Błąd w wynikach ZCh Police. Strata zamiast zysku przez afrykańskie aktywa

Błąd w wynikach ZCh Police. Strata zamiast zysku przez afrykańskie aktywa
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022
  • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
  • Autor: wnp.pl/PAP
  • Dodano: 31-05-2016 07:00

Police informują o błędzie w wynikach i zmieniają rekomendację w sprawie dywidendy za 2015 r. W ocenie zarządu spółki jednostkowy zysk netto za ubiegły rok powinien być niższy i wynieść 58,9 mln zł, a na poziomie skonsolidowanym strata netto wyniosła 71,7 mln zł wobec opublikowanych 164,8 mln zł zysku.

Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
Na posiedzeniu w dniu 30 maja 2016 roku zarząd chemicznej spółki stwierdził, że opublikowane 11 marca 2016 roku jednostkowe sprawozdanie finansowe i skonsolidowane sprawozdanie finansowe grupy kapitałowej dotknięte są błędem o charakterze istotnym, którego źródłem jest prezentacja zawyżonej wartości aktywów spółki zależnej African Investment Group S.A. związanych z afrykańskimi złożami fosforytów, a w konsekwencji zawyżonej wartości udziałów w ww. spółce zależnej i należności przysługujących od tejże spółki - czytamy w komunikacie ZCh Police.

Przypomnijmy, że w marcu chemiczna firma informowała o osiągnięciu w ubiegłym roku prawie 165 mln zysku netto i niespełna 300 mln wypracowanej nadwyżki pieniężnej. Czytaj więcej: Police na drodze wzrostu

Teraz zarząd spółki określił wpływ stwierdzonych błędów na dane, które zostały zaprezentowane w przyjętych i opublikowanych sprawozdaniach, poprzez określenie wartości, które powinny były być zaprezentowane na dzień 31 grudnia 2015 roku, gdyby błąd nie miał miejsca.

W konsekwencji - w ocenie zarządu - zysk netto prezentowany w sprawozdaniu jednostkowym spółki za 2015 rok w rzeczywistości winien był przybrać niższą wartość 58,9 mln zł, zaś wynik finansowy netto prezentowany w sprawozdaniu skonsolidowanym za 2015 rok - niższą wartość tj. stratę netto w kwocie 71,6 mln zł.

Spółka podkreśliła, że podstawą prezentowanych zmienionych danych są dokumenty i decyzje, które były dostępne w spółce na dzień 31 grudnia 2015 roku.

"W ocenie zarządu, sprawozdania finansowe jak i sprawozdania z działalności zarządu za 2015 rok powinny w sposób rzetelny i rzeczowy przedstawiać sytuację spółki zależnej w Senegalu, tak aby akcjonariusze, inwestorzy i pozostałe otoczenie biznesowe dysponowali równym dostępem do informacji. Zarząd Spółki poprzez opublikowanie zaistniałego błędu wyjaśnia, iż w roku 2015 spółka zależna African Investment Group z siedzibą w Senegalu nie wydobywała fosforytów z własnych złóż, a jedynie pośredniczyła w zakupach surowca od podmiotów trzecich z Afryki. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, iż złoże "Lam Lam" zostało wyczerpane już w roku 2014, a ilości wydobytego surowca były znacząco niższe niż wstępnie szacowano" - napisano w komunikacie.

Złoże „Lam Lam” to jedno z dwóch aktywów zakupionych w ramach nabycia pakietu kontrolnego akcji AFRIG w 2013 roku.

"Wstępne rozliczenie nabycia AFRIG zaprezentowano w rocznym sprawozdaniu finansowym za 2013 rok. Wartość złoża szacowana była na 126 mln zł, a jego wielkość na 1,5 mln ton. Drugie aktywo to złoże "Kebemer", którego wartość na dzień nabycia wstępnie szacowano na 168 mln zł, a wielkość na 56 mln ton. Na koniec kolejnego okresu sprawozdawczego (koniec 2014 r. – ostateczne rozliczenie nabycia) wartości jednostkowe tych dwóch aktywów zmieniły się diametralnie, a kierunek zmian polegał na alokowaniu większej wartości na złoże "Kebemer", przy jednoczesnym zmniejszeniu wartości złoża "Lam Lam". Jednocześnie utrzymano wartość ogółem obu złóż na poziomie zbliżonym do poprzedniego okresu sprawozdawczego" - podały Police.

"Spółka zależna AFRIG prowadzi aktualnie prace związane z poszukiwaniem fosforytów na obszarze złoża "Kebemer", jednakże mając na uwadze fakt, iż na dzień 31 grudnia 2015 roku AFRIG nie uzyskała jeszcze koncesji wydobywczej, a także nie dysponuje odpowiednią infrastrukturą umożliwiającą wydobycie, przyjęcie założenia rozpoczęcia wydobycia w 2016 roku, a tym bardziej wydobycia znaczących dla spółki ilości fosforytów było i jest zdaniem spółki bezpodstawne" - dodano.

Jednocześnie spółka poinformowała o zmianie rekomendacji zarządu Polic w sprawie dywidendy za 2015 rok. Władze firmy rekomendują obecnie przekazanie całości zysku na kapitał zapasowy.
W marcu zarząd spółki podawał, że chce przeznaczyć 67,5 mln zł z zysku netto za 2015 rok na wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy.

Zmieniona rekomendacja zostanie skierowana do oceny rady nadzorczej. Ostateczną decyzję dotyczącą podziału zysku za rok obrotowy 2015 podejmie walne.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Błąd w wynikach ZCh Police. Strata zamiast zysku przez afrykańskie aktywa

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.209.138
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!