Chemia w zamkniętym obiegu

Chemia w zamkniętym obiegu
- Gospodarka o obiegu zamkniętym to idea, która będzie miały decydujący wpływ na przyjmowane rozwiązania prawne dla branży chemicznej - mówi nam dr. Wojciech Wardacki, prezes Grupy Azoty (na zdjęciu pierwszy z prawej, prezentuje Centrum Badawczo-Rozwojowe wicepremierowi Jarosławowi Gowinowi) Fot. mat. pras.
 • Ten tekst jest częścią STREFY PREMIUM WNP.PL
 • Dariusz Malinowski
  Dariusz Malinowski
 • Dodano: 07-01-2020 13:24

Branża chemiczna zmienia się. Wszystko powinno być produkowane w formule „eko”, a jeśli surowce w całości, lub niemal całości będą pochodził z odzysku tym lepiej. Nie jest to ani łatwe, ani tanie. Tyle że zasoby planety kurczą się, i jeśli nie potrafimy ich lepiej wykorzystać po prostu ich zabraknie. W chemii gospodarka o obiegu zamkniętym to nie moda, to już konieczność i 2020 rok będzie kolejnym, w którym firmy będą reguły GOZ wdrażały.

Rozpoczęła się rejestracja na naszą najnowszą konferencję. PRECOP 27 pod patronatem WNP.PL odbędzie się 18-19 października i poprzedzi Szczyt Klimatyczny COP27 w Egipcie. Zapraszamy!

 • GOZ to dla firm chemicznych nakłady finansowe, ale i zyski i często nowy sposób zarządzania produkcją.
 • Elementy GOZ już w polskich firmach chemicznych są wdrażane.
 • Firmy chemiczne zauważyły, że na odpadach także można dobrze zarobić.


Nic więc dziwnego, że produkcja ma być prowadzona w zrównoważony sposób, a wytworzone dobra najlepiej w całości powinny móc być ponownie przerabiane. Stąd tak dużo uwagi firmy chemiczne poświęcają zagadnieniom związanym z gospodarką o obiegu zamkniętym. Takie swoiste chemiczne perpetuum mobile mogłoby się stać jednym z największych osiągnięć ludzkości. To też kluczowe wyzwanie dla naszych firm.

Magiczne słowo zamknięta

Czym jednak jest w ogóle gospodarka o obiegu zamkniętym? Z definicji to regeneracyjny system gospodarczy, w którym minimalizuje się zużycie surowców i wielkość odpadów oraz emisję i utraty energii poprzez tworzenie zamkniętej pętli procesów, w których odpady z jednych procesów są wykorzystywane jako surowce dla innych, co maksymalnie zmniejsza ilość odpadów produkcyjnych.

- Gospodarka o obiegu zamkniętym wiąże się z głębokimi przekształceniami łańcuchów produkcji i konsumpcji oraz projektowaniem na nowo systemów przemysłowych – nie ukrywa Agnieszka Żyro, prezes Anwilu. - Strategia ta przewiduje przejście od modelu linearnego opartego na schemacie: pozyskanie surowca – produkcja – użytkowanie – utylizacja odpadu do modelu pętli, w którym odpady, jeśli powstają, stają się surowcem. W tym rozwiązaniu, dzięki odpowiedniemu zarządzaniu łańcuchem dostaw, zostaje wyeliminowane pojęcie „końca życia produktu” – dodaje nasza rozmówczyni.

W chemii choć we fragmentach ten typ gospodarki jest dość dobrze znany. W końcu, bardzo często odpady z pewnych instalacji można wykorzystać w innych. Stąd też linie produkcyjne w zakładach chemicznych wciąż są rozbudowywane i modernizowane. Istota obecnych zmian jest jednak to, aby w takich swoistych pętlach odbywała się maksymalnie duża część produkcji. Zdają sobie z tego sprawę i polscy manadżerowie.

-  Gospodarka o obiegu zamkniętym jest jednym z najistotniejszych czynników, jakie mogą kształtować branżę chemiczną w najbliższych latach. GOZ stawia przed sektorem chemicznym bardzo duże wyzwanie jeżeli chodzi o organizację procesu pozyskiwania surowców, procesu produkcji i procesu gospodarowania odpadami jak też aspektów czysto biznesowych - mówi nam Grzegorz Pawlak, prezes Plast Boksu.

Czytaj też: ARP chce powołać Polską Grupę Opakowaniową

I nie ukrywa, że kluczem do osiągnięcia sukcesu w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym mogą być tutaj zmiany technologiczne. – Umożliwiające przejście do procesów oszczędnych i maksymalizujących wartość zasobów i użytkowanych materiałów. Branża chemiczna będzie musiała sprostać nowym wyzwaniom, ale również zyska wcześniej nieistniejące możliwości, szansę na rozwój działalności w nowych kierunkach. Narzucone regulacje zmuszają polski przemysł chemiczny do efektywniejszych działań, m.in. poprzez poszukiwanie i wdrażanie nowych rozwiązań technologicznych – dodaje nasz rozmówca.

GOZ już jest wdrażany


Przedstawiciele wszystkich firm chemicznych z którymi rozmawialiśmy, nie ukrywają że GOZ jest dla nich bardzo ważny. To być, albo nie być dla sporej części spółek.

- Niewątpliwie wdrożenie założeń gospodarki obiegu zamkniętego stało się zarówno jednym z kluczowych celów, ale także wyzwań i to nie tylko dla polskiej gospodarki, ale i europejskiej. Oczywiście trzeba spojrzeć na GOZ wielopłaszczyznowo i nie tylko przez pryzmat przemysłu chemicznego. Jest to wyzwanie dla wielu sektorów, ale zarazem dla konsumentów podkreśla dr Tomasz Zieliński, prezes Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego.

- Z jednej strony jest i będzie to wyzwanie na długie lata niosące za sobą wiele ryzyk, ale z drugiej strony GOZ może stanowić szansę dla rozwoju sektora i wielu branż powiązanych. Trend proekologiczny będzie poniekąd wymuszał tworzenie nowych produktów i usprawnianie procesów – dodaje prezes Zieliński.

Jako świetny przykład może służyć największy koncern chemiczny na świecie, posiadający także zakłady w Polsce, niemiecki BASF. Ten zresztą reaguje także na polityczne wytyczne.

- Technologie i rozwiązania związane z GOZ już w ostatnich latach były intensywnie promowane i rozwijane. Jak głosi przyjęty przez Komisję Europejską niedawno „Zielony Ład´, GOZ jest kluczowa w osiągnieciu neutralności klimatycznej , istotnym dla dalszego rozwoju tego właśnie kierunku w chemii będzie zapowiadany na marzec 2020 Action Plan w zakresie GOZ koncentrujący się na tekstyliach, budownictwie, elektronice i tworzywach sztucznych. Ten dokument wyznaczy priorytety w GOZ na następne lata. Ponadto przy ciągle rosnącym problemie odpadów wszelkie technologie oparte o GOZ będą nie tylko popularne, ale i wspierane przez administrację oraz regulacje – mówi nam Katarzyna Byczkowska, dyrektor zarządzająca BASF Polska.

Nic wiec dziwnego, że BASF inwestuje w nowe technologie np. chemcykling, w którym plastiki po poddaniu chemicznej i termicznej obróbce przerabiane są na surowiec do produkcji nowych tworzyw. Innym rozwiązaniem, które może zrewolucjonizować chemiczną produkcję są elektryczne krakery, w których gaz ziemny zastępuje prąd z OZE.

Polskie kroki w GOZ 


Choć nasze firmy chemiczne mają dużo mniejszą wagę niż BASF to same także zwracają uwagę na nowe trendy.

- Gospodarka o obiegu zamkniętym to idea, która będzie miały decydujący wpływ na przyjmowane rozwiązania prawne w stosunku do całej gospodarki, a więc także dla branży chemicznej - mówi nam dr. Wojciech Wardacki, prezes Grupy Azoty.

Ja zarazem podkreśla: jest to idea, która powinna zmienić nie tylko spojrzenie producentów, ale również nawyki każdego z nas jako klienta.

- Aby GOZ w pełni osiągnęła zakładane cele, kluczowa jest zmiana naszego myślenia o produktach, ich opakowaniach, ich przydatności. Cele GOZ wymagają wielowymiarowego podejścia i współpracy w całym cyklu życia produktu, dotyczy to nie tylko produkcji, logistyki czy pakowania, ale przede wszystkim wykorzystania przez konsumentów – dodaje menadżer. I na to Azoty się przygotowują.

Czytaj także: Rusza inwestycja Polimery Police

 Nie inaczej  jest w Ciechu.

- W przyjętej przez firmę Polityce Ochrony Środowiska skupiamy się na racjonalnym gospodarowaniu odpadami i sukcesywnym zmniejszaniu ich ilości. W przypadku wielu procesów produkcyjnych możliwe jest ponowne wykorzystanie produktów ubocznych, co daje możliwość uzyskania realnych korzyści dla środowiska poprzez zmniejszeniu ilości odpadów kierowanych na składowiska – mówi nam członek zarządu Ciechu Mirosław Skowron.

Co już udało się osiągnąć?

- Na przykład dział badawczo-rozwojowy Ciech podejmuje inicjatywy takie jak współpraca z Instytutem Chemicznej Przeróbki Węgla, której efektem jest pilotażowa instalacja do zbierania dwutlenku węgla, jego zatężania, oczyszczania i zawracania do procesu produkcji. Dodatkowo w ten sposób udało się zmniejszyć liczbę odpadów produkcyjnych – podaje Skowron

Innym przykładem zastosowania obiegu zamkniętego w Ciechu jest zastosowanie odpadów z procesu produkcji sody do wytwarzania kruszywa WAP-SOD - materiału przeznaczonego m.in. do utwardzania dróg. Do wzmacniania skarp, dróg i obwałowań jest również wykorzystywana mieszanka popiołowo-żużlowa powstająca w elektrociepłowniach spółki. - Jedna z cementowni używa popiołów ze spalania węgla kamiennego jako dodatku do cementu i betonu. Możliwość sprzedaży odpadów jako surowców dla innych biznesów przynosi realne korzyści finansowe dla Grupy – dodaje Skworon.

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SPÓŁKI

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Chemia w zamkniętym obiegu

 • BHP XD 2020-01-07 15:21:14
  Ciekawe kolczyki się nosi w tym laboratorium.
 • mm 2020-01-07 13:46:35
  WW wrócił do gry po świętach ;-)

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.237.27.159
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!