Ciech czuje nową chemię

Ciech czuje nową chemię
Mirosław Skowron Fot. ptwp.

Dlaczego obecnie OZE dla branży chemicznej jest mało atrakcyjne, co robi Grupa Ciech, aby być mniej emisyjna i czy bycie "czystym" to oczekiwania klientów spółki - o tym w rozmowie z WNP.PL mówi członek zarządu Grupy Ciech Mirosław Skowron.

 • Ciech ma ambitne plany redukcji emisji, tego oczekują klienci.
 • Poprawa efektywności energetycznej firmy jest możliwa w różnych sferach działań.
 • Przyszłość to m.in. wykorzystanie wodoru.
Jaką rolę pełni obecnie polityka środowiskowa w strategii Ciechu? Czy jest to wyłącznie element działań w obszarze CSR, czy też można wskazać na jej biznesowy, rynkowy wymiar?

- Zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju, staramy się traktować równorzędnie racje ekonomiczne, społeczne i środowiskowe. Wszystkie te trzy perspektywy są wpisane w strategię biznesową Grupy Ciech. Mamy też świadomość, że bycie zielonym czy niskoemisyjnym to dla nas bardzo wymierne korzyści biznesowe na różnych poziomach i w różnych perspektywach czasowych.

Zdajemy sobie sprawę, że jesteśmy przedsiębiorstwem energochłonnym i emisyjnym, ponoszącym znaczące koszty emisji i cen certyfikatów CO2. Dlatego wszystkie nasze działania są skupione na poprawie efektywności i zmniejszeniu emisji CO2. Ponadto traktujemy bycie niskoemisyjnym jako zwiększanie naszej konkurencyjności, szczególnie w świetle trendów, które obserwujemy wśród klientów, regulatorów czy dostawców.

Czytaj też: Ciech ma przełomową technologię

Nasze starania dotyczą zarówno „twardych inwestycji”, jak również obszaru badań i rozwoju. Przykładem takich działań może być nasza innowacyjna metoda wychwytu, zatężania i oczyszczania dwutlenku węgla w procesie produkcji sody kalcynowanej, która po sukcesie pilotażu zostanie wdrożona na stałe jako element linii produkcyjnej w zakładzie Ciech w Inowrocławiu. To przykład tego, że nie tylko mówimy, ale realnie działamy, by ograniczyć emisje w naszej produkcji. A to tylko jedna z wielu naszych inicjatyw w tym obszarze…

Jakie jeszcze działania w Grupie Ciech służą ograniczeniu emisji CO2?

- Od 2019 roku realizujemy plan zmniejszenia naszych emisji o ok. 30 proc. do 2026 roku (względem roku 2019). To są bardzo zróżnicowane inicjatywy pod względem horyzontu realizacji, nakładów inwestycyjnych czy skutków, jakie mają przynieść. Głównie dotyczą naszej energochłonnej działalności, czyli produkcji sody i soli, do czego zużywamy parę, którą produkujemy w elektrociepłowniach, na dziś opartych na węglu.

Tu zaczęliśmy od drobnych, ale ważnych optymalizacji zaczerpniętych wprost z energetyki zawodowej – na urządzeniach elektrycznych stosujemy falowniki, same urządzenia wymieniamy na nowsze, bardziej oszczędne. Wprost chodzi nam bowiem o ograniczenie zużycia węgla. Wykorzystujemy drobne modernizacje wpływające na efektywność energetyki, co w efekcie, sumarycznie, przekłada się na konkretne efekty w długim terminie.
×

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Ciech czuje nową chemię

 • Hendrix 2021-03-05 14:24:30
  Panie, pan się weź do roboty! Fabryka soli miała juz pracować. Całe szczęście, ze covid jest dla was wytłumaczeniem i zasłona. Ja juz w akcje tej ściemy co maluje rdzy nigdy nie zainwestuje!
 • Pjar 2021-03-03 07:40:15
  Pjar o niczym, marne zarządzanie Ciech zostawi za 3-5 lat zgliszcza ...... wlasciciel nic nie widzi?
 • chemik 2021-02-28 11:48:34
  CIech to znaczy AWARIA , non stop
 • **PO 2021-02-28 04:09:40
  gdyby nie internet, to PO "sprywatyzowalo" by azoty i ciecha.. ale ze wtedy juz byl i podniosla sie wrzawa to Donald nocna zmiana sie wycofal.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 18.232.179.37
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!