Branża przetwórców tworzyw sztucznych krytykuje ustalenia szefów państw UE

Branża przetwórców tworzyw sztucznych krytykuje ustalenia szefów państw UE
Będzie wprowadzona nowa opłata za opakowania plastikowe niepoddane recyklingowi. Fot. Shutterstock.com

W przyjętym na szczycie UE dokumencie znalazł się zapis o obowiązkowym wprowadzeniu przez wszystkie kraje członkowskie podatku od opakowań z tworzyw sztucznych niepoddanych recyklingowi w wysokości 0,80 euro za kilogram od roku 2021.  - Jest to wydarzenie dla naszej branży bez precedensu i informacja najgorsza z możliwych - komentuje Robert Szyman, dyrektor generalny Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych (PZPTS).

  • Przywódcy państw i rządów zgodzili się na zakończonej 21 lipca Radzie Europejskiej, że wprowadzona zostanie opłata za niepoddawane recyklingowi opakowania z tworzyw sztucznych.
  • Każdy z krajów członkowskich będzie musiał wysłać do Brukseli 80 eurocentów za jeden kilogram takich odpadów.
  • Opłata ma zacząć zasilać unijną kasę od 1 stycznia 2021 r. Spodziewane przez KE wpływy są szacowane na około 3 mld euro rocznie.
- W przyjętym w ramach trwających aktualnie negocjacji unijnych dokumencie końcowym (final conslusions) znalazł się zapis (art. 146) o obowiązkowym wprowadzeniu przez wszystkie kraje członkowskie podatku od opakowań z tworzyw sztucznych niepoddanych recyklingowi w wysokości 0,80 euro  za kilogram od roku 2021.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (14)

Do artykułu: Branża przetwórców tworzyw sztucznych krytykuje ustalenia szefów państw UE

  • Toni 2020-07-27 09:34:59
    Ważniejsze jest budowanie pomników, muzeów i aparatu propagandy . Na razie nie ma w rządzie specjalistów z innej dziadziny.
  • nanader 2020-07-25 22:23:11
    Rząd ma teraz dodatkową motywację i argument, żeby zrobić odpowiednie reformy.
  • aaa 2020-07-24 16:03:20
    'podatek', jest tworzyw nie poddanych recyklingowi i placony przez panstwa czlonkowskie (oczywiscie ktos za to musi zaplacic) rodzajow recyklingu jest sporo. butelki PET przerabia sie na butelki PET, kwestia zbiorki segregacji i zastosowanego procesu tworzywa jako takie maja mnostwo zalet, ale jesli koncza w srodowisku to co nam po tym
    • Rozsadny 2020-08-04 08:28:18
      Naucz się pisać po polsku a pozniej komentój
  • obserwator 2020-07-24 14:54:07
    Po co płacić Brukseli za odpady plastykowe jak można jeszcze na nich zarobić bo już są technologie do ich przerobu na paliwo które można wykorzystać do produkcji energii,
    • Energet 2020-07-25 14:30:32
      To napisz mi jak to da się zarabiać gdy cena paliwa MDF jest ujemna? A paliwo to słabo przetworzony odpad dużo tańsze w produkcji niż recykling. Cały system jest nieopłacalny (mimo opłat produktowych) i nic tego nie zmieni. Jak sobie wyobrażasz, że może opłacać się gospodarczo wybieranie, dzielenie, wielokrotne transportowanie, oddzielanie, prasowanie, ładowanie, czyszczenie i tworzenie wyrobu z rzeczy bardzo lekkiej o bardzo niskim koszcie produkcji. To kolejna ideologia UE czyli gospodarka obiegu zamkniętego. PS Oczywiście da się wymyślić poziom opodatkowania gdy coś się zacznie lub przestanie opłacać (podobnie jak CO2 w energetyce, które wraz z innymi działaniami przewraca energetykę do góry nogami). Ale taniej nie będzie tyko znacznie drożej.
      • obserwator 2020-07-26 13:22:28
        Tylko lobby śmieciowe i ktoś zupełnie bez wiedzy mogą mówić że nic się nie da zrobić z odpadami z plastyku bo się nie opłaca. To dlaczego w krajach zachodnich się działają systemy kaucji za opakowania plastykowe i recykling? Bo tam to są inwestycje w przyszłość a nie koszty tak jak u nas. Więc trzeba zrobić to samo i inwestować w nowe technologie recyklingu odpadów a nie tylko w rdf bo jak nie to będziemy płacili coraz więcej za te opłaty unijne i w końcu utoniemy w śmieciach .
      • Bv 2020-07-27 12:03:43
        Zauważyłeś, mądre komentarze nie mają dużego poparcia, ciekawe dlaczego
  • gesia 2020-07-24 08:21:35
    "- Kraje rozwinięte uzyskają w ten sposób kolejną przewagę rozwojową, Polska zyskuje nową przeszkodę do pokonania na drodze do zrównania poziomu życia i stopnia rozwoju gospodarki. Podatek w zaproponowanej przez EU formule powoduje, że Polska będzie zmuszona wpłacać środki finansowe do unijnego budżetu, co pomniejszy skalę środków uzyskiwanych z Unii na rzecz naszego kraju" bzdura - nie kraje rozwinięte, tylko kraje dobrze zorganizowane. Kraje dobrze zorganizowane zawsze mają przewagę. Zarządzający o mentalności ekonoma niestety nie poradzą...

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 34.204.181.91
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!