Ciech chce być neutralny klimatycznie do 2040 r.

Ciech chce być neutralny klimatycznie do 2040 r.
Do 2040 r. Ciech planuje osiągnąć neutralność klimatyczną - powiedział Dawid Jakubowicz, prezes Ciechu Fot. mat. pras.

W części środowiskowej strategia ESG grupy Ciech koncentruje się na celach związanych z dekarbonizacją. Do roku 2026 Ciech zamierza obniżyć emisje CO2 o 33 proc., do roku 2033 chce odejść od węgla w procesach produkcji, a do 2040 planuje osiągnąć neutralność klimatyczną - powiedział Dawid Jakubowicz, prezes Ciechu w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Rozpoczęła się rejestracja na naszą najnowszą konferencję. PRECOP 27 pod patronatem WNP.PL odbędzie się 18-19 października i poprzedzi Szczyt Klimatyczny COP27 w Egipcie. Zapraszamy!

- Rok 2021 r. będzie rokiem przełomowym dla ochrony klimatu na świecie. Jesteśmy przed kolejnym szczytem klimatycznym, jaki odbędzie się w Glasgow, niedawno opublikowano kolejny raport IPCC, z którego wynika, że ostatnia dekada była cieplejsza o ok, 1,07 stopnia Celsjusza w porównaniu do czasów przedprzemysłowych i jesteśmy na ścieżce do przekroczenia temperatury o 11,5 stopnia - powiedział Dawid Jakubowicz, prezes Ciechu.

Jak przyznaje, rok 2021 r. dla grupy Ciech nie był wielką cezurą.

Dekarbonizacja już trwa

- Od lat realizujemy strategię dekarbonizacji i dokonujemy zmian naszego miksu energetycznego, analizujemy Europejski Zielony Ład pod kątem zarządzania ryzykami jak wzrost cen CO2 i zmiana nawyków konsumentów - dodaje Dawid Jakubowicz .

Przyznaje, że odbiorcy, kupujący produkty Ciechu zwracają uwagę na zmiany klimatu,

- Na rynku istnieje presja na bycie bardziej eko i zmniejszenie emisji. To nie jest zmiana, jaka nastąpi w przyszłości, to już się dzieje - podkreśla Dawid Jakubowicz.

Zwraca uwagę, że w części środowiskowej strategia ESG grupy Ciech koncentruje się na celach związanych z dekarbonizacją. Do roku 2026 Ciech zamierza obniżyć emisje CO2 o 33 proc., do roku 2033 chce odejść od węgla w procesach produkcji, a do 2040 planuje osiągnąć neutralność klimatyczną.

Ambitne cele kontra realia firm

Zaznacza przy tym, że bardzo ważne jest tempo zmian.

- Jesteśmy za tym, żeby się dekarbonizować, ale w tym procesie musimy wziąć pod uwagę realia przedsiębiorstw. W grupie Ciech potrzebujemy dużych ilości pary technologicznej, obecnie nie ma innych, skomercjalizowanych technologii do produkcji pary niż węgiel, gaz i biomasa - podkreśla Dawid Jakubowicz. 

W Polsce grupa Ciech ma dwie elektrociepłownie węglowe, planowane jest ich zastąpienie instalacją termicznego przekształcania odpadów oraz instalacją gazową.

- Mówi się o małych reaktorach jądrowych i technologiach wodorowych, ale one obecnie nie są skomercjalizowane, a wytwarzanie pary technologicznej za ich pomocą będzie drogie. Lepiej zmiany wprowadzać krok po kroku, etapowo. Będziemy chcieli wdrażać nowe technologie, ale nie zawsze te technologie są dostępne - dodaje Dawid Jakubowicz.

 

×

SPÓŁKI

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Ciech chce być neutralny klimatycznie do 2040 r.

  • strus 2021-09-21 20:48:56
    Ale ten wasz prezes to jajcarz, takie śmieszne rzeczy opowiada :))))))))
  • Prof. Treble 2021-09-21 16:12:40
    Panowie w krótkich spodenkach, proszę poważniej! Obecnie zaorana Rumunia, która czeka i sie nie doczeka decyzji. O gazowce gadacie od 2-3 lat i żadnych wymiernych działań. Dekarbonizacje robicie na flocie limuzyn, ginantyczne zarobki zarządu, i pasmo porażek rozpoczynając od fabryki soli w Niemczech. Ilośc zdjeć i pjaru przytłacza.
  • observator 2021-09-20 15:32:53
    A to ciekawostka , jak to Ciech sodę bez koksu po 2033 r będziesz produkował.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.211.22.31
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!