mail. Tegoroczna edycja w całości będzie transmitowana online (na etapie rejestracji należy wybrać opcję: udział zdalny lub na miejscu).