Polskie firmy chemiczne mają świadomość, że bez pójścia w produkty specjalistyczne - a zarazem przyjazne dla środowiska, naturalne - będą miały na rynku ciężko. Innowacyjność jest w cenie i na szczęście polska branża chemiczna to dostrzega.
- Konieczne jest dopasowanie struktury przemysłu chemicznego do koncepcji zrównoważonego rozwoju.
- Chemia specjalistyczna to przyszłość, także dla polskich firm.
- Nowa unijna strategia chemiczna na rzecz zrównoważonego rozwoju wyznaczy kierunki, w jakich podążać powinien przemysł chemiczny.
Zatrudnia ponad 300 tys. osób, ma wielomiliardowe przychody i generuje miliardy złotych dla budżetu - branża chemiczna jest tą, która w Polsce ma się całkiem nieźle. Jednak należy też pamiętać, że konkurencja na rynku chemicznym jest ogromna. Co polskie firmy powinny zrobić i w jakim kierunku pójść, aby nie tylko przetrwać, ale i się rozwijać?
Bez innowacyjności nie ma chemii
Świadomość potrzeb inwestycyjnych mają menedżerowie z branży.- Przemysł chemiczny stoi w Polsce przed dwoma głównymi wyzwaniami. Z jednej strony to pogoń za efektywnością produkcji w obliczu zmiennej sytuacji na rynku surowców, globalnej konkurencji i trendu związanego z odpowiedzialnym gospodarowaniem zasobami. Z drugiej - wielki potencjał kryje w sobie innowacyjność w obszarze rozbudowy portfolio produktowego, zwłaszcza o wyroby specjalistyczne lub jeszcze szerzej – palety kompleksowych rozwiązań dla klientów. Szansą jest tu bliska współpraca i sojusz z ośrodkami akademickimi, a także start-upami, oraz inwestowanie w kapitał intelektualny przez firmy chemiczne - mówi nam Dawid Jakubowicz, prezes Ciechu.
Wtóruje mu prezes Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dr Tomasz Zieliński. - Istotą rozwoju przemysłu chemicznego jest innowacyjność i jest to kierunek, w którym powinna podążać polska branża chemiczna. Innowacyjność jest integralnym elementem funkcjonowania przemysłu chemicznego. Rosnące wymagania konsumenckie stawiają przed chemią nowe wyzwania. Branża musi stale poszukiwać rozwiązań, które będą spełniać nie tylko zaostrzające się normy wynikające z krajowych i unijnych regulacji, lecz także potrafiące sprostać rosnącym wymaganiom odbiorców i konsumentów - mówi nam Zieliński.
- Żyjemy w czasach, w których Przemysł 4.0 i związane z nim innowacje nie są już odległym trendem przyszłości. Dla wielu przedsiębiorstw są codziennością działań i mogą stanowić jeden z kluczowych elementów ich strategicznego rozwoju. Sektor chemiczny jest jednym z najintensywniej korzystających z nowoczesnych rozwiązań, jednakże nadal stoi przed licznymi wyzwaniami związanymi z ich wprowadzaniem - dodaje prezes Izby.
Czytaj też: Nowe technologie mają napędzić Ciechowi produkcję sody
Dobre wyniki trzeba jeszcze poprawić
Zdaniem specjalistów dotychczasowe dobre wyniki krajowej branży chemicznej są przede wszystkim konsekwencją wzrostu efektywności procesowej i energetycznej.- W przypadku produkcji wysokotonażowej w Polsce decydujący wpływ na pozycję rynkową firm ma właśnie doskonałość operacyjna, mogąca równoważyć przewagi konkurencyjne firm spoza Europy, które dysponują dostępem do tańszych surowców. W praktyce będziemy mieć zatem do czynienia przede wszystkim z modernizacją instalacji przy optymalizacji wykorzystania aktualnych technologii oraz wysokich standardów produkcji - tłumaczy nam Agnieszka Żyro, prezes Anwilu (Grupa PKN Orlen).