Ciech patrzy na atom. To rozwiązałoby problem energochłonności

Jednym z największych wyzwań dla polskich firm chemicznych pozostaje redukcja lub wręcz całkowita likwidacja szkodliwych emisji. Alternatywą wydaje się dla branży energetyka jądrowa. O tym, jakie miałaby zalety dla Ciechu, jakie bariery muszą zostać pokonane, aby mocno usadowiła się ona w naszej energetyce, mówi portalowi WNP.PL Mirosław Skowron, członek zarządu Ciechu.

Ciech to czołowa polska firma chemiczna. Ma także duże znaczenie na Starym Kontynencie, jest bowiem drugim co do wielkości w Unii Europejskiej producentem sody – związku nieodzownego w produkcji szkła.

Czytaj też: Polska firma będzie produkować szczepionki na COVID-19

Problem w tym, że wytwarzanie sody jest procesem wyjątkowo energochłonnym. Co więcej: obecnie nie bardzo widać, by w perspektywie najbliższych lat coś się w tej kwestii zmieniło... Przełomu technologicznego spodziewać się raczej nie należy.

Zobacz całą rozmowę z Mirosławem Skowronem, członkiem zarządu Ciechu:Produkcja sody nadal więc będzie wiązała się z dużymi wydatkami energetycznymi. Nie znaczy to jednak, że Ciech nie chce zmian.

- Nasza spółka chce w maksymalnym stopniu swoje produkty wytwarzać przyjaźnie dla środowiska - wskazuje Mirosław Skowron, członek zarządu Ciechu.

Zresztą zawarto to w części środowiskowej strategii ESG grupy. Do roku 2026 Ciech zamierza obniżyć emisje CO2 o 33 proc., do roku 2033 chce odejść od węgla w procesach produkcji, a do 2040 planuje osiągnąć neutralność klimatyczną.

W tym kontekście wiele wskazuje, że Ciech na energetykę atomową jest po prostu skazany...

Rozmowę Mirosławem Skowronem, członkiem zarządu Ciechu przeprowadziliśmy podczas tegorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

 

×

KOMENTARZE (7)

Do artykułu: Ciech patrzy na atom. To rozwiązałoby problem energochłonności

 • Mariusz 2021-10-16 11:04:34
  Reaktor jądrowy jest na prawdę źródłem ciepła, które może zostać wykorzystane bezpośrednio w procesach technologicznych, o ile parametry pary (temperatura ok 270C i ciśnienie ok 7.5 MPa) są dla danego procesu wystarczające. Jedyny problem z reaktorem BWR polega na tym, że wychodząca z niego para jest radioaktywna, choć głównie za sprawą krótkożyciowego 16N (7.3 s). Ale jak by na to nie patrzeć, jądrowe źródło ciepła nie powoduje emisji CO2, co w obecnej sytuacji jest dużą zaletą. Dlatego można się spodziewać szybkiego rozwoju reaktorów budowanych w tym właśnie celu.
  • Donald duck 2021-10-16 12:46:04
   Wyobrażasz sobie specjalistów zakładowych obsługujących reaktor atomowy? Idea fajna, ale znając życie i podejście do awarii, prędzej wysadza pół Inowroclawia, żeby zaoszczędzić na łożysku za 300zl.
  • X 2021-10-17 09:04:26
   Masz jakies stare plany budowy reaktorów;) w tych nowszych wykorzystuje sie dwa obiegi chłodzenia, ktore nie maja ze sobą bezpośredniego kontaktu.
 • Adel 2021-10-15 11:49:12
  Elektrownie atomowe w Polsce,Ha,ha,ha,ha,ha,ha,ha,he,he,he,he,o,siku w majtki zrobiłem. Komentarz niepoważny na miarę tematu.
  • Jerzy L 2021-10-17 19:32:19
   No a dlaczego nie? Nie jesteśmy gorsi od innych!
 • Soda gora 2021-10-14 22:31:44
  Zamiast gledzic o czymś, o czym nie mają pojęcia niech lepiej się wezmą.za.podwyzki dla ludzi, bo już nikt nie chce przyjść do ich zakładów w Inowrocławiu i Janikowie. Nie dość,.że oferują marne grosze, to i starych pracowników, co ciągną produkcję nie doceniają. Jak tak dalej pójdzie, to... Będą sami z tymi dziwnymi sztucznymi specjalistami na oddzialach i ich rodzinami zaiwaniac, żeby to utrzymać.
 • belfer 2021-10-14 16:32:46
  ależ wyuczył się .. CCGT .. nie łatwiej powiedzieć blok gazowo-parowy. Ale nieeeee - trzeba tu się popisywać bo to imponuje harcerzom. SMR też fajna nazwa. Ale trzeba poprawić pana Skowrona - 75% energii e. we Francji pochodzi z atomu. Nauczył się gadać ale niewiele ma referencji z Ciech, no chyba, że zamknięta fabryka w Rumunii, opóźniona totalnie fabryka soli z awariami i przewalonym budżetem. Obserwuję ich od jakiegoś czasu - na tle firm z sektora są wyjątkowo aktywni pjarowo, jakaś premia sie zbliża czy szukają roboty?

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 44.197.198.214
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!