Ciech idzie w zielone. Spektakularne inwestycje chemicznego potentata

Ciech idzie w zielone. Spektakularne inwestycje chemicznego potentata
Gros planowanych inwestycji będzie zrealizowanych w Janikowie. Fot. mat. pras.

Polska grupa chemiczna Ciech przechodzi wewnętrzną transformację energetyczną. Spółka realizuje projekty, które w ciągu sześciu lat pozwolą obniżyć jej emisje CO2 o 30 proc. Na ten efekt złożą się duże inwestycje w czystszą energię i szereg mniejszych działań, istotnych ze względu na skalę.

  • Ciech chce obniżyć emisje CO2 w swoich głównych zakładach. To odpowiedź spółki na oczekiwania otoczenia – społeczności lokalnych, klientów i akcjonariuszy 
  • Zakłady Ciech będą wyposażone w instalacje fotowoltaiczne. Powstanie instalacja termicznego przekształcania odpadów. Własna energetyka firmy przejdzie z węgla na gaz.
  • Stopniowa "dekarbonizacja" Cechu to kompleksowy plan działań. Oprócz pięciu głównych obszarów spółka wdraża także mniejsze innowacyjne rozwiązania. Suma wielkich i mniejszych projektów ma dać pożądany efekt dla klimatu.

– Wierzymy, że tworzenie zrównoważonej, globalnej gospodarki, zapewniającej trwałe korzyści dla ludzi, środowiska i rynków, jest możliwe. W trosce o przyszłość klimatu, chcemy prowadzić nasz biznes w sposób odpowiedzialny. Dlatego realizujemy plan zmniejszenia emisji dwutlenku węgla, szczególnie w obszarze energetyki. To nie tylko posunięcie spójne z celami klimatycznymi Unii Europejskiej, ale także odpowiedź na oczekiwania naszego otoczenia – społeczności lokalnych, klientów i akcjonariuszy – mówi Dawid Jakubowicz, prezes Ciechu.

Takie podejście nie jest przypadkowe. Warto pamiętać, że firma ma swoje zakłady w kilku krajach Unii Europejskiej, jest także znaczącym graczem na unijnym rynku sody i kilku innych związków. Przy coraz większej presji, aby europejski przemysł był „czysty”, środowiskowe inwestycje Ciechu jawią się jako naturalna kolej rzeczy.

Podejście kompleksowe

Firma opracowała kompleksowy program składający się z pięciu strategicznych inicjatyw o różnej skali i horyzoncie realizacji, który stanowi wkład firmy w działania mające na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej Unii Europejskiej w 2050 roku. Oprócz nich planowane są również mniejsze działania.

Czytaj też: Ciech zwiększa udział na rynku środków ochrony roślin

W ramach planu dekarbonizacji, Grupa Ciech realizuje kilka kluczowych projektów. Jednym z nich jest budowa zespołu gazowo-parowego w Inowrocławiu. Dzięki stopniowemu przechodzeniu na gaz, zapotrzebowanie polskich zakładów sodowych Grupy na węgiel może spaść nawet o 25 proc.

Szacowana moc turbiny to 16 MWe, wydajność kotła odzysknicowego to 30 ton  pary wodnej na godzinę, a kotła gazowego - 45 ton. Planowany termin zakończenia realizacji tego projektu to 2022 rok. Szacowany efekt ograniczania emisji CO2 w efekcie tych inwestycji to ok.  140 tys. ton rocznie;

Kolejnym projektem jest budowa instalacji termicznego przekształcania odpadów na terenie zakładów sodowych Ciech w Janikowie i Inowrocławiu. Inwestycje będą prowadzone i finansowane przez firmy zewnętrzne, z którymi Grupa podpisze wieloletnie umowy na odbiór energii cieplnej. Pozyskiwana z nich w sposób niskoemisyjny i przyjazny dla środowiska energia zastąpi tą produkowaną dziś z węgla. Tu roczny spadek emisji CO2 szacowany jest aż na pół miliona ton. Zakład ma być gotowy w ciągu pięciu lat.

 

×

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Ciech idzie w zielone. Spektakularne inwestycje chemicznego potentata

  • Malina 2020-11-12 20:27:40
    Cudowna opowieść tylko ten covid ...

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.235.228.219
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!