Polska grupa chemiczna Ciech przechodzi wewnętrzną transformację energetyczną. Spółka realizuje projekty, które w ciągu sześciu lat pozwolą obniżyć jej emisje CO2 o 30 proc. Na ten efekt złożą się duże inwestycje w czystszą energię i szereg mniejszych działań, istotnych ze względu na skalę.
- Ciech chce obniżyć emisje CO2 w swoich głównych zakładach. To odpowiedź spółki na oczekiwania otoczenia – społeczności lokalnych, klientów i akcjonariuszy
- Zakłady Ciech będą wyposażone w instalacje fotowoltaiczne. Powstanie instalacja termicznego przekształcania odpadów. Własna energetyka firmy przejdzie z węgla na gaz.
- Stopniowa "dekarbonizacja" Cechu to kompleksowy plan działań. Oprócz pięciu głównych obszarów spółka wdraża także mniejsze innowacyjne rozwiązania. Suma wielkich i mniejszych projektów ma dać pożądany efekt dla klimatu.
– Wierzymy, że tworzenie zrównoważonej, globalnej gospodarki, zapewniającej trwałe korzyści dla ludzi, środowiska i rynków, jest możliwe. W trosce o przyszłość klimatu, chcemy prowadzić nasz biznes w sposób odpowiedzialny. Dlatego realizujemy plan zmniejszenia emisji dwutlenku węgla, szczególnie w obszarze energetyki. To nie tylko posunięcie spójne z celami klimatycznymi Unii Europejskiej, ale także odpowiedź na oczekiwania naszego otoczenia – społeczności lokalnych, klientów i akcjonariuszy – mówi Dawid Jakubowicz, prezes Ciechu.
Takie podejście nie jest przypadkowe. Warto pamiętać, że firma ma swoje zakłady w kilku krajach Unii Europejskiej, jest także znaczącym graczem na unijnym rynku sody i kilku innych związków. Przy coraz większej presji, aby europejski przemysł był „czysty”, środowiskowe inwestycje Ciechu jawią się jako naturalna kolej rzeczy.
Podejście kompleksowe
Firma opracowała kompleksowy program składający się z pięciu strategicznych inicjatyw o różnej skali i horyzoncie realizacji, który stanowi wkład firmy w działania mające na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej Unii Europejskiej w 2050 roku. Oprócz nich planowane są również mniejsze działania.Czytaj też: Ciech zwiększa udział na rynku środków ochrony roślin
W ramach planu dekarbonizacji, Grupa Ciech realizuje kilka kluczowych projektów. Jednym z nich jest budowa zespołu gazowo-parowego w Inowrocławiu. Dzięki stopniowemu przechodzeniu na gaz, zapotrzebowanie polskich zakładów sodowych Grupy na węgiel może spaść nawet o 25 proc.
Szacowana moc turbiny to 16 MWe, wydajność kotła odzysknicowego to 30 ton pary wodnej na godzinę, a kotła gazowego - 45 ton. Planowany termin zakończenia realizacji tego projektu to 2022 rok. Szacowany efekt ograniczania emisji CO2 w efekcie tych inwestycji to ok. 140 tys. ton rocznie;
Kolejnym projektem jest budowa instalacji termicznego przekształcania odpadów na terenie zakładów sodowych Ciech w Janikowie i Inowrocławiu. Inwestycje będą prowadzone i finansowane przez firmy zewnętrzne, z którymi Grupa podpisze wieloletnie umowy na odbiór energii cieplnej. Pozyskiwana z nich w sposób niskoemisyjny i przyjazny dla środowiska energia zastąpi tą produkowaną dziś z węgla. Tu roczny spadek emisji CO2 szacowany jest aż na pół miliona ton. Zakład ma być gotowy w ciągu pięciu lat.