Ciech chce być neutralny klimatycznie do 2040 roku

Ciech chce być neutralny klimatycznie do 2040 roku
Ciech inwestuje w zmniejszaćnie ilości zużywanej energii. To działanie prośrodowiskowe, jednocześnie przynoszące wymierne efekty ekonomiczne. Fot. mat. pras.

Szefowie czołowej polskiej firmy chemicznej Grupy Ciech nie ukrywają, że cele, jakie sobie założyli, są ambitne i wcale niełatwe do osiągnięcia. Jednak, jak mówi prezes potentata Dawid Jakubowicz, Ciech jest gotowy, aby budować lepszy świat. Spółka właśnie przyjęła strategię ESG.

  • Ciech chce być firmą przyjazną dla środowiska. Strategia ESG obejmuje jednak także kwestie relacji  ze społecznościami lokalnymi oraz ład korporacyjny.
  • Firma już teraz prowadzi działania prośrodowiskowe – przede wszystkim w obszarze efektywności energetycznej – które mają także wymiar ekonomiczny.
  • Bezpieczeństwo pracy, szkolenia, współpraca z samorządami - to społeczne aspekty nowej strategii. W firmie będzie więcej kobiet na stanowiskach menedżerskich.

Czym jest strategia ESG (Environment, Social and Governance)? Idea ta zakłada, że przedsiębiorstwo nie powinno troszczyć się tylko i wyłącznie o swój interes ekonomiczny. Biznes powinien przynosić szeroko pojęte korzyści wszystkim interesariuszom, społecznościom lokalnym i środowisku. W realizacji strategii trzeba pogodzić ze sobą różne, nieraz ze sobą sprzeczne, idee.

Dokument przyjęty przez Ciech prezentuje działania firmy w zakresie ochrony środowiska, troski o ludzi i społeczeństwo oraz najwyższych standardów ładu korporacyjnego.

Czytaj też: ZAK wyprodukuje więcej kwasu azotowego dzięki nowej technologii

Jak podkreśla firma: cele strategii – mierzalne i umożliwiające monitorowanie postępów – są zgodne z kryteriami ESG stosowanymi w ocenie spółek giełdowych przez globalnych inwestorów. Wpisują się także w założenia „Agendy 2030 na rzecz zrównoważonego rozwoju”, przygotowanej przez Organizację Narodów Zjednoczonych.

Chcemy być nieszkodliwi

Stąd też m.in. w agendzie znalazł się ambitny plan osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2040 roku. Co ważne, jak podkreśla prezes Jakubowicz, już czynione są starania, aby ograniczać wpływ firmy na środowisko. Ciech zmniejszy swoje emisje aż o 33 proc. do 2026 roku (w porównaniu z 2019 rokiem). Co więcej, spółka planuje wyeliminować węgiel z produkcji energii do 2033 roku. Do tego dojdą liczne działania zmniejszające energochłonność, co ma pozwolić na zmniejszenie zużycia energii w relacji do jednostki przychodu lub produkcji.

Firma już zmienia procesy tak, by zmniejszać ilość odpadów i zużywać mniej surowców.

Z drugiej strony należy pamiętać, że nadal będzie ona działała w określonych realiach technologicznych. Ciech to ścisła czołówka polskiej chemii i europejski numer dwa w produkcji sody kalcynowanej i oczyszczonej. Trudno zaś sobie wyobrazić nowoczesną gospodarkę bez tych związków. Warto pamiętać, że bez sody nie ma szkła.

- Jako nowoczesna organizacja, jesteśmy przekonani, że tworzenie zrównoważonej, globalnej gospodarki, zapewniającej trwałe korzyści dla ludzi, środowiska i rynków, jest możliwe. Wierzymy, że biznes powinien być pionierem w wyznaczaniu trendów i promowaniu działań, które pomogą zmieniać nasze otoczenie na lepsze, w perspektywie kolejnych dekad i dla następnych pokoleń. Dlatego społeczna odpowiedzialność oraz zrównoważony rozwój są jednym z filarów naszej strategii biznesowej – mówi Dawid Jakubowicz.

 

×

SPÓŁKI

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Ciech chce być neutralny klimatycznie do 2040 roku

  • Gość 2021-05-13 13:40:32
    Wybrali dobry kierunek rozwoju
  • Hube 2021-05-12 14:02:24
    No nieźle, wiele firm nawet nie zaczęło opracowywać takich planów

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.221.156
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!